B450 BIOS sürümü sıkıntılı olabilir mi?

Patrixcs

Kilopat
Makaleler
5
Yer
Marsilya
Anakartımın en son nisan güncellemesini yükselttim. Önceden Ryzen 7 2700 4.1GHz 1.375V sıkıntısız çalışırken. Anlık olarak hata vermeden oyundan atıyor. Üstüne stres testinde dahil kapanıyor. Önceki sürüme geri yükseltebilir miyim? Yoksa BIOS'tan sıkıntı yoksa ne de sıkıntı var? Bu arada anakartım MSI B450 GAMING Plus Max.

4.2 GHz'e kadar çıkıyor benimki lakin ben ısınmasın diye 3.6 GHz'de kullanıyorum. Chipset güncellemesi yaptınız mı? Ben sistemi kurar kurmaz her şeyi güncelledim bir de MSI Dragon Center kullanıyorum, hız aşırtmaya ihtiyaç duyar isem oradan tepe performansı seçiyorum. Yalnız ben 3600 kullanıyorum fark eder mi bilmiyorum ama.

İnternete biraz dolaştım. Ryzen 7 2700 4.2GHz'e kadar çıkıyor mu diye yapanlar var. Benim elimdede sıvı soğutucu var. Korkmadan yaparımda yapmasına 4.1GHz 1.375'de önceden hata vermeyipte şimdi veriyorsa yapmaya üşünerim. Yarın o chipseti bir güncelledim diye bakacağım. Olmaz ise eski sürüm BIOS'a döneceğim.
Voltaj kontrolünde önemli LLC gibi bazı ayarlar var. Sen elle dokunmadıysan güncelleme sonrası anakartın varsayılan ayarları değişmiş olabilir. İmzamdaki vdrop konusuna göz at derim.

Eski sürüm BIOS'u flashlamayı da deneyebilirsin. Normal yollarla olmazsa anakarttaki BIOS flashaback özelliğini dene. Bazen eski sürümü yüklemene izin vermiyor niyeyse.

Ben önceki sürümde pbo ve CPB kapalı 4.1GHz 1.375V çalışıyordu. Yarın güncellemelerini falan bakacağım. Sıfırlamıştım bilgisayarı geçenlerde belki gitmiştirde sıfırladıktan sonrada o ayarlarda sıkıntı yaşamıyordum. BIOS'tan şüpheliyim ama yarın deneyeceğim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı