B450 Tomahawk Max RAM Frekans Desteği Tutarsızlığı

Emir Erdal

Decapat
Daha fazla  
İtopya'dan sipariş vermiş olduğum MSI B450 Tomahawk Max geldi. User Guide kitapçığını incelerken bir şey dikkatimi çekti. Anakart özelliklerinde Memory kısmında desteklediği RAM hızlarında en fazla 3466MHz yazıyor, o da OC açıkken. Ama internetten baktığımda aynı ürün için MSI sitesinde desteklenen en yüksek hız 4133MHz olarak gösteriliyor. Buradaki tutarsızlığın sebebi nedir? Hangisini doğru kabul etmem gerekiyor? BIOS update yapılarak giderilebilecek bir durum mudur bu?

MSI Sitesi

photo_2021-01-06_14-35-25.jpg

Onları referans almanı tavsiye etmem. Kolayca aşılabilecek sınırlar. XMP açarak en fazla o kadar oluyor sanırım. Elle 4133'e kadar çıkabilirsin işlemcin destekliyorsa.

Üst sınır değil yani bunlar. O zaman bir sıkıntı yok. Tutarsızlık canımı sıktı bir an. 3600MHz RAM alıp OC yaptırmayı düşünüyordum ama kitapçıkta bir an 3466MHz görünce en fazla dumur oldum.

Ürünün kutusundan çıkan kullanma kılavuzunu güncellememişlerdir diye tahmin ediyorum.

3000 ve 5000 serisi işlemciniz varsa kolayca 4000MHZ'nin üzerine çıkabilirsiniz. Ancak genelde 3600MHZ bellekler daha stabil oluyormuş. Kendiniz deneyip öğrenmelisiniz.

Ürünün kutusundan çıkan kullanma kılavuzunu güncellememişlerdir diye tahmin ediyorum.

3000 ve 5000 serisi işlemciniz varsa kolayca 4000MHZ'nin üzerine çıkabilirsiniz. Ancak genelde 3600MHZ bellekler daha stabil oluyormuş. Kendiniz deneyip öğrenmelisiniz.

R5 5600X kullanıcam. PSU geldikten sonra da anakarta BIOS update yapıcam. Update ve işlemci ile beraber 4000MHz'e erişimim olacaktır diye anlıyorum yani. Teşekkürler hocam.

Geri
Yukarı