AYT'de nasıl net arttırılır?

KEREM GÜLER1903

Hectopat
Merhaba, ben 12.sinif öğrencisiyim. Çok ders çalışmayi sevmem ama zorunlu olduğumu bilerek yapabilirim.

TYT'de.
  • Türkçe 26.5
  • Sosyal 7.25
  • Mat 13.25
  • Geo 2.5
  • Fizik 0.5
  • Kimya 1.5
  • Biyor 1.5
Toplam 54 net.

AYT bayağı kötü olduğunu düşünüyorum ve daha yüksek beklerken böyle bir sonuç alarak bayağı moralim düştü.

AYT.
  • Mat 3.5
  • Geo 2.5
  • Fizik 3.75
  • Kimya 0.5
  • Biyor 3.25
  • Toplam 13.25
Bayağı kötü olduğunu düşünüyorum, sizce ne yapmalıyım?

Oturup çalışacaksınız bu kadar basit. Türkçeniz gayet iyi büyük ihtimalle okuduğunuzu anlıyor ama dil kurallarını bilmediğiniz için yapamıyorsunuz onları deneme çöze çöze öğrenirsiniz kalan konularda da oturup çalışacaksınız.

Önce konuyu öğrenip pekiştirmek için test çözmek gerek, önemli derslerden bence 1 tane soru bankası bitirip ardından deneme çözmek gerek. Ha bir de yanlış yaptığınız soruların doğrusunu anlayın, bu önemli.

AYT daha çok ezbere dayalı. Defter tekrarı önemli demek oluyor bu da. Örneğin biyolojide sistemlerin neredeyse tamamı ezberle hallediliyor. Tek çözümü de tekrar.

Oturup çalışacaksınız bu kadar basit. Türkçeniz gayet iyi büyük ihtimalle okuduğunuzu anlıyor ama dil kurallarını bilmediğiniz için yapamıyorsunuz onları deneme çöze çöze öğrenirsiniz kalan konularda da oturup çalışacaksınız.
Nasıl sistemle çalışmalıyım?
Önce konuyu öğrenip pekiştirmek için test çözmek gerek, önemli derslerden bence 1 tane soru bankası bitirip ardından deneme çözmek gerek. Ha bir de yanlış yaptığınız soruların doğrusunu anlayın, bu önemli.
Aslinda AYT'de matematiğim bu kadar kötü değildi fakat bu sefer öyle oldu.
AYT daha çok ezbere dayalı. Defter tekrarı önemli demek oluyor bu da. Örneğin biyolojide sistemlerin neredeyse tamamı ezberle hallediliyor. Tek çözümü de tekrar.
Matematik için ne önerirsiniz?

TYT sosyal için ufak bir tüyo verebilirim. TYT sosyalde aşağı yukarı aynı konular çıkıyor. Sadece denemelerdeki eksikleri bakarak bayağı arttırabilirsiniz. Diğerleri için maalesef çalışma şart.

Tuşlu telefon kullanıp bilgisayarı kaldırabilirsiniz. Böylece ders çalışmak için bolca vakit elde edersiniz. Zihniniz başka şeylerle meşgul olmaz. Bu süreklilik arz eden bir durum değil. Sınavda başarılı olduktan sonra mahrum kaldığınız şeylere tekrar kavuşursunuz.

Geri
Yukarı