Aynalarda gecikme var mıdır?

GraveKeeper

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar size bir sorum var. Sizce aynalarda gecikme var mıdır? Ben çok az da olsa birazcık gecikme hissediyorum. Niye böyle bir şeyi fark ettim bilmiyorum.

Arkadaşlar size bir sorum var. Sizce aynalarda gecikme var mıdır? Ben çok az da olsa birazcık gecikme hissediyorum. Niye böyle bir şeyi fark ettim bilmiyorum.
Işık hızı yaklaşık olarak 300.000.000 m/s'dir. İlk olarak yaklaşık 1 metre uzağımızda bulunan bir aynaya ışınların ulaşma süresini bulalım. Işık kaynağından çıkan ışınların yüzümüze çarptıktan sonra aynaya ulaşma süresi 1/300.000.000'dan 3,3*10-3 saniyeye denk gelir. Yani yaklaşık 3 saniyenin 1 milyarda biri! Aynaya ulaşan görüntümüzün gözümüze gelme süresi de bu sayıya eşittir. O zaman bu sayıyı ikiyle çarpalım. İşte 6,6*10-9 saniyede tüm bunlar gerçekleşti.

Yani biz, 1 metre uzaktaki bir aynaya her baktığımızda, kendimizin 6,6*10-9 saniye önceki görüntüsünü görmüş oluyoruz! Tabii ki bu süre, beynimizin iki an arasındaki farkı algılama kapasitesinin çok ama çok üzerinde! Dolayısıyla bu süreyi algılamamız imkansız. Ama bu, aynaya baktığınızda geçmişi gördüğünüz gerçeğini değiştirmiyor.

Geri
Yukarı