B450 Tomahawk Max alınır mı?

ahmetecemis_51

Decapat
Makaleler
1
Elimde Ryzen 5 3600 ve Corsair 8x2 GB 3000MHz RAM var.
Gittigidiyor'da 907TL'ye buldum, sizce alınır mı? Alınmaz ise bu fiyat bandında önerilerinizi bekliyorum. Marka olarak MSI, ASUS veya Gigabyte olursa iyi olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel anakart. Eğer ileride Zen 3 işlemci alma ihtimalinin olduğunu düşünüyorsanız B550 alın. Eğer yoksa eldeki RAM ve işlemcilerle güzel gider. Ancak ben olsam -upgrade yapmayacağımı düşünürsek- daha da uygun fiyatlı B450 kart alırdım.

Gerçi VRM soğutması içeren çoğu kartın da fiyat olarak pek farkı kalmamış.

Bu anakart zen 3 işlemci desteklemez mi?
İlgili BIOS güncellemesi çok yakında gelecek. Ancak Zen 3 işlemciler B550 ile daha iyi performans verebilir. Tercih edeceğiniz ekran kartına da bağlı olmakla beraber Smart Access Memory ve PCIe 4.0 desteğine de sahip olmak var. O sebeple işlemci upgrade ihtimali varsa onu da düşünün diye dedim. Yoksa şu haliyle de güzel sistem olabilir.

Bütçem dediğim gibi 900 TL'ye yakın B550 güzel bir anakarta geçmem zor olacak.
Şu an önümde iki seçenek var gibi duruyor.
Gigabyte B550M S2H veya B450 Tomahawk Max. Bana MSI daha mantıklı geldi sizin öneriniz nedir?

Şimdi Gigabyte S2H anakartları tam f/p ürünleridir. Basit bir şey de olsa VRM soğutucusu var ve bilhassa kendisine denk olan MSI modellerinden daha fazla MOSFET kullanılmış. Kendi fiyat seviyesindeki rakiplerine göre kesinlikle favoridir. Bu durum B450 S2H için böyleydi. Büyük ihtimalle B550 S2H için de geçerlidir. Eğer fazla overclock yapmayacaksanız ve Ryzen 3/5 işlemci kullanacaksanız tercih edilebilir. Ancak madem ki bütçe kısıtlı ve görünüşe göre üzerine daha üstün işlemci ve ekran kartı takamayacaksınız, kullanmayacağınız fazladan özellikleri zorlamak yerine kaliteye odaklanmak daha uygun. Tercihinize hak veriyorum. Başka senaryoları da düşünmüştüm. Şu durumda B450 Tomahawk Max daha iyidir.

Geri
Yukarı