Aynı ağdaki cihazlara virüs bulaşabilir mi?

Emirizmir

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba. Benim bir sorum olacaktı. Diyelim annem veya babam istemeden telefonuna veya bilgisayara virüs indirdi bu benim bilgisayarımada bulaşabilir mi internet üzerinden? Bulaşırsa Kaspersky beni korur mu? Korumazsa nasıl kurtulurum bu virüsten?
Yardım edenlere şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Benim bir sorum olacaktı. Diyelim annem veya babam istemeden telefonuna veya bilgisayara virüs indirdi bu benim bilgisayarımada bulaşabilir mi internet üzerinden? Bulaşırsa Kaspersky beni korur mu? Korumazsa nasıl kurtulurum bu virüsten?
Yardım edenlere şimdiden teşekkürler.

Hocam böyle bir şeyin olması teknik olarak mümkün ancak bu tür virüsün çok fazla komplike olması lazım. İnternette gördüğümüz malwareler, trojanlar, truva atları vs. bu tür "masum" virüsler dediğiniz şekilde bulaşamaz. Bunu yapabilecek komplike virüslerde sıradan bir bilgisayar kullanıcısının bilgisayarına bulaşacak virüsler değildir.

Ha şu şekilde bulaşabilir; annenin virüs bulaşmış telefonuna TeamViewer'la bağlanır ve virüslü dosyaya giriş yapar/kendi bilgisayarına aktarırsan. Öbür türlü imkansız.

Hocam böyle bir şeyin olması teknik olarak mümkün ancak bu tür virüsün çok fazla komplike olması lazım. İnternette gördüğümüz malwareler, trojanlar, truva atları vs. bu tür "masum" virüsler dediğiniz şekilde bulaşamaz. Bunu yapabilecek komplike virüslerde sıradan bir bilgisayar kullanıcısının bilgisayarına bulaşacak virüsler değildir.

Ha şu şekilde bulaşabilir; annenin virüs bulaşmış telefonuna TeamViewer'la bağlanır ve virüslü dosyaya giriş yapar/kendi bilgisayarına aktarırsan. Öbür türlü imkansız.
Bugün aklıma geldide zaten biraz düşündümde annemin telefonunda çalışan virüs bilgisayarda çalışmaz ki. :)

Peki o virüs bilgisayarda çalışacak türden bir virüs için backdoor oluşturuyor ise?
Kaspersky reizle korunuyorum. Zaten benim asıl sorum şu internet ağından bulaşınca mesala Kaspersky siliyor kendini yine yüklüyor cinsinden. Bide direkt internet ağına virüs bulaşabilir mi? Bulaşırsa ne yapmalıyım.

Peki o virüs bilgisayarda çalışacak türden bir virüs için backdoor oluşturuyor ise?

1569609087921.png

Bugün aklıma geldi de zaten biraz düşündüm de annemin telefonunda çalışan virüs bilgisayarda çalışmaz ki.
Ağ üzerinden paylaşılabilecek virüsü yapan kişi hem mobilde hem de bilgisayarda çalışmasını da sağlayabilir. Ayrıca virüsü yapan kişi gerçekten iyi bir hacker ise Kaspersky filan da pek işlemez ona. Gerçi böyle kişiler seni beni pek umursamaz, o yüzden korkmana gerek yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı