Çözüldü B450 Aorus M PCI-e slotuna M.2 SSD takmak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Bütçe
SSD ile birlikte ~₺2500

bertek41

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Toshiba OCZ 500 GB RC500 M2
Anakart
GIGABYTE B450 AORUS M
Şu an aktif kullandığım anakartta M.2 slotunda zamanında bilmeyerek aldığım DRAM'siz Toshica RC500 var. Her ne kadar buna sistem kurulmaması gerekse de kurdum artık. Windows'ta WSL kullandığım için depolama yetmemeye başladı ama dosyaları yedekleyecek yerim olmadığı için format atamam. Dolayısıyla PCI-e slotuna dönüştürücü takıp yeni 1 TB SSD (ileriye dönük olması açısından Kingston FURY Renegade) almayı düşünüyorum. İnternetten araştırmalarım sonucu hız kısıtlaması olayı falan oluyormuş.

O yüzden şöyle bir şey düşünüyorum dönüştürücü ve SSD alıp taktıktan sonra mevcut diskimi yeni aldığım diske klonlasam sonra yeni aldığım diski asıl M.2 slotuna şu an kullandığımı da dönüştürücüde kullansam asıl performansı M.2 slotundaki alır diye düşünüyorum.

Bunlar için ileriye dönük hem SSD dönüştürücü hem de M.2 SSD önerebilir misiniz? Ugreen iyi bir marka olduğu için ve 2. bir PCI X16 slotum olduğu için (Anakartın sayfasında B450 AORUS M (rev. 1.x) Specification | Motherboard - GIGABYTE Global X16 ve X1 PCI-e 2.0 hızında çalıştığı yazıyor ama zaten şu anda kullandığım SSD'yi oraya taşıyacağım için çok fark etmez diye düşünüyorum) Amazon.com.tr bu ürünü almayı düşünüyorum. Sizce buna gerek var mı yoksa X1 slotu için olanla arasında fark olmaz mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
En alttaki büyük yuvaya göre bir adaptör alırsanız PCI-e 2.0 X4 hızı sayesinde 2000 MB/s limitli hızlarda kullanabilirsiniz SSD'yi. Slot 3.0 desteklemedigi için yarı yarıya hız kaybı olabilir. Toshiba SSD'yi bu aldığınız adaptör takın çünkü onun hızı zaten 2000'den düşük olduğu için tam performansinda kullanırsınız. Yeni alacağınız SSD'yi de direkt M.2'ye takarsaniz iki SSD'yi de hız kaybı olmadan kullanabilirsiniz.
En alttaki büyük yuvaya göre bir adaptör alırsanız PCI-e 2.0 X4 hızı sayesinde 2000 MB/s limitli hızlarda kullanabilirsiniz SSD'yi. Slot 3.0 desteklemedigi için yarı yarıya hız kaybı olabilir. Toshiba SSD'yi bu aldığınız adaptör takın çünkü onun hızı zaten 2000'den düşük olduğu için tam performansinda kullanırsınız. Yeni alacağınız SSD'yi de direkt M.2'ye takarsaniz iki SSD'yi de hız kaybı olmadan kullanabilirsiniz.

Teşekkürler hocam ben de öyle düşünüyorum. Klonlayıp ana disk olarak yeni aldığımı M.2 slotunda kullanacağım, mevcutu aparata takacağım.

Dün geldi kargolar klonlamayı yaptım şu an sıkıntısız çalışıyor.

Burada dönüştürücü ile taktığımda aldığım hız testi (Slottan dolayı PCIe 2.0 hızında çalışıyordu. 49 dereceyi gördü burada):
1694941674747.png

Burada anakartın kendi M2 slotuna taktığımda aldığım hız testi (PCIe 3.0 hızında. 52 dereceyi gördü burada):
1694941722297.png

Burada da klonlandıktan sonra yarısı doluyken aldığım hız testi (PCIe 3.0 hızında. 54 dereceyi gördü burada):
1694941764567.png

Bu da önceki SSD'im normalde büyük bir kısmı dolu olduğu için write hızı baya bir düşmüştü (SSD PCIe 3.0 ama slottan dolayı 2.0'da çalışıyor, pek de fark etmemiş zaten hızına):
1694941838990.png

Konuda yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı