Aynı anda iki işletim sistemini çalıştırma

Lejax

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GPU: RTX 4060
CPU: Ryzen 7 7735HS
RAM: 24GB 4800 MHz DDR5
Meslek
Elektrik Elektronik Mühendisi - Öğrenci
Konu tam Windows 10 ile alakalı değil biliyorum. Ben de XP bir cihaz var. Zorunluluktan ötürü XP kalması lazım. Ben buna 2. işletim sistemi olarak Windows 10 kurmayı düşünüyorum. Ama sorun şu; aynı anda iki sistemin çalışması mümkün mü? Yani çok pratik bir şekilde sanki alt+ Tab yapar gibi bir geçiş yapmak mümkün mü? Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
XP dönemdinden kalma bir cihaz ile çok zor. Eğer cihaz yeterliyse VMware veya Virtualbox ile istediğiniz sistemi kurabilirsiniz.

Alt + Tab şeklinde geçiş yaparak mümkün değil fakat diski bölüp bir kısmına Windows 10 kurulabilir. Eski bir bilgisayar olduğunu tahmin ediyorum. Uyum sorunları olabilir yani. Pek tavsiye etmem. Kurulum başarılı olursa açılışta Windows 10 veya XP arasından birini için seçenek çıkar.

Alt + Tab şeklinde geçiş yaparak mümkün değil fakat diski bölüp bir kısmına Windows 10 kurulabilir. Eski bir bilgisayar olduğunu tahmin ediyorum. Uyum sorunları olabilir yani. Pek tavsiye etmem. Kurulum başarılı olursa açılışta Windows 10 veya XP arasından birini için seçenek çıkar.
Bilgisayar çok da eski değil, parçaları iyi. Ama sadece zorunluluktan ötürü kullanıyoruz XP'yi. Ayrıca o dediğiniz yöntemi zaten biliyorum. Yazdığım gibi amacım ikisini aynı anda açık tutmak.
XP dönemdinden kalma bir cihaz ile çok zor. Eğer cihaz yeterliyse VMware veya Virtualbox ile istediğiniz sistemi kurabilirsiniz.
Cihaz XP döneminden kalma değil, sadece XP kurulu.
Kurabilirsiniz ama alt tab yaparak geçemezsiniz reset atınca size sorar siz istediğiniz işletim sistemini seçersiniz.
O yöntemi zaten biliyorum. Yukarıda da yazdığım gibi amacım iki sistemin aynı anda çalışır olması.

Bilgisayar çok da eski değil, parçaları iyi. Ama sadece zorunluluktan ötürü kullanıyoruz XP'yi. Ayrıca o dediğiniz yöntemi zaten biliyorum. Yazdığım gibi amacım ikisini aynı anda açık tutmak.

Cihaz XP döneminden kalma değil, sadece XP kurulu.

O yöntemi zaten biliyorum. Yukarıda da yazdığım gibi amacım iki sistemin aynı anda çalışır olması.
Sanal makine kurabilirsin fakat. Tam tersi daha iyi olur. Windows 10 makineye xp sanal makinesi kursan daha iyi olabilir.

VirtualBox kullanın alt tab yaparsınız öyle.
Vİrtual Box amacım için pek sağlıklı değil maalesef.
Aslında asıl sormamın nedeni dos tabanlı Lks(LOGO) programının Windows 10 32 bitte tam ekran olmaması. Eğer bununla ilgili bir çözümünüz varsa onu da dinlerim.

Windows 10 kurun. XP için VMWare Player kullanın. Sanal makine olsa bile cihazları direkt olarak bağlayabiliyorsunuz.
VMWare Windows makinelerde VirtualBox'dan daha iyi çalışıyor.

Windows 10 kurun. XP için VMWare Player kullanın. Sanal makine olsa bile cihazları direkt olarak bağlayabiliyorsunuz.
VMWare Windows makinelerde VirtualBox'dan daha iyi çalışıyor.
XP iso dosyanız var mı acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı