Aynı donanımlara sahip masaüstü ile laptop arasında performans farkı var mı?

Bütçe
20 ila 30k arası

Playboi

Hectopat
Yer
Detroit
İnternetten araştırmaya üşendiğim sorular:
Laptop tıpkı masaüstü gibi Full prizde kullanılırsa bataryasına zarar gelir mi?
Laptop bakım olarak nelere ihtiyaç duyar? (masaüstünde mesela termal macun ve temizleme yapıyordum)
Laptop masaüstü gibi saatlerce prizde kullanımda aşırı ısınma ve bundan kaynaklı sorunlar yaşar mı?
Bilgili olanlar cevaplarsa sevinirim 20ila 30k arası bir laptopdan bahsediyoruz.

Var, örnek:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İnternetten araştırmaya üşendiğim sorular:
Laptop tıpkı masaüstü gibi Full prizde kullanılırsa bataryasına zarar gelir mi?
Laptop bakım olarak nelere ihtiyaç duyar? (masaüstünde mesela termal macun ve temizleme yapıyordum)
Laptop masaüstü gibi saatlerce prizde kullanımda aşırı ısınma ve bundan kaynaklı sorunlar yaşar mı?
Bilgili olanlar cevaplarsa sevinirim 20ila 30k arası bir laptoptan bahsediyoruz.

Masaüstüyle laptop arasında çok fark var.Masaüstü her daim daha iyidir.Laptopla masaüstünün eşitlenmesine daha var.

Bariz şekilde var. Birebir aynı kartları kullansalardı bile kullanılan wattlar ve soğutma konusunda ciddi farklar oluşuyor yine kurtaramazlardı.

Ortalama %30 gibi bir işlem farkı söz konusu. Masaüstü daha geniş ve daha soğuk çalıştığı için performans kayıpları da daha az oluyor.

Evet var, karttan karta değişiyor bu fark.

Batarya nasıl kullanırsan kullan ölecek, prize bağlı kullanman ömrü açısından daha iyi.

Termal macun ve iç temizlik yeterli.

Bu tip parçalar yüksek ısıya dayanıklı, overheat duruma düşse bile uzun vadede anca sorunu görülür.

Mantıken diyelim ki laptop ile kasa arasında performans farkı yok. Diyelim ki ikiside eşit voltajlarda ve eşit güçlerde çalışıyor. Böyle dahi olsa sadece sistem iç ısısından dolayı arada performans farkı oluşur kaldı ki böyle değil mobil donanımlar daha güçsüzdür. Tüm parçaların ufacık bir dikdörtgen kutunun içinde sıkış tepiş olması mı yoksa koskoca kasanın içinde lüzumlu fanlarla destekli şekilde rahatça çalışması mı? Kasa içi hava sirkülasyonu bile tek başına performansı etki eder. 😉

Zaten diğer yanıtlar üç aşağı beş yukarı aynı. Farklı bir noktaya parmak basmak istedim.

Aynı donanım olmaz masaüstü sogutmasi farklıdır (mobil ve desktop diye geçer.) Tabiki performans farklilasir.
Batarya ne yaparsanız yapın belli bir kullanım ömrü olduğu için bozulur.
Bakımlari aşağı yukarı aynıdır ama laptoplarin alanı dar olduğu için ısınmaya müsaittir. Aşırı ısınma kesinlikle olur. Ekrana ve donanımlara daha yakın kullanıldığı için fan sesi kesinlikle rahatsız eder.
Benim düşüncem oyun veya yüksek performans için masaustu alınmalı.

Oha. Fark olduğunu bilirdim de bu kadar da olduğunu bilmezdim.

@Artoria Pendragon hocamın dediği gibi karttan karta değişiyor. Mesela 3060 mobil, masaüstünü yakalıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı