Aynı terminalde 2 Python programını çalıştırmak

Konu açarken derdini sor. Derdine kendince bulduğun çözümde karşılaştığın sorunu sorma. The XY Problem

API denen şeyi öğrenmen gerekiyor. Muhtemelen senin o deprem verisi indiren .py dosyan aslında şu an önümde açık olan Kandilli Rasathanesi API adı ile paylaşılan Github reposunu kullanıyor.
Veya elindeki .py dosyasını biraz modifiye edip kendi programına import edersin.
Hayır, ayrıca bir dosya yazdım bu program için hocam. Başlangıçta amacım sadece kendi bilgisayarımda çalıştırmaktı ama olmadı, bu nedenle böyle bir yönteme başvurdum aslında.

Düşününce bana da mantıksız gelmişti bu yöntem ancak yalnızca kendi bilgisayarımda çalışacağı ve bir kaç saniyelik gecikmenin çok etki etmemesi nedeniyle pek sorun etmemiştim. Eğer bu ikisini aynı anda çalıştıramayacaksam başka bir şekilde yazacaktım zaten programı.

İlk başta sayfayı anında okuyarak sisteme düşürmesini sağlamıştım ancak Kandilli'nin sitesinde daha stabil bir deprem liste dosyası bulunca vazgeçtim. Eğer yazılış olarak iyi olursa stabil olmayacaktı, eğer yazılış olarak iyi olmazsa stabil olacaktı. Ben de stabil olmasını istedim. O yüzden böyle bir soru sordum.

Komutu botun içine async fonksiyon olarak tanımlayıp veriler geldikçe göndersen daha mantıklı değil mi? Neden böyle bir şey yapmak istediğini anlamadım. Subprocess kullanılarak ikisi aynı anda çalıştırılabilir.
Evet biraz garip bir yöntem ama deniyor tek Python dosyası ile yapabilir, dediğiniz gibi API nasıl çalışıyor öğrenebilir.
İlk başta bu şekilde denedim, direkt olarak Kandilli'nin sitesinden listeyi okudum ve anında aktardım programa. Ama bu şekilde en son deprem bir siliniyor, geri geliyor, tekrar geri siliniyordu. Bu nedenle Kandilli'nin sitesinden listeyi indirmek istedim ve araya bekleme süresi koydum. Bu şekilde daha stabil çalışıyordu. Ama bu kez de listeyi indirmek için bir süre gerekiyordu. Bu yüzden ayrı ayrı çalıştırmak istedim.

Hayır, ayrıca bir dosya yazdım bu program için hocam. Başlangıçta amacım sadece kendi bilgisayarımda çalıştırmaktı ama olmadı, bu nedenle böyle bir yönteme başvurdum aslında.

Düşününce bana da mantıksız gelmişti bu yöntem ancak yalnızca kendi bilgisayarımda çalışacağı ve bir kaç saniyelik gecikmenin çok etki etmemesi nedeniyle pek sorun etmemiştim. Eğer bu ikisini aynı anda çalıştıramayacaksam başka bir şekilde yazacaktım zaten programı.

İlk başta sayfayı anında okuyarak sisteme düşürmesini sağlamıştım ancak Kandilli'nin sitesinde daha stabil bir deprem liste dosyası bulunca vazgeçtim. Eğer yazılış olarak iyi olursa stabil olmayacaktı, eğer yazılış olarak iyi olmazsa stabil olacaktı. Ben de stabil olmasını istedim. O yüzden böyle bir soru sordum.

İlk başta bu şekilde denedim, direkt olarak Kandilli'nin sitesinden listeyi okudum ve anında aktardım programa. Ama bu şekilde en son deprem bir siliniyor, geri geliyor, tekrar geri siliniyordu. Bu nedenle Kandilli'nin sitesinden listeyi indirmek istedim ve araya bekleme süresi koydum.
Hocam şu iki dosyayı atar mısın? Bence yaptığın çok mantıksız.

Ayrıca ne yazdın? Bir yerde "Bir dosya yazdım" derken diğer yerde "İkisini aynı anda..." diyorsun.

Sıfırdan başla. Bu projede gerçekleştirmek istediğin ne? Elindeki dosyalar nereden geldi ve ne yapıyor? Aynı anda çalışsalar bile nasıl iletişim kurmalarını bekliyorsun?

Son yaptığın düzenlemeyi de okuyunca sanırım Discord botunun deprem olduğunda sunucuda mesaj yazmasını istiyorsun.
Oturup daha önce incelememiştim ama sanırım gerçekleşen bazı depremlerin verileri eklendikten sonra silinip güncellenmiş şekilde tekrar ekleniyor. Senin programın da sürekli son ekleneni tekrar tekrar yazdırıyor ve insanlar çok sayıda deprem oldu sanıyor.
Böyle çalışmıyorsa bence böyle çalışmalı.

Yapılacak şey de basit. Depremler saatleri ile paylaşılıyor. O saat zaten varsa botun bir zahmet eski mesajı silsin veya düzenlesin. Bu kadar seri bir şekilde depremi bildirmek istiyorsan yapılan güncellemeye katlanacaksın.

Hocam şu iki dosyayı atar mısın? Bence yaptığın çok mantıksız.
Hocam zaten çok sağlıklı bir sistem değil. Stabil olması için uğraştım biraz ama saçma oldu bu şekilde. Geri ilk yazdığım sisteme dönmeye karar verdim, bu sistemi nasıl stabil hale getirebileceğimi düşüneceğim. Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler.

Ayrıca ne yazdın? Bir yerde "Bir dosya yazdım" derken diğer yerde "İkisini aynı anda..." diyorsun.
Yani arkada çalışan bir dosya demek istemiştim hocam.

Kodunda bir hata olabilir. Daha önce ben de kandilliden beautifulsoup ile veri çekip bir proje yapmıştım ve sorunsuz çalışıyordu. Bu arada aklında olsun kandilliden veri çekip ticari amaçla kullanamazsın. Benim çektiğim listenin linki: Bogazici Univ.Kandilli Rasathanesi Ve DAE Otomatik Cozum Sistemi / Earthquake Catalog
Hocam çok sağ olun. Bu şekilde liste şeklinde Kandilli verilerini barındıran bir site arıyordum. Bu şekilde tabloyu okuyarak aklımdaki projeyi yapabilirim.

Geri
Yukarı