Aylık 850 TL ile nasıl geçinilir?

doriyella

Hectopat
Merhaba. Kira, su, elektrik, internet, doğal gaz vesaire olmadan sadece yiyecek ve içeceğe bir ayda 850 TL harcayarak nasıl geçinebilirim? Hayatta kalma ustalarına soruyorum. Ucuza sağlıklı yemek alabilir miyim veya her zaman yiyebileceğim ucuz ve sağlıklı besinlere nasıl ulaşabilirim? Sizin yediğiniz ucuz ve besleyici besinler var mı? Amacım en az parayı harcayıp aynı zamanda çöp yiyeceklerden uzak durmak.

Son düzenleyen: Moderatör:
1 Öğün yemek yerdim ben hem kilo verirdim.

Merhaba. Kira, su, elektrik, internet, doğal gaz vesaire olmadan sadece yiyecek ve içeceğe bir ayda 850 TL harcayarak nasıl geçinebilirim? Hayatta kalma ustalarına soruyorum. Ucuza sağlıklı yemek alabilir miyim veya her zaman yiyebileceğim ucuz ve sağlıklı besinlere nasıl ulaşabilirim? Sizin yediğiniz ucuz ve besleyici besinler var mı? Amacım en az parayı harcayıp aynı zamanda çöp yiyeceklerden uzak durmak.

Umarım kilolu birisinizdir, çünkü yağ olmadığı için hep bunyedekini kullanacaksınız.

Makarna yiyerek belki dayanılabilir.

Günde bir öğüne indirip idare edebilirsiniz. Örneğin en uzun makarnalar şu an 6-7TL civarında. Yarım paket makarnayı bir günlük tüketimine ekle en başta. 100TL civarı bir gideri oluyor makaranın. 1LT sıvı yağ alsan yine ucuzlarından (Sağlığına önem veriyorsan sızma zeytinyağı olur bu, fark etmez diyorsan çiçek yağı alabilirsin.) bu ortalama 50TL gibi bir şey. Ben 1 LT yağı 1 ay rahat kullanabiliyorum zira 25-30gr dan fazla kullanmıyorum günlük yağ. (5-6 tatlı kaşığına tekabül ediyor.) Protein kısmını baklagillerden karşılaman gerekecektir. Yeşil mercimek ve nohut ikilisini de yine öğününe eklemen gerek. Bunlarında ortalama KG fiyatı 20-30 arasındaydı diye hatırlıyorum. Günlük 200 gram fazlasıyla yetecektir spor yapmıyorsan. Bu hesapla da ortalama 5TL bakliyat gideri günlük ve aylık 150TL'de buraya gider. Bu bahsettiğim beslenme şeklinde kahvaltıyı tamamen çıkartıyorum. Sağlık açısından kahvaltının diğer öğünlerden bir farkı veya avantajı yoktur. Yani kahvaltı yapmadan sağlıklı olamayız diye bir şey yoktur. Yukarıda bahsettiğim ana beslenmeye yeşillik (marul, roka, maydanoz, salatalık vb.) eklemeler yapabilirsin. Onlara da günlük ortalama 3TL gibi bir şey eklersek 100TL'de sebzeye yani life gider. Buraya kadar olan kısmı toplarsak 400TL'lik bir gider çıkarttım sana. Tabi bu +20-30TL fark edebilir ürünlerin fiyatına bağlı olarak ama çok oynamaz. Geri kalan 450TL'lik bakiyene meyve, kuruyemiş, ve yukarıda bahsettiğim beslenmeye eklemek istersen haftanın 2 günü olacak şekilde tavuk ekleyebilirsin. Örneğin makarna yerine pirinç ve bulgur ekleyebilirsin karbonhidrat olarak. Bu süreçte uzak kalman gereken en yegane şeyler makrolardan yoksun yiyecekler. Bunlara: abur cuburlar, tatlılar vb. un ve şeker içeren şeyler dahildir. Umarım yazdıklarım senin için yol gösterici olmuştur. Ev ortamında 850TL ile bir şeylerden kısarak idare edilebilir. Günümüz şartlarında insan gibi yaşamamız pek mümkün değil maalesef.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı