Aynı Modeme Bağlı Cihazlar Arasında Virüs Geçişi Olur Mu?

duman

Kilopat
Yer
Mars
Yaklaşık bir ay önce benim telefonumda kendi kendine ekranda işlem yapma sorunu ortaya çıkmıştı. Fabrika hatası sanıp servise yolladım ama sadece güncelleme ve format atılarak geri döndü. Şimdi ise aynı sorun ailemin telefonlarında görülmeye başladı. Daha öncesi bu bilgisayarla da tekrarlıyordu. Evdeki bir bilgisayarda sıkıntı ortaya çıkınca bir hafta içerisinde diğer bilgisayarlarda benzer sorunlar veriyordu. Şimdi fark ettim böyle bir şey olabileceğini. Bu cihazlar için ortak olan sadece aynı modeme bağlı olmaları. Modem Wi-Fi ağı üzerinden virüsün başka cihaza bulaşması mümkün müdür?
Ailecek Android işletim sistemli telefon kullanıyoruz.

@duman

-Modem ile tüm cihazlarınız bağlantısını kesin.
-Modeminizi kullanma kılavuzunda belirtildiği gibi resetleyin.
-Modeminizin Firewall yazılımını kontrol edin ve güncelleyin.
-Cihazlarınızı sorunsuz olduğundan emin olduktan sonra ağa katın.
-Araştırarak ücretsiz yararlı mobil anti-virüs uygulaması edinebilirsiniz.
-Ayrıca bağlı cihazlarınızdan ağ paylaşım ayarlarını değiştirerek korunabilirsiniz.

Modemden zararlı bulaşması tabi ki mümkün ancak yaşadığınız durum güncel olan heartbleed tarzı bir zararlı büyük ihtimal. Daha doğrusu güvenlik açığı. Bu zararlı modeme bulaşır ve modeme bağlı cihazlarda reklam vb. siteler açmasını sağlar ve bu siteler genelde zararlı dosya indirmeye zorlar.
İlk olarak modemi resetleyip firmware güncellemesi varsa kesin olarak güncellenmeli sonrasında tüm sistemler sağlam bir AV ile taratıldıktan sonra cihazlar modeme bağlanmalı veya eşleştirilmelidir.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı