Ayakkabı numarası nasıl belirlenir?

Pluxy01

Megapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Önceden Air Force 1 (düz beyaz) modelini satın almıştım fakat mağazada olmadığından evime kargoladılar. Denedim ve mağazada denediğim diğer Air Force modellerinden daha büyük geldi nedense. Bugün gittim mağazaya değiştirmek için. Aklımda 42 veya 42.5 vardı fakat oradaki personel 42'nin bile ayağıma çok büyük olduğunu söyleyerek 41 önerdi. Önden sıktığını söyledim fakat zamanla açılacağını söyledi. Ben de alıp dışarı çıkmadan önce evde giyme başladım fakat aklımda hala soru işaretleri var. İlk kez Air Force aldığım için kalıbını bilmiyorum ve pahalı bir ayakkabı olduğu için de bir türlü içim rahat etmiyor. Boyum 175, yaşım 19, ayak uzunluğum 24 cm, genişliği ise 9 cm. Bu ölçülere göre 42 büyük gelir de 41 mi iyi yoksa direkt 42/42.5 mi almalıyım? Şunu da ekleyeyim ayak yapım kısa ve geniş sanırsam, bu yüzden ordaki görevli sadece parmak ucuma bakarak ayağımı sıkacak beden öneriyor da olabilir.

Son düzenleme:
Bunla ilgili Nike ve Adidas'ın başta olmak üzere bir çok firmanın internet sitesinde ölçü tablosu ve bazılarında ölçümü nasıl yapacağınızla ilgili rehber mevcut. Bu rehbere baktıktan sonra seçtiğiniz ayakkabının sitesinde (hepsinde olmasa da dar kalıplı olanlar da özen gösteriyorlar) kalıpla ilgili ek bilgi var mı? Yok mu? Ona da göz atarsanız daha iyi bir tercih yapabilirsiniz.
Not: Ayakkabı pahalı değil, TL değersiz ve vergiler yüksek.

Geri
Yukarı