B450 Tomahawk Max Cold Boot Problemi (CPU LED)

morrolander

Centipat
Herkese merhaba,

Öncelikle sistemim:

Anakart: MSI B450 Tomahawk Max
İşlemci: Ryzen 2600X (stok fan)
Ekran kartı: MSI GTX 1660 Super Gaming X
RAM: 2x XPG GAMMIX D10 8GB 3000MHz
SSD: XPG SPECTRIX S40G RGB NVMe M.2 SSD
HDD: Seagate Barracuda 2TB 256MB 7200
PSU: FSP Hyper K 600W 80+

Sistemi tam iki hafta önce topladım. Herhangi bir overclock yok.

İnternetten araştırdığım kadarıyla bu anakartlarda yaygın görülen cold boot sorununu yaşıyorum: Power tuşuna bastığımda fanlar çalışıyor ve her şeye güç geliyor, ancak ekrana görüntü gelmiyor ve anakart'ın EZ Debug ışıklarından CPU için olanı yanık kalıyor. Reset tuşuna basarsam, veya power tuşuna basılı tutarak kapayıp tekrar açarsam sorunsuz bir şekilde açılıyor ve sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. Bütün sıcaklıklar normal, herhangi bir crash/bsod yeme gibi bir durumum olmadı. Hatta bu cold boot sorunu da her seferinde olmuyor, bazı seferlerde yaşıyorum.

Fakat tahmin edebileceğiniz gibi çok can sıkıcı bir durum. Öncelikle, bu durumun neden kaynaklandığını hala çözemedim. CPU'yu söküp tekrar takmak önümdeki son çare gibi görünüyor. Windows 10 kullanıyorum ve son BIOS versiyonuna flash'lanmış vaziyette (fabrika çıkışı v33'tü, şu an v35).

Tüm interneti taradığımda bulduğum, denediğim ve sonuç alamadığım çözümler:

1. BIOS'u flash'lama,
2. BIOS'u button ile flash'lama,
3. XMP ayarlarını değiştirme (off, 1. veya 2. profil),
4. Precision Overdirve / Core Performance Boost kapama / açma,
5. ErP ready modunu açma/kapama,
6. CPU ve anakartın 4+4 / 24 pin'lik güç kablolarını çıkarıp tekrar takma,
7. RAM'leri Windows Tanılama ile kontrol etme (ve tabii anakarttaki slotlarını kontrol etme),
7. Şu an aklıma gelmeyen başka şeyler de denemiş olabilirim.

Sormak istediğim dört soru var:
1. Anakart, bahsettiğim POST öncesi bu durumda kalıyorsa kesinlikle CPU ile ilgili bir sorun mu vardır, yoksa başka bir durumdan kaynaklı yaşıyor olabilir miyim bu sorunu?
2. Bilgisayar power tuşuna bastığım bazı seferlerde açılmaması haricinde tamamen sorunsuz çalıştığı için konunun ciddiyetini kavrayamıyorum açıkçası. Bu şekilde kullanmaya devam edersem ilerde ciddi sıkıntılar yaşar mıyım?
3. Soğutucusunu ve CPU'yu tekrar çıkarıp takmam, macunu yenilememi gerektirir mi?
4. CPU'yu çıkarıp taktıktan sonra aynı sorun devam ederse, anakartı, ve/veya işlemciyi garantiye göndermek dışında bir öneriniz olur mu?

Buradaki ilk post'um, biraz uzun olduğunun farkındayım ancak olabildiğince iyi bir şekilde açıklamak istedim kendimi. Bilgisayarı toplarken çoğunlukla bu sitedeki video ve tavsiyelerden yararlandım, bu sebeple de sorabileceğim en iyi platformun burası olduğunu düşündüm.

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Merhabalar, yakın zamanda bilgisayar toplamayı düşünüyorum ve bu bilgisayarda Ryzen5 3600X ve anakart olarak sizin kullandığınız MSI Tomahawk Max modelini almayı düşünüyordüm. Sizin bu konunuzu gördüğümde sanki bu problem bu anakartlarda çok sık karşılaşılan bir problem gibi bahsetmişsiniz acaba başka bir anakart öneriniz olur mu? Yoksa bu anakart doğru seçim mi?

Artı -1 Eksi
@morrolander hocam sorun tam olarak aynı değil ama ben de tomahawk max kullanıyorum. İlk kurduğumda açılışta bir problem yoktu ancak bilgisayar uyku moduna geçtikten sonra uyanmıyordu. Işıklar fan falan aktif ama görüntü gelmiyordu, oyunlarda da bir problem olmuyordu. Senin gibi resetleyerek, tuşa basılı tutarak açıyordum. Konuyu forumda araltırdığımda, biostan bilgisayarın uyandırma seçeneklerinden maus ve fare ile uyandır seçeneğini aktif etmem söylendi. Ayarlara baktım dedikleri gibi pasifti aktif yaptım sorun çözüldü.

Bu sorun genelde anakartın en üstünde bulunan USB'lere birşeyler takıldığında oluşuyor.

Görseldeki 6 numaralı USB'ler

Dosya Ekleri

• msi-b450_tomahawk_max-io.png
    msi-b450_tomahawk_max-io.png
    21,5 KB · Görüntüleme: 199
Hocam aynı anakart bendede mevcut. Bende sistemimim yaklaşık 4 ay kadar önce topladım. İlk topladığımda aynı sorunu bende yaşadım. Anakart üzerinde CPU ledi yanıyor ve ekrana görüntü bazen veriyor bazense vermiyordu. RAM'lerin yerini değiştirdim. Biosu güncelledim. Şuan sorunsuz kullanıyorum ancak ayda 1 kerede olsa bazen açtığımda ekrana görüntü gelmeme sorunu yaşıyorum. Tekrardan açıp kapatıyorum düzeliyor, neden böyle yaptığını anlamadım bu şekilde kullanıyorum.

Ben montajı mediamarkette yaptırdım, takan arkadaş yanlış hatırlamıyorsam 1ile 3E ya da 2 ila 4E takmıştı özellikle RAM'leri. Bir şey farkediyor mı bilmiyorum ama.

Herkese tekrar merhaba,

Öncelikle yardımcı olmaya çalıştığınız ve fikirlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Sorunu tam olarak çözemedim ancak verilen cevaplar sayesinde nerede olduğunu tespit ettim - RAM slotları.

2x XPG GAMMIX D10 8GB 3000MHz kullanıyorum.

Anakartın kitapçığında RAM'lerin öncelikle DIMMA2 ve DIMMB2 (optimize slot'lara) takılması gerektiği yazıyor.

Boot'layamama sorununu ortalama her 5 başlatmanın 1'inde yaşıyordum.

DIMMB2'deki RAM'i çıkardım ve bir süre yalnızca DIMMA2'deki RAM ile kullandım - yaklaşık 30 kere yeniden başlattım - her biri sorunsuzdu.

Bu sefer dışarda kalan RAM'i DIMMA2'ye koydum sorun RAM'lerde mi diye anlamak için. Yine 15 - 20 kere yeniden başlattım - sorun yoktu.

Bu sefer yine eskisi gibi birini DIMMA2'ye, öbürünü DIMMB2'ye taktım. Taktıktan sonra güçe basar basmaz yine aynı sorunla karşılaştım.

Sorunu şöyle çözdüm (daha doğrusu çözebildim mi emin değilim), birini DIMMA1'e, öbürünü DIMMB1'e taktım - yani optimize olmayan slot'lara. Yine 15 - 20 kere yeniden başlattım, sorunsuz çalışıyor.

Fakat bu sefer anakart bilgisayarı açarken 'RAM'leri optimize slot'lara takmadınız, lütfen optimize slot'lara takın' diye uyarı verdi, ancak 'Don't remind' diye bir seçenek de çıktığından bunun ciddi bir sorun yaratacağını düşünmedim.

Sonuç:

Anladığım kadarıyla anakartın DIMMB2
ram slot'u sorunlu, ve ben RAM'leri optimize olmayan A1 ve B1 slot'larında kullanmaya devam etmek istiyorum. Sizce bu başıma gelecekte bir dert açar mı? Şu anda default 2800 Mhz'de çalışıyorlar, herhangi bir XMP profili de açık değil. Overclock yapma gibi bir niyetim de yok. Eğer herhangi bir şeyi bozmayacak ve yakmayacaksa düzenli bir boot düzeniyle hayatıma devam etmeyi isterim.

Herkese tekrardan çok teşekkürler.

Herkese tekrar merhaba,

Öncelikle yardımcı olmaya çalıştığınız ve fikirlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Sorunu tam olarak çözemedim ancak verilen cevaplar sayesinde nerede olduğunu tespit ettim - RAM slotları.

2x XPG GAMMIX D10 8GB 3000MHz kullanıyorum.

Anakartın kitapçığında RAM'lerin öncelikle DIMMA2 ve DIMMB2 (optimize slot'lara) takılması gerektiği yazıyor.

Boot'layamama sorununu ortalama her 5 başlatmanın 1'inde yaşıyordum.

DIMMB2'deki RAM'i çıkardım ve bir süre yalnızca DIMMA2'deki RAM ile kullandım - yaklaşık 30 kere yeniden başlattım - her biri sorunsuzdu.

Bu sefer dışarda kalan RAM'i DIMMA2'ye koydum sorun RAM'lerde mi diye anlamak için. Yine 15 - 20 kere yeniden başlattım - sorun yoktu.

Bu sefer yine eskisi gibi birini DIMMA2'ye, öbürünü DIMMB2'ye taktım. Taktıktan sonra güçe basar basmaz yine aynı sorunla karşılaştım.

Sorunu şöyle çözdüm (daha doğrusu çözebildim mi emin değilim), birini DIMMA1'e, öbürünü DIMMB1'e taktım - yani optimize olmayan slot'lara. Yine 15 - 20 kere yeniden başlattım, sorunsuz çalışıyor.

Fakat bu sefer anakart bilgisayarı açarken 'RAM'leri optimize slot'lara takmadınız, lütfen optimize slot'lara takın' diye uyarı verdi, ancak 'Don't remind' diye bir seçenek de çıktığından bunun ciddi bir sorun yaratacağını düşünmedim.

Sonuç:

Anladığım kadarıyla anakartın DIMMB2
ram slot'u sorunlu, ve ben RAM'leri optimize olmayan A1 ve B1 slot'larında kullanmaya devam etmek istiyorum. Sizce bu başıma gelecekte bir dert açar mı? Şu anda default 2800 Mhz'de çalışıyorlar, herhangi bir XMP profili de açık değil. Overclock yapma gibi bir niyetim de yok. Eğer herhangi bir şeyi bozmayacak ve yakmayacaksa düzenli bir boot düzeniyle hayatıma devam etmeyi isterim.

Herkese tekrardan çok teşekkürler.
Aynı sonuca 1 günlük uğraşla bende ulaştım yukarıda arkadaşın bahsettiği usb portlarına birşeyler takınca görüntü gidiyor ve ledler yanmaya başlıyor.1-3 takarsan cpu 2-4 takarsan vga ledi yanıyor 4.slot problemli sanırım ben ramlerin yerlerini değiştirerek hallettim 2 dekini 4 e 4 dekini 2 ye taktım.

Yeni konular

Geri
Yukarı