Aynı Windows lisans anahtarını farklı bilgisayarlarda kullanma

Daha fazla  
Freedos bir laptop almayı düşünüyorum ve şuan elimde windows yüklü başka bir laptop var. Elimdeki laptopda Windows yüklü geldi lisans anahtarını buldum. Bu anahtarı yeni alacağım laptopa windows yüklerken kullanabilir miyim?

Komut İstemi'ni yönetici olarak çalıştırın ve şu komutu verin:
Kod:
slmgr -dlv
Eğer gösterilen yerde resimdeki gibi "Retail" yazıyorsa, eski bilgisayarınızdaki Windows'u (Veya sadece lisansı) kaldırdıktan sonra yeni bilgisayarınızda kullanabilirsiniz:
license.png

Ama "Retail" yazan lisansı Windows 10'a yükselterek elde ettiyseniz, "Retail" yerine "OEM_DM" yazıyorsa lisansınızı taşıyamazsınız.

Komut İstemi'ni yönetici olarak çalıştırın ve şu komutu verin:
Kod:
slmgr -dlv
Eğer gösterilen yerde resimdeki gibi "Retail" yazıyorsa, eski bilgisayarınızdaki Windows'u (Veya sadece lisansı) kaldırdıktan sonra yeni bilgisayarınızda kullanabilirsiniz:
Eki Görüntüle 244528
Ama "Retail" yazan lisansı Windows 10'a yükselterek elde ettiyseniz, "Retail" yerine "OEM_DM" yazıyorsa lisansınızı taşıyamazsınız.
Lisansı nasıl kaldıracağım ve lisans ı kaldırınca eski bilgisayarımı nasıl kullanacağım?

Kaldırmak için:
Kod:
slmgr -upk
slmgr -cpky
Eski bilgisayarınızdaki lisansı kaldırınca sistemde yapabileceğiniz özelleştirmeler kısıtlanır, Windows sizden belirli aralıklarla etkinleştirme ister, ekranın sağ alt köşesinde kaybolmayan bir "Windows'u etkinleştir" yazısı belirir. Windows Update kullanılabilir durumda kalır diye düşünüyorum.

Kaldırmak için:
Kod:
slmgr -upk
slmgr -cpky
Eski bilgisayarınızdaki lisansı kaldırınca sistemde yapabileceğiniz özelleştirmeler kısıtlanır, Windows sizden belirli aralıklarla etkinleştirme ister, ekranın sağ alt köşesinde kaybolmayan bir "Windows'u etkinleştir" yazısı belirir. Windows Update kullanılabilir durumda kalır diye düşünüyorum.
Peki eski bilgisayarım kullanılamaz hale gelir mi? Video izleme vs. gibi gündelik işleri halledebilir miyim?

Bir sorun olmaz diye düşünüyorum. Ama madem iki cihazı da kullanacaksanız bari yeni cihazınız için bir lisans alın. Windows 10 lisanslarının fiyatları da gayet uygun. 40 TL'den bile ucuza lisans satılıyor.
Monster pc almayı düşünüyordum yanında Windows için 350 TL istiyorlardı. O yüzden eski lisansımı kullanayım demiştim :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı