B450 Tomahawk Max ile 870 EVO uyumlu mudur?

Bütçe
7.000 TL

EsEsli 26

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bir PC toplamak istiyorum ve anakart olarak MSI B450 Tomahawk Max'a karar verdim, SSD olarak Samsung en iyisi diyorlar ve bende Samsung EVO 870 500GB SSD almaya karar verdim. Fakat anakart ile uyumlu mu bilmiyorum 🤷‍♂️ bu konuda çok fazla bilgim yok, 2,5 SATA diyor ve anakartta 3 SATA var sadece.
Bir de ekran kartı ve sistem önerirseniz çok sevinirim.
İşlemci Ryzen 5 3600.
Anakart MSI B450 Tomahawk Max.
Sistem için maksimum bütçe 7.000 TL.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar bir PC toplamak istiyorum ve anakart olarak MSI B450 Tomahawk Max'a karar verdim, SSD olarak Samsung en iyisi diyorlar ve bende Samsung EVO 870 500GB SSD almaya karar verdim. Fakat anakart ile uyumlu mu bilmiyorum 🤷‍♂️ bu konuda çok fazla bilgim yok, 2,5 SATA diyor ve anakartta 3 SATA var sadece.
Bir de ekran kartı ve sistem önerirseniz çok sevinirim.
İşlemci Ryzen 5 3600.
Anakart MSI B450 Tomahawk Max.
Sistem için maksimum bütçe 7.000 TL.

Uyumuludur evet.

Teşekkürler hocam, peki sizce 900-800 TL verip samsung m.2 970 mi alayım yoksa samsung evo 870 500gb ssd alıp işlemci ve anakarta mı daha çok bütçe ayırmalıyım?
Uyumludur.
Ayrıca neden makale olarak çıktı :D?
Kral ben forum açma konusunda pek bilgi sahibi değilim ilk defa konu açtım, İnşallah zamanla öğrenirim, çok faydalı bir mecra
SATA 3 kablosu ile bağlanır sıkıntı çıkartmaz. Sistem toplama için yeni konu aç.
Anladım Teşekkürler

PCIe 3.0 tam olarak nedir hemşehrim? Bende 970 evo plus düşündüm fakat 900 TL'den aşağı bulamadım, sizce ssd'ye 900 TL verip diğer bileşenlerden kısmak mantıklı olur mu? Yani gerçekten bu konularda affedin bilgisizim...
@EsEsli 26 dostum, hemşehrim. Anakartında PCIe 3.0 desteği var, 970 EVO Plus alabilirsin.
Daha da hızlı olacaktır.

PCI-e 3.0 tam olarak nedir hemşehrim? Bende 970 EVO Plus düşündüm fakat 900 TL'den aşağı bulamadım, sizce SSD'ye 900 TL verip diğer bileşenlerden kısmak mantıklı olur mu? Yani gerçekten bu konularda affedin bilgisizim...

Hemşehrim PCI-e 3.0 PCI Express 3.0 demektir. Yeni SSD'ler PCI Express 3.0 kullanır. PCI-e 3.0 desteği olduğu için 970 EVO tercih edin derim.

Hemşehrim şöyle açıklayayım sana. PCI bir veri yoludur ve veri iletimi için kullanılır. PCI Express ise PCI yolunun daha yeni bir versiyonudur. Yeni nesil SSD disklerde 3.nesil PCI-Express yani PCIe 3.0 kullanılmakta. Teorik olarak 4000MB/s hız almana olanak sağlar bu arayüz. 970 EVO Plus alıp yeni toplayacağın sisteme takıp açılış hızı, veri iletimi gibi konularda yüksek hız elde edebilirsin.

PCI Express 4.0 arayüzü de var ama senin kartında desteği yok. O yüzden PCIe 3.0 arayüzlü 970 EVO Plus alabilirsin. (Ben de laptopuma alacağım.)

Ayrıca sistem toplama konunu forumda Sistem Toplama diye bir kategori var oraya açabilirsin.

Bu linke tıkla ve Bilgisayar Toplama menüsündesin. Konu oluştura tıklayıp konunu oluştur.

Yeni konular

Geri
Yukarı