Aynı Bilgisayara Windows 10 ve Windows XP Kurmak

Buğra Güvez

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarımda Windows 10 yüklü. Windows XP de kurmak istiyorum. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi seçenek ekranı çıksın istiyorum. Kişisel dosyalara zarar vermeden yapmam gerek. Ne yapmalıyım?

Harddisk boyutu 500 GB ve sadece C olarak tek parça.

RAM: 4 GB
İşlemci: Intel Core i5-4210M

21dual.png

Bu siteyi inceleyin. Windows 8 için yazılmış ama Windows 10'da boot ile ilgili değişen bir şey yok.
THPC: Dual-Boot Windows XP and Windows 8 on your Windows 8 computer
THPC: Next install Windows XP on your Windows 8 Multi-boot

Bu işe başlamadan Windows XP ve Windows 10 USB kurulumları çalışır şekilde elinizde olsun.

Yapmanız gereken Windows Xp'yi diskin diğer bölümüne yükleyip bilgisayarı yeniden başlatıp Windows 10 USB kurulumunu açıp tamir bölümünden komut satırına girip bootrec /rebuildbcd ve ya bootrec /fixboot yazıp çalıştırın. Bilgisayarı yeniden başlatınca karşınıza Windows 10 çıkacak ordan EasyBCD programıyla resimde gösterdiğiniz Windows XP seçeneğini ekleyeceksiniz. Atladığım kısımlar olabilir verdiğim siteye göz atın.

Bu siteyi inceleyin. Windows 8 için yazılmış ama Windows 10'da Boot ile ilgili değişen bir şey yok.
THPC: Dual-Boot Windows XP and Windows 8 on your Windows 8 computer
THPC: Next install Windows XP on your Windows 8 Multi-boot

Bu işe başlamadan Windows XP ve Windows 10 USB kurulumları çalışır şekilde elinizde olsun.

Yapmanız gereken Windows XP'yi diskin diğer bölümüne yükleyip bilgisayarı yeniden başlatıp Windows 10 USB kurulumunu açıp tamir bölümünden komut satırına girip bootrec /rebuildbcd veya bootrec /fixboot yazıp çalıştırın. Bilgisayarı yeniden başlatınca karşınıza Windows 10 çıkacak oradan easybcd programıyla resimde gösterdiğiniz Windows XP seçeneğini ekleyeceksiniz. Atladığım kısımlar olabilir verdiğim siteye göz atın.

İki sitede bozuk.
Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarımda Windows 10 yüklü. Windows XP de kurmak istiyorum. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi seçenek ekranı çıksın istiyorum. Kişisel dosyalara zarar vermeden yapmam gerek. Ne yapmalıyım?

Harddisk boyutu 500 GB ve sadece C olarak tek parça.

RAM: 4 GB
İşlemci: Intel Core i5-4210M

Eki Görüntüle 104008
Hdd'yi 2 parça yapın.

Son düzenleme:
Windows 10'dan sonra XP kurulmaz. Windows'un önce daha eski olan sistem kurulur diye bir özelliği vardır.
XP'yi önce kurup sonra Windows 10 kurmalısınız.
XP kurmadan önce de diski MBR Partition'a dönüştürmelisiniz. Ayrıca BIOS'da Secure Boot ve UEFI kurulum seçenekleri kapalı olmalıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı