Ayhan Tarakçı izlenir mi?

264523

Gigapat
İlk 5 Haneli Mesajınız!
Makaleler
4
Yıllardır izliyorum ve bu adamın yaptığı videolar hoşuma gidiyor fakat biraz araştırma yapınca okul öncesi gibi yaptığı videolardan bağımsız bir bölüm okuyunca artık anlattıklarının doğru, bilimsel olduğuna inanmıyorum. Bu alanda uzman biri gibi konuşuyor fakat internette okuduğu şeyler ballayıp anlatıyor ve bu konuda bilgisi olmayan bizlerde izliyoruz. Birkaç bir şey öğrenmiş ve teknoloji tarihi diye anlatıyor, siz ne düşünüyorsunuz?

Ben aslında size çok katılmıyorum.
Bir konu hakkında bilgimiz olması için o konu hakkında üniversite okumamız lazım değil üniversite okuyup da dr prof olan kişilerin haber kanallarındaki savunma sanayi veya Rusya'daki savaşla ilgili konuşmalarına bakınca bunu gayet anlayabiliyoruz.

Ayhan beyin uzmanlık alanı savunma sanayi veya gök bilimi değil ama kendisi bir video yapmadan önce uzunca bir süre araştırmasını yapıp videonun metnini hazırlıyor ve kullandığı her kaynağı da her seferinde videonun altına ekliyor bence bunu yapması bir kişinin o alanlarda üniversite okumasından daha önemli çünkü kafadan bir şey anlatmak yerine ayrıntılı araştırma sonrasında anlatıyor.

Ayrıca kendisi daha önce bir dönem savunma sanayi dergilerinden birinde editörlük de yapmış olması lazım. Bu alanda çalışmasa bile uzunca bir zamandır sektörü sürekli takip eden birisi.

Uzay ve bilim alanında anlattıklarını da bu bölümlerde eğitim alıp bu kadar iyi anlatan başkasını da görmedim açıkçası.

Bence kesinlikle izlenir kendisini 2018 den beri takip ediyorum ben ve zevkle izliyorum.

Adamın videolarında "ben bu konunun uzmanıyım" gibi bir iddiası yok zaten. Kaynaklardan topladığı bilgileri analiz ediyor ve derleyerek izleyicilerine sunuyor. Savunma sanayi hakkında uzun süre araştırmalar yaptığı için de belli bir bilgi birikimi var. Şahsi olarak savunma sanayi videolarını ve askeri teknoloji videolarını izliyorum. Kendi bilgim aşırı fazla olmasa da bildiklerimle karşılaştırınca henüz yanlış bir şey görmedim.

Her videoda da kaynakları aşağıda bırakıyor olması lazım, video içinde öyle söylüyor zaten. Yanılması ya da yanlış bir bilgi aktarması halinde yorumlarda belirtirseniz ve görürse düzeltir büyük ihtimal. Araştırma yapıp yaptığı araştırmayı izleyicine aktarıyor, belli bir de bilgi deneyimi var.

Aslında Barış Özcan gibi kanallar da bu şekilde işliyor. Bu insanların hiçbiri bir alanda uzman değiller. Sadece araştırma yapan ve analiz yetenekleri olan kişiler. Bunları da izleyicileriyle paylaşıyorlar. Yıllardır bu işi yapınca da belli bir bilgi birikimine sahip oluyorlar.

Birisinin bir şey anlatması için illa o konuda uzman olmasına gerek yok. O konuda uzman olanların yaptığı çalışmaları inceleyip analiz yapar ve derlerse yine başkalarına anlatabilir.

Ayhan Tarakçı, YouTube üzerinde bulunan nadir faydalı Türk kanallarından. Her zaman izlemesem de denk geldikçe videolarını izlerim ve tavsiye ederim.

Bilemiyorum, kamerası olan video çekebildiği sürece araştırmacı olması onun doğru bilgi verdiğini göstermez. Videolarında teknik konulardan bahsetmesi için uzman biri olması gerekirdi.

