B450 S2H anakart XMP profilinde 3200 MHz yok

AMD işlemcide belli RAM frekans aralıkları var. Yanlışım yoksa 2933 MHz olması lazım o civardaki ideal frekans. O yüzden 3000 yazıyor olabilir. Açıp bakın CPU-Z Memory bölümünden.
2xxx modeller için 2933 MHz aynen fakat 3xxx modeller için 3200 MHz.

Anakart RAM uyumuna bakmak lazım. Kullanılan RAM anakartın XMP profilleri ile uyumlu olmayabilir. En olmadı XMP açıp RAM Clock ayarları el ile verilebilir bence.

AMD işlemcide belli RAM frekans aralıkları var. Yanlışım yoksa 2933 MHz olması lazım o civardaki ideal frekans. O yüzden 3000 yazıyor olabilir. Açıp bakın CPU-Z Memory bölümünden.

CPU-Z Memory kısmında yarısı gözüküyor yani 3000 işte. PC ilk elime geldiğinde 2667-77 gibi bir frekanstaydı, 2 XMP profili içinden 3000 olanı seçebildim 3200 çıkmıyor.

2xxx modeller için 2933 MHz aynen fakat 3xxx modeller için 3200 MHz.

Anakart RAM uyumuna bakmak lazım. Kullanılan RAM anakartın XMP profilleri ile uyumlu olmayabilir. En olmadı XMP açıp RAM clock ayarları el ile verilebilir bence.

Anakart RAM uyumuna nasıl bakabilirim? İnternette anakartın 3600e kadar desteklediği söyleniyor. Hatta yine bu floodda bir arkadaş 1200 AF ile 3600 MHz RAM kullandığını söylemişti.

Ben 1200 AF ile 3600 MHz kullanıyorum. O işlemciyle kullanamaman garip kaçar. F62C sürümünden önce F62b vardı galiba hatırlamıyorum ama F62C sürümünden önceki sürümde bellek optimizasyonu hakkında bir ayrıntı okumuştum F62C sürümünde de bu optimizasyon olmalı. Güncelledikten sonra deneyin olmazsa manuel olarak 3200 MHz çıkarın eğer açılmazsa RAM'ler desteklemiyor olabilir.
Ben daha dün anakartı son sürüme güncelledim XMP sayesinde 3200 kullanıyordum.

Dediğim gibi güncellemeyle alakalı olduğunu sanmıyorum, şu an flashbelleğim olmadığı için güncelleyemiyorum. Ama güncelleyip de denerim yakın zamanda.

Anakart RAM uyumuna nasıl bakabilirim? İnternette anakartın 3600e kadar desteklediği söyleniyor. Hatta yine bu floodda bir arkadaş 1200 AF ile 3600 MHz RAM kullandığını söylemişti.

Dediğim gibi güncellemeyle alakalı olduğunu sanmıyorum, şu an flashbelleğim olmadığı için güncelleyemiyorum. Ama güncelleyip de denerim yakın zamanda.

Yok bende onu kastettim aslında güncellemeyle alakası yok güncellemeden de 3200 alıyordum profil 1 yapıp direk 3200 alıyordum.

Buradan listeye bakabilirsin.

Attığınız listeden pek bi şey anladığım söylenemez ama anladığım kadarıyla 2933 en fazla gözüküyor ama ben şuan 3000deyim
Listede kendi RAM kodunuz var mı ona bakmanız lazım.

Geri
Yukarı