Aynı Model RAM'de Gecikme Süresi Farkı

117084

Kilopat
Makaleler
4
Ryzen sistemlerde çift kanal RAM'ler daha iyi çalıştığı için kullandığım RAM'den bir tane daha aldım ve bugün teslim edildi. İlk taktığımda şu an kullandığım RAM'de olduğu gibi RAM'leri 3200MHz'ye overclock ettim ve gecikme değerlerini girdim. Windows üzerinde sıkıntı olmasa bile yine de Memtest yapmanın iyi olacağını düşündüm. Memtest testini başlattığımda testin başlaması ile hataların çıkması bir oldu. Su içip gelene kadar test zaten kendini fazla hata çıktı diye abort etmişti. İlk önce voltaj ayarlarını değiştirdim ama yine hata verdi. Belki aldığım RAM sorunludur diye eski RAM'i çıkartıp test ettim yine hata verdi. En sonunda yeni RAM'i taktığımda BIOS'da gecikme sürelerindeki farkı hatırladım ve voltajı eski haline getirerek (DRAM 1,30V SOC 1.1250V) gecikme sürelerini değiştirdim. Normalde 15-19-19-15-35-1T gecikme sürelerini (eski RAM'de bu gecikmeler ile sorun yaşamıyordum) kullanıyordum. Birkaç denemeden sonra 17-19-19-17-36-1T değerlerinde RAM'lerin stabil çalıştığını gördüm.

Şimdi benim kafama takılan aynı marka ve model RAM'de niye böyle farklar var? Aldığım RAM zaten hiç kullanılmamış, yuvalarında bir iz yoktu. Yeni aldığım RAM'in silikon kalitesi mi düşük yani? Ben düşük gecikme istiyorum, gecikmeleri düşürüp voltaj mı vermem gerekir?

Eski RAM;
379490

Yeni RAM;

379491

Abort olan test;
379492

Gecikme sürelerini değiştirdikten sonra;
379493

CPU-Z;
379494

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı