Azure, Cloud ve AWS ne işe yarıyor?

Eğer arşiv amaçlı kullanım için alıyorsanız cloud servisler daha ucuza gelebiliyor. Aws de Stockholm seçerseniz arşiv için GB başına 0.00099 dolar yani 0.02 TL ediyor aynı şekilde Google cloudda da Tel Aviv seçerseniz GB başına 0.0012 dolar ödüyorsunuz.

Sadece fikir amaçlı söylüyorum tabi drive'ın da son kullanıcı tarafında daha kolay kullanımı var. Cloud tarafında 3.parti uygulamalar ile aynı kolaylık yakalanabilir belki.
Birkaç sorum var.
  1. Kişisel bulut depolama olan Google Drive'dan daha mı ucuza denk gelir?
  2. Eğer Drive'dan daha ucuza denk geliyorsa nasıl alabilirim?
  3. Cloud üstünde yapmam gereken bir düzenleme var diyelim. Cloud üzerinden bunu yapabilme şansım var mı? Yani bir uygulamayı bulut içerisinde uygulama falan açılabiliyor mu? Mesela, Cloud içinde Excel dokümanı yapmak gibi bir şey demek istedim.
  4. Google Drive yıllık 100 GB alacaktım vazgeçtim. Aslında aldım ama deneme süresi vardı. Ben de vazgeçtim. Almaya değer mi?

Son düzenleme:
Birkaç sorum var.
  1. Kişisel bulut depolama olan Google Drive'dan daha mı ucuza denk gelir?
  2. Eğer Drive'dan daha ucuza denk geliyorsa nasıl alabilirim?
  3. Cloud üstünde yapmam gereken bir düzenleme var diyelim. Cloud üzerinden bunu yapabilme şansım var mı? Yani bir uygulamayı bulut içerisinde uygulama falan açılabiliyor mu? Mesela, Cloud içinde Excel dokümanı yapmak gibi bir şey demek istedim.
  4. Google Drive yıllık 100 GB alacaktım vazgeçtim. Aslında aldım ama deneme süresi vardı. Ben de vazgeçtim. Almaya değer mi?
1. Fiyatları yazdım (Arşiv olanların) o fiyatlardan hesaplayınca daha ucuza geliyor. Ama asıl fark eden durum sizin için mesela 100 GB fazla gelmiş cloudlarda ise böyle bir paket alma zorunluluğunuz yok siz ne kadar veri yüklerseniz o kadar para ödersiniz.

2.Normal bir şekilde üye olacaksınız kredi kartı bilgileriniz ile. 5Gb ücretsiz depolama veriyor bildiğim kadarıyla hepsi hiç para vermeden bence ihtiyaç duyuyorsanız girip 5gb ile test edin.

3. Yapabiliyor olmanız lazım zaten site üzerinden de erişmek zorunda değilsiniz bunlara ayrıca uygulamalar ile ordaki alanınızı bilgisayarınıza bir disk gibi ekleyebilirsiniz. Herhangi bir siteye giriş yapmadan diski açıp içine istediğiniz dosyayı sürekle bırakbilirsiniz, istediğinizi açıp düzenleyip kaydedebilirsiniz.

4.Hocam ben sizin ihtiyaçlarınızı bilmediğim için bir şey diyemem. Google'ın da güzel özellikleri var. Google one aldığınızda fotoğraflar uygulamasında da bir çok yapay zeka destekli düzenleme özellikleri var mesela. Siz bu yedeklediğiniz verilere ne sıklıkla erişiyorsunuz mesela? Neleri yedeklemek istiyorsunuz. Sadece fotoğrafsa mesela burda Google kullanmak daha mantıklı diye düşünüyorum ama boyut azsa 100gb paket almakta bir nevi mantıksız oluyor.😅
Bu arada aws S3 de (belki diğerlerinde de vardır) bu aldığınız depolama alanı ile web sitesi de kurabiliyorsunuz bu da ilginç bir özellik.

Size tavsiyem ihtiyaçlarınızı belirleyin ve bu ihtiyaçlara göre fiyatları karşılaştırın. Sitelerinde farklı ihtiyaçlara göre farklı fiyatlar yer alıyor. Aynı zamanda bu 5gb ücretsiz depolama ile bir test edin derim.

Sadece fotoğrafsa mesela burada Google kullanmak daha mantıklı diye düşünüyorum ama boyut azsa 100GB paket almakta bir nevi mantıksız oluyor.😅

Hocam, sadece fotoğraf var. Şimdi hesaplama yaptım. Fotoğraf, video ve doküman sadece 3 GB. Alsam bir işime yarayacak mı ileride işime diye düşünüyorum. Silinse bile karalar bağlayacak verim yok. Ama yine de biraz üzer.Ama 3 GB için bana da garip geldi. :D

Ben bir yılda bile 100 GB'yi bitiremem. Boşuna orada kalacak. Cloud mloud konusunu sadece merak ettim zaten.

