B350M anakarta 3.nesil AMD işlemci takmak için BIOS güncellemesi gerekir mi?

O zaman diyebileceğim bir şey yok tabii, tercih meselesi.

3-4 iş derken ne gibi işler? Excel, Word, PowerPoint ise R5 3600 ailesi rahatlıkla kaldırır o işleri. Photoshop gibi daha profesyonel işlerde isen R7 3700X alabilirsin. Aralarında fiyat farkına değecek bir fark olduğunu düşünmüyorum. O da gayet taşır senin işleri.

Arkada oyun oynarken Excel Word gündem için sekmeler açık kalıyor profesyonelce değil ama Photoshop öğreniyorum. Onlar için R7 3700X düşündüm. Galiba Ryzen 5 3600X bulamadım sıfır Vatan da falan.

Arkada oyun oynarken Excel Word gündem için sekmeler açık kalıyor profesyonelce değil ama Photoshop öğreniyorum. Onlar için R7 3700X düşündüm. Galiba Ryzen 5 3600X bulamadım sıfır Vatan da falan.

Oyunlarla falan işin nedir? Rekabetçi oyunlar oynar mısın?

5600X alabilirsin eğer evet ise, ancak o da bayağı pahalı sıfır olarak. 3700X alabilirsin ilk etapta.

Merhaba, PC toplayalı 3-4 sene oldu ve işlemcimin yavaşladığını fark ettim. O zamanlar B350M anakart almıştım AMD işlemcim için (Ryzen 5 1400x) ve yarın Ryzen 7 3800X almak istiyorum. B350M anakartım destekler, değil mi? Yabancı makalelerde BIOS Update ile destekler yazıyordu, bir de buraya sormak istedim. Ekran kartım GTX 1060. sizin önerdiğiniz F/P işlemci varsa yazabilirsiniz.

Evet gerekir 5. nesilde takarsın ama BIOS güncellemesi lazım.

Oyunlarla falan işin nedir? Rekabetçi oyunlar oynar mısın?

5600X alabilirsin eğer evet ise, ancak o da bayağı pahalı sıfır olarak. 3700X alabilirsin ilk etapta.

RDR 2 GTA Online Forza 5 alacağım yakında F1 2021 oyuncusuyum RDR 2 oynayınca arkada iş yapamıyorum.
Evet gerekir 5. nesilde takarsın ama BIOS güncellemesi lazım.

Piyasada R5 3600X bulamadım ama 5650 buldum eğer olursa o da olabilir.
Bir de tabii erken ama Windows 11 Ryzen 5 1400X desteklemiyor çekirdek yüzünden falan.

Bir de tabii erken ama Windows 11 Ryzen 5 1400X desteklemiyor çekirdek yüzünden falan.

Çekirdekten değil, nesilden dolayı desteklemiyor.

RDR 2 GTA Online Forza 5 alacağım yakında F1 2021 oyuncusuyum RDR 2 oynayınca arkada iş yapamıyorum.

Yani, R7 3700X taşıyacaktır. 5600X ile aralarında fark olabilecek tek oyun FH5. GTA V'in online modu da fark yapabilir. Ama RDR2'de fark olmaz.

Sence arasındaki fiyat farkına değer bir fark var mı? R7 3700X 5600X arasında.

Oyunlarda 5600X daha iyi, ancak render alma gibi işlerde de 3700X çekirdek sayısının avantajını kullanıyor. Arada yaklaşık 500 TL gibi bir fark var, kararı sana bırakıyorum. 3700X'in performansı zaten iyi, ancak 5600X'in performansı özellikle oyunlarda zen 3 mimarisi sayesinde daha iyi.

3700X'i soğutuculu aldığında yanlış bilmiyorsam Wraith Prism RGB ile geliyor ki gayet kaliteli bir stok fan. 5600X'i ise kutulu aldığında Wraith Stealth çıkıyor fakat 5600X için yeterli bir soğutucu değil.

Belki 3700X ile artıdan elinde kalan 500 TL ile anakartını satıp üstüne koyduğunda daha iyi bir anakart alabilirsin. Örneğin B550M Pro VDH.

Çekirdekten değil, nesilden dolayı desteklemiyor.

Yani, R7 3700X taşıyacaktır. 5600X ile aralarında fark olabilecek tek oyun fh5. GTA V'in Online modu da fark yapabilir. Ama RDR2'de fark olmaz.

Oyunlarda 5600X daha iyi, ancak render alma gibi işlerde de 3700X çekirdek sayısının avantajını kullanıyor. Arada yaklaşık 500 TL gibi bir fark var, kararı sana bırakıyorum. 3700X'in performansı zaten iyi, ancak 5600X'in performansı özellikle oyunlarda zen 3 mimarisi sayesinde daha iyi.

3700X'i soğutuculu aldığında yanlış bilmiyorsam Wraith Prism RGB ile geliyor ki gayet kaliteli bir stok fan. 5600X'i ise kutulu aldığında Wraith Stealth çıkıyor fakat 5600X için yeterli bir soğutucu değil.

Belki 3700X ile artıdan elinde kalan 500 TL ile anakartını satıp üstüne koyduğunda daha iyi bir anakart alabilirsin. Örneğin B550M Pro VDH.

Yazın için çok teşekkür ederim yarın almaya gideceğim inşallah eğer 5600X bulursam ondan alacağım yoksa 3700X aldıktan 2-3 ay sonra para biriktirip sıvı soğutucu alacağım zaten yarın yazarım ne aldığımı.

Bugün okulla alakalı işler olduğu için nasip olmadı fakat Ryzen 7 3800XT buldum ondan satın alacağım teşekkür ederim bilgi için tekrardan 5600X bulamadım maaleseff.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı