Aynı işlemci aynı oyunda neden farklı frekanslarda çalışıyor?

ComputerTechX

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar,

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videodaki Monster laptoptaki işlemci i7-11800h benim laptopumda da aynı işlemci var ve merak ettiğim bende işlemci CS:GO'da aynı videodaki Monster ile aynı sıcaklıklarda ama çalışma frekansı 4500'lerde çalışıyor, aldığım FPS'lerde videodakilerle aynı aşağı yukarı. Videodaki Monster is 3500 MHz'lerde çalışıyor. Bu farklılık neye göre oluyor?
Teşekkürler.

Peki bu durumda hangi seçenek daha mantıklı gibi bir çıkarımda bulunabilir miyiz?
Eğer oyun yüksek işlem kapasitesi gerektirmiyorsa biraz daha düşük frekans sıcaklık bakımından daha iyidir. Hem yüksek frekansta ısınıp frekans düşürecektir.
Merhabalar,

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videodaki Monster laptoptaki işlemci i7-11800h benim laptopumda da aynı işlemci var ve merak ettiğim bende işlemci CS:GO'da aynı videodaki Monster ile aynı sıcaklıklarda ama çalışma frekansı 4500'lerde çalışıyor, aldığım FPS'lerde videodakilerle aynı aşağı yukarı. Videodaki Monster is 3500 MHz'lerde çalışıyor. Bu farklılık neye göre oluyor?
Teşekkürler.
Videoda güç seçenekleri farklı olabilir sizinkiyle.

Son düzenleme:
Eğer oyun yüksek işlem kapasitesi gerektirmiyorsa biraz daha düşük frekans sıcaklık bakımından daha iyidir. Hem yüksek frekansta ısınıp frekans düşürecektir.

Videoda güç seçenekleri farklı olabilir sizinkiyle.

İşin garibi benim frekansım Max'ta çalışıyor (performans modunda kullanıyorum) ama sıcaklık Monster'la aynı yani demek istediğim sıcaklığında yüksek frekanslarda daha yüksek olması gerekmez mi?

İşin garibi benim frekansım Max'ta çalışıyor (performans modunda kullanıyorum) ama sıcaklık Monster'la aynı yani demek istediğim sıcaklığında yüksek frekanslarda daha yüksek olması gerekmez mi?
Valla hocam burada işin içine her şey girebilir mesela o bilgisayar yenidir termal macunuda yenidir, ya da Windows arkada işlem yapıyordur yani bir sürü şey olabilir.

Valla hocam burada işin içine her şey girebilir mesela o bilgisayar yenidir termal macunuda yenidir, ya da Windows arkada işlem yapıyordur yani bir sürü şey olabilir.
peki ben frekansımı nasıl düşürebilirim normalde benim işlemci güç yönetim modunda pilde ve şarjda agresif seçeneğinde. Bunu etkin veya verimli etkin yapsam bir değişiklik olur mu veya agresifte mi bırakmalıyım?

peki ben frekansımı nasıl düşürebilirim normalde benim işlemci güç yönetim modunda pilde ve şarjda agresif seçeneğinde. Bunu etkin veya verimli etkin yapsam bir değişiklik olur mu veya agresifte mi bırakmalıyım?
Değişiklik olur ama yine de bir deneyin. İsterseniz QuickCPU ile hızı sabitleyebilirsin. Ya da direkt güç seçeneklerinden yeni plan oluşturup gelişmiş seçeneklerden işlemci güç yönetimini %99 yapabilirsiniz ama bu sefer sabit 2.3 GHz'de çalışacaktır.
1633974948234.png

Değişiklik olur ama yine de bir deneyin. İsterseniz Quick CPU ile hızı sabitleyebilirsin. Ya da direkt güç seçeneklerinden yeni plan oluşturup gelişmiş seçeneklerden işlemci güç yönetimini %99 yapabilirsiniz ama bu sefer sabit 2.3 GHz'de çalışacaktır.
Eki Görüntüle 1187038

Bende bu bahsettiğiniz ayar yok maalesef az önce bahsettiğim ayarıda regeditden yaparak güç ayarlarına eklemiştim.
İşlemcinin peki sürekli stock hızında çalışmasının performansa etkisi dışında(illaki olur) donanımsal olarak bir zararı olur mu bilgisayara?

Bende bu bahsettiğiniz ayar yok maalesef az önce bahsettiğim ayarıda regeditden yaparak güç ayarlarına eklemiştim.
İşlemcinin peki sürekli stock hızında çalışmasının performansa etkisi dışında(illaki olur) donanımsal olarak bir zararı olur mu bilgisayara?
Ayarın olması lazım hocam. Donanıma zarar vereceğini sanmam, ben bayağı bir süredir oyunlara girerken sabitliyorum çünkü çok ısınıp frekans düşürüyor. İsterseniz hız sabitlemeyi QuickCPU ile yapabilirsiniz
1633975237396.png
1633975256339.png
1633975280040.png

1633975312902.png

1633975338655.png

Dosya Ekleri

• 1633975296561.png
    1633975296561.png
    15,7 KB · Görüntüleme: 24

Geri
Yukarı