Hocam, sadece fotoğraf var. Şimdi hesaplama yaptım. Fotoğraf, video ve doküman sadece 3 GB. Alsam bir işime yarayacak mı ileride işime diye düşünüyorum. Silinse bile karalar bağlayacak verim yok. Ama yine de biraz üzer.Ama 3 GB için bana da garip geldi. :D

Ben bir yılda bile 100 GB'yi bitiremem. Boşuna orada kalacak. Cloud mloud konusunu sadece merak ettim zaten.
Sadece 3gb ise zaten hem cloudı hem de drive'ı ücretsiz kullanırsınız. Niye alasınız ki 😅

Ama şu manzarayı görmek keyifli.😅
8 milyon TB ediyor yanlışım yoksa.

IMG-20230505-WA0006.jpg

Not olarak benimki de ücretsiz hesap

• Microsoft Azure
  • Google Cloud
  • AWS
Bu üçünün; kurumsal şirketler için veri depolama konusuna yardımcı mı oluyor? Adamlar kendi veri merkezini kurmak yerine neden Cloud alsın ki? Bu Cloud zımbırtısı hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
Fiyat olarak daha ucuz ve yönetim olarak daha kolay.
Eldeki fiziksel sunucuyu yükseltirken elindeki anakart ne kadar ram destekliyor işlemcin ne kadar genişlik veriyor bunların hepsinden adminler sorumlu. Bulut tarafında ise bunların hepsini Amazondaki botlara ve insanlara yaptırtıp geri kalan isleri kendin yönetiyorsun.

64 olan RAM, 128 GB olsun bunun için yeni anakart lazım slot yetmiyor, iki de dengeleyici server toplayalım, firewall için de edevat lazım dersen hayvan gibi masraf yapman, bunları fiziksel yazılımsal yönetmen gerekir, bu da çok para demek.
Bunlarla cebelleşmek yerine aylık kirayla public satılan sunuculardan sanal makineler, dengeleyiciler satın alıp işin arka planındaki gereksiz zaman israfı işleri Amazon abiye bırakıp geri kalanını senin bulut mühendislerin ve yazılımcıların mutlu mesut yapıyorsun, kafan rahatta oluyor.

Cloudlar ücretsiz 5 GB veriyor onu demiştim.
Anladım.
Bitmesin işte ne güzel cebinizden para çıkmasın. 😅
Teknolojik alet bu melet. Bozulma riski her zaman var. Bulut depolama daha mantıklı bana göre. Tabi şu anlık yetiyor da ancak ileri de lazım olursa alırım.

@Buğra S cevabınız için teşekkür ederim. Kişisel olarak sayarsak Drive mantıklı bir seçenek mi? Teknolojik aletin ne zaman bozulacağını bilmiyoruz. Üstte mesajları okumadığınızı varsayarak; Google Drive falan muhabbeti vardı.

Telefonum 128 GB. 95 GB'si boş. Bir yıllığına 60 TL vererek 100 GB depolama fırsatı verecekti. Deneme hakkı verdiler bir aylık. 10 gün kullandım. Sonra aboneliği iptal ettim. Para almadılar zaten. Sadece denemiş oldum.

Şu anlık para vermeyeceğim. 95 GB alan biterse tabi. Veya ileriki zamanlarda belki.

@Buğra S cevabınız için teşekkür ederim. Kişisel olarak sayarsak Drive mantıklı bir seçenek mi? Teknolojik aletin ne zaman bozulacağını bilmiyoruz. Üstte mesajları okumadığınızı varsayarak; Google Drive falan muhabbeti vardı.

Telefonum 128 GB. 95 GB'si boş. Bir yıllığına 60 TL vererek 100 GB depolama fırsatı verecekti. Deneme hakkı verdiler bir aylık. 10 gün kullandım. Sonra aboneliği iptal ettim. Para almadılar zaten. Sadece denemiş oldum.

Şu anlık para vermeyeceğim. 95 GB alan biterse tabi. Veya ileriki zamanlarda belki.
Bulut depolama dünyanın geleceğidir hocam. Eğer yeterli upload download hızlarınız varsa öneririm.
Buradaki asıl nokta Google'ın batmasının ve sizin verilerin uçma ihtimalinin Hulk'un gerçek olması ihtimalinden daha düşük olması.

Bulut depolama dünyanın geleceğidir hocam. Eğer yeterli upload download hızlarınız varsa öneririm.
Buradaki asıl nokta Google'ın batmasının ve sizin verilerin uçma ihtimalinin Hulk'un gerçek olması ihtimalinden daha düşük olması.
HDD'lerde yazılımsal sorun, düşme gibi şeyler gidiyor veri. Ayrıca virüslü bir PC'ye bile taktığınız zaman veriler gidiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı