Aynı prize takılan aletlerin birbirini etkilemesi nasıl önlenir?

murty0

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yıllardır kullandığım 6'lı priz var. Masaüstü bilgisayarımın kablolarını buna takıyorum, 3'lüyü de 6'lıya takıp laptop kullanıyorum, ek olarak bazen vantilatör vs takıyorum 3'lü prize de. Son zamanlarda vantilatörü açıp kapattığımda masaüstü bilgisayarımın monitörü 1-2 saniyeliğine karıncalanıp düzeliyor. Ne yapmam lazım? Akım korumalı sağlam bir priz almayı düşünüyorum ve 3'lüyü de başka prize takacağım artık, güzel bir akım korumalı priz önerir misiniz? Fiyatı önemli değil.

Akım korumalı priz alsanda sorunun çözülmez. Çünkü vantilatörün motoru bilgisayar gibi hassas cihazları etkiler. Vantilatör start aldığında motor ivmelenmeye çalışırken geri besleme yapar. Bu geri besleme filtrelenmediği için oluşan geribesleme voltajı ve motorun çalışmasından doğan elektromanyatik parazitlenme diğer cihazları anlık olarak etkiler.

Akım korumalı priz alsanda sorunun çözülmez. Çünkü vantilatörün motoru bilgisayar gibi hassas cihazları etkiler. Vantilatör start aldığında motor ivmelenmeye çalışırken geri besleme yapar. Bu geri besleme filtrelenmediği için oluşan geribesleme voltajı ve motorun çalışmasından doğan elektromanyatik parazitlenme diğer cihazları anlık olarak etkiler.

Yani tüm sorun vantilatör mü hocam? O zaman vantilatörü ayrı prizde kullanayım.

Yani tüm sorun vantilatör mü hocam? O zaman vantilatörü ayrı prizde kullanayım.
Aynen öyle. Fakat şöyle bir durum var eğer takacağın başka prizde bilgisayarın bağlı olduğu aynı faz üzerindeyse yine sorun olur. Büyük ihtimal ev kullanıcısı olduğun için trifaze elektrik kullanmadığından yine aynı faz üzerinde çalışacak vantilatörün. Ama sen yine başka prize dene.

Aynen öyle. Fakat şöyle bir durum var eğer takacağın başka prizde bilgisayarın bağlı olduğu aynı faz üzerindeyse yine sorun olur. Büyük ihtimal ev kullanıcısı olduğun için trifaze elektrik kullanmadığından yine aynı faz üzerinde çalışacak vantilatörün. Ama sen yine başka prize dene.
Peki zararı olur mu hocam, yoksa anlık etki etmesiyle mi kalır?

Geri
Yukarı