Çözüldü Gigabyte B450 Aorus M anakarta M.2 SSD takmak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
2
Yer
Isparta
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Sistem şu an;
-Samsung 250 GB 860 QVO
-WD Caviar Blue 1TB 64MB 7200RPM
-RTX 3070
Bulunmaktadır. Şu an M.2 SSD siparişi geçtim. (Ürün bu.)
Sorum şudur, sisteme bu M.2 SSD'yi takabilir miyim şu anki depolamaların üstüne? Takarsam bir sıkıntı olur mu? PCI-e veri yolu tıkanır mı? HDD'yi çıkarmam gerekir mi?

Çözüm
Devam edebilirsiniz. PCI Express veri yolu kullanıldığı sürece bildiğim kadarıyla SATA için sıkıntı olmuyor. Gen4 ise ileriye dönük olur.
Takabilirsiniz ancak anakartınızın M.2 slotu PCI 4.0 olmadığı için SSD'den tam performans alamayabilirsiniz. Veri yolu tıkanması olacağını sanmıyorum o eski AMD işlemcilerde yaşanıyordu diye biliyorum.

Takabilirsiniz ancak anakartınızın M.2 slotu PCI 4.0 olmadığı için SSD'den tam performans alamayabilirsiniz. Veri yolu tıkanması olacağını sanmıyorum o eski AMD işlemcilerde yaşanıyordu diye biliyorum.

Teşekkür ederim. Uzun ömürlü olsun, ileride belki PCI-e 5 anakart alırım diye Gen 4 almıştım. DRAM'i olması da etkiledi tabii. Direkt takıp devam edebilirim o zaman yoluma. :)

Devam edebilirsiniz. PCI Express veri yolu kullanıldığı sürece bildiğim kadarıyla SATA için sıkıntı olmuyor. Gen4 ise ileriye dönük olur.

Çözüm

Merak ettiğim tam olarak buydu. 250 GB SSD, 1 TB HDD ve 1 TB M.2 SSD'yi aynı anda kullanabilmek istiyordum. :)

Geri
Yukarı