Adamın videolarında "ben bu konunun uzmanıyım" gibi bir iddiası yok zaten. Kaynaklardan topladığı bilgileri analiz ediyor ve derleyerek izleyicilerine sunuyor. Savunma sanayi hakkında uzun süre araştırmalar yaptığı için de belli bir bilgi birikimi var. Şahsi olarak savunma sanayi videolarını ve askeri teknoloji videolarını izliyorum. Kendi bilgim aşırı fazla olmasa da bildiklerimle karşılaştırınca henüz yanlış bir şey görmedim.

Her videoda da kaynakları aşağıda bırakıyor olması lazım, video içinde öyle söylüyor zaten. Yanılması ya da yanlış bir bilgi aktarması halinde yorumlarda belirtirseniz ve görürse düzeltir büyük ihtimal. Araştırma yapıp yaptığı araştırmayı izleyicine aktarıyor, belli bir de bilgi deneyimi var.

Aslında Barış Özcan gibi kanallar da bu şekilde işliyor. Bu insanların hiçbiri bir alanda uzman değiller. Sadece araştırma yapan ve analiz yetenekleri olan kişiler. Bunları da izleyicileriyle paylaşıyorlar. Yıllardır bu işi yapınca da belli bir bilgi birikimine sahip oluyorlar.

Birisinin bir şey anlatması için illa o konuda uzman olmasına gerek yok. O konuda uzman olanların yaptığı çalışmaları inceleyip analiz yapar ve derlerse yine başkalarına anlatabilir.

Ayhan Tarakçı, YouTube üzerinde bulunan nadir faydalı Türk kanallarından. Her zaman izlemesem de denk geldikçe videolarını izlerim ve tavsiye ederim.
"Yanılması ya da yanlış bir bilgi aktarması halinde yorumlarda belirtirseniz ve görürse düzeltir büyük ihtimal." Yorumlarda belirtilen düzeltmeleri kendisi hiçbir açıklama getirmeden silmektedir, eleştiriye tahammülü olmayan adamdan hayır gelmez.

Son düzenleme:
"Yanılması ya da yanlış bir bilgi aktarması halinde yorumlarda belirtirseniz ve görürse düzeltir büyük ihtimal." Yorumlarda belirtilen düzeltmeleri kendisi hiçbir açıklama getirmeden silmektedir, eleştiriye tahammülü olmayan adamdan hayır gelmez.
Dediğim gibi daha önce karşılaşmadım izlediğim videolarında bir hatayla. Hata yaptıysa da ben fark etmemiş ya da bilgim olmamış olabilir. Yorumlarda doğru yapılan düzeltmeleri siliyorsa bir şey diyemiyorum. Sürekli izlediğim birisi olmadığından dolayı o kadar yakından takip etmiyorum. Böyle bir durum varsa hoş değil, karakter olarak öyle durmayan birisi ama olur mu olur.

Savunucusu olmadığımdan dolayı ne yorum yapsam boş. Bahsettiğin iddialar doğruysa hoş değil yapılan şey. Yakışmamış yani.

Konuları temel düzeye indirerek anlatır, internetteki bilgileri derleyerek ve özetleyerek içeriğini oluşturur. Bir kişinin bu konular hakkında konuşması için ilgili bir bölümden mezun olması şart değil. Doğru kaynaklar ve ortalama bir zekaya sahipseniz tek başınıza araştırarak belli konular üzerinde çok ciddi bilgi birikimine sahip olabilirsiniz. Ayhan Tarakçı'nın işin uzmanıymış edasıyla konuşması da uzun yıllardır savunma sanayiine merakı dolayısıyla yaptığı araştırmalar ve bunun sonucundaki bilgi birikiminin getirdiği özgüven.
Yalnız birçok videosunda peş peşe yanlış verilen bilgiler mevcut. Balistik füze teknolojisi ve tank videoları başı çekiyor. Büyük ihtimal araştırdığı kaynaklar ve okuduğu forum yazıları dolayısıyla istemeden ufak çaplı yanlış bilgileri videolarına ekliyor. Kanalına toplasan 1-2 defa yorum atmışımdır. Dolayısıyla yorumları siliyor mu silmiyor mu bilmiyorum. Temel düzeyde bilgi için izlenilebilir bir kanal.

Geri
Yukarı