Çözüldü B250M anakartta RAM'ler 2400 MHz'e alınmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

darkVE

Kilopat
Merhabalar, uzun süredir yaşadığım sorunu anlatmak için bu konuyu açtım. Ben MSI B250M Bazooka kullanıcısıyım ve 2 adet 8 GB RAM'im mevcut. İkisi de 2400MHz frekansa sahip fakat BIOS'tan RAM frekansını 2400'e çıkarttığımda bilgisayar 10-15 dakika açık duruyor sonrasında mavi ekran veriyor, 2133'e düşürdüğümde ise sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Ne yapsam 2400MHz'e çıkartamadım yardımcı olabilecek birileri varsa sevinirim.

Yaptığım işlemler:
Slotları değiştirmek.
Anakartı güncellemek (anakart direkt çöküyor).
Tek RAM bırakmak ve sonra 2400MHz frekansa çekmek (işe yaradı fakat 16 GB'tan 8 GB'a düşürmek zorunda kaldım.)

Ekipmanlarım sırasıyla:
Anakartımın özellikleri -> MSI B250M BAZOOKA
Ve fotoğraflar.

Dosya Ekleri

• Anakart.PNG
    Anakart.PNG
    37,7 KB · Görüntüleme: 28
  • Ram 1.PNG
    Ram 1.PNG
    51,1 KB · Görüntüleme: 30
  • ram 2.PNG
    ram 2.PNG
    43,1 KB · Görüntüleme: 33
Çözüm
Maalesef hocam. Aynı markaların farklı çipleri olabilir. SK Hynix olanlar bile var.

Hayır, hocam. Sorunu çözdüm. RAM'in aldığı V değeri yeterli olmuyormuş, 1.20'den 1.25'e çıkardım, sorun çözüldü. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar umarım bu konudan faydalanırlar.
Hocam, ikisi birlikte olmayabilir. Birisi Nanya çip, diğeri Micron çip. Uyumsuzluk var. Aynı özelliklerde olan belleklerle deneyin. Bence, bu şekilde kullanın. Sonuçta çalışıyor. İsterseniz, satıp kit alın.

Maalesef hocam. Aynı markaların farklı çipleri olabilir. SK Hynix olanlar bile var.

Geri
Yukarı