Aynı fiyata Corsair Vengeance LPx 3000Mhz CL15 mi, 3200Mhz CL16 mı almak mantıklı?

Fiyatları aynı. OC ile aynı olabilir galiba ama fiyat aynı olunca soru işareti kafada. :)

Kardeşim CL frekansı düşük olanı alman daha mantıklı. bende Hyperx Pradator var CL 11 600 TL idi fiyatı aynı modelin 3000 mhz olanı CL 15 400 tl idi. CL freekansı daha önemli diye biliyorum. Birde 3000'lere çıkmana hiç gerek yok. Gereksiz fazla 2400 2666 almanı tavsiye ederim.

CL değeri daha önemlidir, arkadaşların dediği gibi sadece oyun içinse o frekansa ihtiyaç pek duymazsın, ben şuan 2x8 kingstone HyperX kullanıyorum, fazlasıyla tatmin ediyor kampanya dan 247 liraya almıştım.

Önemlilik sırası ilk boyutu yani kaç gb olucağı. Sonra MHZ'i en son da CL değeridir. İş için MHZ değerinin yüksek olması iyidir. Ama CL değeri aman aman bir şey değil. DDR den DDR2 ye geçişde MHZ artı ama CL değerleride artı bunun adına makaleler de yazıldı ama CL değeri çok önemli faktör değil. Ekstra olarak MHZ değerinin yüksek olması CL değerinin de düşük olması iyidir.

Belleklerdeki CL farkını hissedemezsin bile çünkü milisaniye gibi saniyenin 1000'de 1'i gecikme süreleri sözkonusu. Farkı ancak bellek testlerinde görüp tatmin olursun. Frekans içinde en düşükle en yüksek frekansta bilhassa oyunda FPS farkı 2 FPS'yi geçmeyecektir bile. Bellekte esas olan kaç GB olduğu ve fiyatıdır.

Amazonda ikisininde fiyatı 80 dolar. Türkiye fiyatının yarısından bile az oluyor bu sebeple bu kadar yükek Frekanslı Ramler alıyorum. Nasıl oluyorsa düşük frekanslı ramlerin fiyatları Türkiye ile yakın. Hepsi 16 gb 2400Mhz CL14, 3000 Mhz CL15 ve 3200Mhz CL16 aynı fiyata. Amacım her konuda dengeli oyun, render vs. her konuda ortalama performansı almak. 3600Mhz destekli Z170 üzerinde i7 6700 ile birlikte kullanacağım hangisini tercih etmeliyim?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı