Ayar yükseltmek darboğazı azaltır mı?

UBerk

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
8
Merhaba. 3300X işlemcime 5700 XT takacağım ancak çok hafif bir darboğaz görünüyor.

1) RAM frekansını 3600 yaparsam darbogaz azalır mı?
2) Ayarlari yükseltmek darboğazı azaltır mı?
3) 5700 XT alırsam ileride grafikler iyileştikçe darboğaz azalır mı?
4) 5700 veya 5600 XT daha iyi bir tercih mi?

2 Yıl sonra AM5 ve DDR5 platformuna geçiş yapmayı düşünüyorum ayrıca. İşlemciyle 2 yıl geçireceğiz yani.

Ayarlari yükseltmek darboğazı azaltır mı?
Evet, işlemciye binen yük azalacağı için darboğazı azaltır.
5700 XT alırsam ileride grafikler iyileştikçe darboğaz azalır mı?
Evet.
5700 veya 5600 XT daha iyi bir tercih mi?
Zaten AM5 soketli sisteme geçtiğinizde çok daha iyi bir işlemci takacaksınız tahminimce, öyle bir durumda da düşük ekran kartını elden çıkarmaya çalışıp tekrardan bir yükseltme yapmaya ihtiyaç duymamış olursunuz.

Bence 5700XT daha mantıklı.

Merhaba. 3300X işlemcime 5700 XT takacağım ancak çok hafif bir darboğaz görünüyor.

2) Ayarlari yükseltmek darboğazı azaltır mı?
3) 5700 XT alırsam ileride grafikler iyileştikçe darboğaz azalır mı?
4) 5700 veya 5600 XT daha iyi bir tercih mi?

2 Yıl sonra AM5 ve DDR5 platformuna geçiş yapmayı düşünüyorum ayrıca. İşlemciyle 2 yıl geçireceğiz yani.
1) Az da olsa evet.
2) Evet.
3) Dediğin olayın tam tersi olur. Yeni oyunlarda ayar kısmak zorunda kalırsan darboğaz artar. Ayar kısma gereği duymazsan da darboğaz sabit kalır.
4) Bence uzun süre bu şekilde kullanacaksan 5600XT daha mantıklı olabilir. Yine de işlemci ve RAM frekansını yüksek tutarsan RX 5700XT de çok sorun olmadan beslenir.

Bunlar 1080P için geçerli. 2K ve üstü çözünürlükte zaten darboğaz olmaz 😀

Zaten eğer AM5 platformuna geçmez isem bu işlemciyi satıp Ryzen 4000 serisinden bir işlemci de alabilirim. Anakartı Aorus Elite almamın sebebi bu. 3600 + S2H de alabilirdim ancak bana daha mantıklı geldi anakart yatırımı.

RAM'in MHz ve CL değeri işlemcinin tek çekirdeğine önemli bir etken, yani evet, azalacaktır.

Onun dışında 5700XT yerine 5600XT'ye düşürmek çok anlamsız olur çünkü zaten ikisinin arasında dağlar kadar fark var, biri 2060'a rakip, diğeri 2070 Super'e. Ayrıca AM5 sokete geçtiğinizde ekran kartı üzer. İşlemciye göre çok düşük kalır.

RAM'in MHz ve CL değeri işlemcinin tek çekirdeğine önemli bir etken, yani evet, azalacaktır.

Onun dışında 5700XT yerine 5600XT'ye düşürmek çok anlamsız olur çünkü zaten ikisinin arasında dağlar kadar fark var, biri 2060'a rakip, diğeri 2070 Super'e. Ayrıca AM5 sokete geçtiğinizde ekran kartı üzer. İşlemciye göre çok düşük kalır.
Aslında sistemi 5 yıl kullanmak gibi bir planım vardı. İşlemcim 4/8 olduğu için biraz tereddütte kaldım. 4/8 sıkıntı çıkarır mı?

Sonunda ekran kartı güncellemesi gelmiş, güzel kullanımlar dilerim şimdiden 😬

Ben de Ryzen 4000 serisi ve Nvidia Ampere'e göre seneye bir güncelleme yapacağım. Şu an için 1080p'de yeterlilik var diye düşünüyorum.

Bütçemi ve kafamı PS5'e yönlendirdim.

Aslında sistemi 5 yıl kullanmak gibi bir planım vardı. İşlemcim 4/8 olduğu için biraz tereddütte kaldım. 4/8 sıkıntı çıkarır mı?
4/4 işlemci kullanıyorum, henüz herhangi bir sıkıntı yaşamadım, thread sayısı gelecek için önem arz ediyor. 8 thread ise gayet yeterli olur önümüzdeki 3-5 yılda. Yani işlemciyi yükseltmeye bana göre de gerek yok. Eğer söylenildiği gibi çıkacak oyunlar çok yüksek işlemci yükü gerektirecek şekilde olacaksa işlemci yükseltmek için sağlam anakart var zaten, 4600 alırsınız yıllarca kullanırsınız.

Yani kesin bir plan yapmadan önce çıkacak oyunlara göre ilerlemek daha mantıklı olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı