B350M BIOS güncellemesi sonrası OC’da ortaya çıkan sorunlar

Mert Bakır

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle sistemim; Ryzen 5 1600 + MSI B350M Mortar Arctic

MSI B350M Mortar Arctic anakartımın BIOS'unu geçenlerde A.70'den A.A0'a güncelledim. Fakat yaptığım bütün ayarların sıfırlanmış olduğunu gördüm. Ayrıca CPU voltaj değerine 1,3V’tan daha az bir değer verilemiyor. (Yabancı bir kaynakta bunun hata olmadığını, MSI'ın bilerek yaptığını söylüyorlardı.)

Bende mecbur olarak Game Boost’u açarak otomatik voltaja aldım. Ama yaptığım bazı benchmark testlerde performansın düştüğünü gördüm. Örneğin Cinebench testinde 100 puanlık bir düşüş söz konusu. Önceden 3,6 GHz 1,22V değerinde gayet stabil bir şekilde kullanıyordum. Ayrıca Ryzen Master programı üzerinden overclock denediğimde yeniden başlatma gereklidir uyarısı çıkıyor, önceden öyle bir şey de olmuyordu.

Bununla birlikte maksimum yük altında (3,6GHz + 1.22V) stok soğutucum ile 64-67 derecelerde seyreden sıcaklık değerim, şu anda Game Boost default ayarlarda 72 derecelere çıkıyor. Çünkü voltaj ayarım otomatikte olduğu için yük altında 1.3V değerini atıyor.

Kısacası yeni bir güncelleme çıkana kadar güncelleme yapmanızı tavsiye etmiyorum. Umarım yeni güncellemede bu sorunu giderirler.

Son düzenleyen: Moderatör:
A0 güncellemesi daha eski değil mi? Senin aşağıdaki tarihte yayınlanmış AA güncellemesini alman gerekiyor.

Version : 7A37vAA
Release Date : 2018-01-29

http://download.msi.com/bos_exe/mb/7A37vAA.zip

Yok eski sürüm zaten yüklenmiyor, MSI anakartları buna izin vermiyor. Dediğiniz sürümün kısa kodu A.A0 olarak geçiyor.

Şöyle bir yol buldum; Game Boost u kapatarak 3,6 ghz aldım ve voltajı da otomatik olarak bıraktım. Böylelikle voltaj değerini otomatik de olsa 1,24 v değerine sabitliyor. Fazladan ısınmanında önüne geçmiş oldum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı