Aynı frekansta RAM takmak

steel_man.75

Femtopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
ASUS
Merhaba arkadaşlar, bugün evde fazladan laptop RAM'i buldum bilgisayarımın frekansı 2400 MHz bulduğum RAM de aynı şekilde 2400MHz.
Ama acaba takarsam mavi ekran hatalarıyla vs. karşılaşır mıyım fiye bir şüpheye düştüm.
Sizce bir sıkıntı olur mu?
Fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar, bugün evde fazladan laptop RAM'i buldum bilgisayarımın frekansı 2400 MHz bulduğum RAM de aynı şekilde 2400MHz.
Ama acaba takarsam mavi ekran hatalarıyla vs. karşılaşır mıyım fiye bir şüpheye düştüm.
Sizce bir sıkıntı olur mu?
Fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Hocam Cl değerleri aynı ise ramde error yok ise sıkıntı olmaz.

Sadece MHz değil CL değeri de önemli. O da aynıysa takabilirsiniz.

Belki bir parçada kalıcı hasar bırakacak? Garantiye almış işte ne güzel. Eleştirmek yerine destek olmaya çalışın.
Kalıcı hasar bırakması ne alaka? RAM bu?

Her iki RAM'ın frekansı farklı olsa bile manuel ayarlama yaparak tekinin XMP profiline göre ayarlayabilirsin.

Hadi XMP açmayacaksın diyelim, gene JEDEC olarak 2 RAM'i sorunsuz kullanabilirsin.

Belki bir parçada kalıcı hasar bırakacak? Garantiye almış işte ne güzel. Eleştirmek yerine destek olmaya çalışın.
Ne CL değeri, ne volt değeri ne de frekansı aynı 3 RAM'i kasada hiç sorun olmadan aylarca kullandım. Bu değerlerin hepsi garanti değerler, statik değil dinamik değerler. Frekansın aynı olması, CL'nin aynı olması hemen hemen hiçbir anlam ifade etmez. Çalışacaksa çalışır çalışmayacaksa çalışmaz.

İyice insanları maymun yerine koymaya başladınız. RAM takarken nasıl kalıcı hasar bırakabilir? Bak ben sana cevap vereceğim diye yerimden kıpırdayamıyorum, belki deprem olacak öleceğim şimdi? Dalga mı geçiyorsun?

Madem elinde var, neden denemiyorsun? Dene, bize de söyle.

Denedim yaklaşık 2 saattir kullanıyorum hatta oyun bile oynadım sıkıntı çıkarmadı artık 16 GB RAM'im var.

CL / Hz değerlerinden önce:
Emin misin RAM'lerin aynı olduğuna?
Dizüstü SODIMM vs Masaüstü DIMM kendi boyutlarına göre üretiliyor.

Eğer pın seti ve boyutu uygunsa, genelde dizüstülerin XMP vb setleri yoktur, tüm sistemin en yavaş parçaya göre çalışacaktır - diğer RAM'in de buna göre kendi hızını ayarlayacaktır yani.

Taktım, sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı