Aynı tip transistörleri paralel bağlamak

Emir2507

Decapat
Merhabalar. Tip 31C npn transistör ile sese duyarlı LED devresi yapacağım. Kullanacağım LED'lerin uzunluğu fazla ve transistöre düşen yükü de azaltmak istiyorum bu sayede transistör daha az ısınacak. Direkt olarak 2 adet tiP31C transistörünü aynı uçlara paralel bağlasam olur mu yoksa bunun bir tekniği mi var? Beni aydınlatın arkadaşlar.

Kural 58 ihlali
Sizin istediğiniz şekilde oluyormuş hocam. Bunu ben de bilmiyordum, şimdi öğrendim. Aşağıdaki adresi inceleyebilirsiniz.

Sizin istediğiniz şekilde oluyormuş hocam. Bunu ben de bilmiyordum, şimdi öğrendim. Aşağıdaki adresi inceleyebilirsiniz.

Linke baktım collector yani çıkışa iki direnç atmış 12 voltta 4.2 amper geçecek dirençler yanmaz mı ? Birde direnç değeri ne olmalı ?

Linke baktım collector yani çıkışa iki direnç atmış 12 voltta 4.2 amper geçecek dirençler yanmaz mı ? Birde direnç değeri ne olmalı ?
Dİrenç değerinin hesaplamasını attığım bağlantıda birisi de sormuş. Ona da başka bağlantı atmışlar. Onu takip ederek bulursun muhtemelen. Yorumlara bak orada.

Transistörleri paralel bağlama , üst seviye transistör ile değiştir. Isınıyorsa alüminyum soğutucu kullan.

Elinde onlar var muhtemelen. Soğutucu da işe yaramaz. Akım yüksek.
Paralel şart. Elimde 6 tane tip31c var. Darlington bağlantı yapmayı biliyorum tabi darlington bağlantının bu konu ile alakası yok :) hayatımda hiç 2 aynı tip transistörü birbirine paralel bağlamadım. Mantıksal olarak tüm uçları direkt bağlanabilir gibi duruyor ama bu durumun o kadar basit olmayacağını biliyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı