B450A Pro CPU LED sorunu

Yer
İstanbul/Ataşehir
Herkese merhaba. Yaklaşık 1 haftadır bu sıkıntı ile cebelleşiyorum. Sistem her zaman olmasa da ara ara monitörü ve klavyeyi durdurup kasa çalışmaya devam ediyordu. E tabii CPU LED yanarak. Bunu birkaç uğraşla çözmeye çalıştım. BIOS pili çıkarma olsun, BIOS güncellemesi olsun. RAM'ler 3200MHz'de çalışıyor. Timingler: CPU-Z'de 16 20 20 38 ve en sonun bir üstündeki değerde 75'te idi (trc değeri). Ben XMP profil 2'yi seçmiştim. Şu an XMP profile 1'de. 2933 MHz hızındalar.Değerler neredeyse aynı fakat biraz önce belirttiğim 75 değeri şu an 69 da. Şu an bu şekilde kullanıyorum ve elimden geldiğince gözlemlemeye çalışıyorum. Şu anlık bir sıkıntı yok gibi. Dün akşam en son verdiği hatada Windows başlangıcında onarma seçenekleri menüsü çıktı. Sistem bariz yavaş çalışıyordu ama. Saçma bir şekilde klavye, mouse ve kulaklık sürücülerini kurdu Windows. Daha önce kurulu olduğu halde. Ben sorunun BIOS sürümü ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Ne yapmamı önerirsiniz? BIOS modu UEFI değil. Bir daha ki formatta yüzde yüz UEFI kuracağım. Bu sorunla şu işlem sonrasında karşılaştım: AMD'nin driver silme progra mı? Ben istemesemde ara ara yeniden başlatmalarım sonucu(yapmaması ümidiyle)güvenli modda gerekli çipset sürücülerini falan kurcaladı galiba. Ben tekrar kurdum ama ne kadar faydalı olur bilmiyorum. İşlemciyi Aida 64 Extreme ile 5 dakika 10 saniye gibi bir teste tabii tuttum. 12V kanaldan sıkıntısız güç beslemesi yapabiliyor PSU. Önerilerinizi bekliyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Sistem:
-AMD Ryzen 5 2600.
-MSI B450'a-Pro.
-Corsair Vengeance 2x8 3200 MHz RAM linki: Corsair VENGEANCE SIYAH 16GB(2X8) 3200MHz DDR4 PC RAM CMK16GX4M2E3200C16 T04767 | Trendyol
-Aerocool kcas 600W 80 Plus Bronze.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim açtığım şu konuda zaten bu durumu konuşmuştuk ve size Flashback yöntemi ile downgrade yapmanızı söylemiştim. Birebir aynı anakart ve işlemciyle aynı durumu yaşayan biri olarak söylememe rağmen bu 10-15 dakika sürecek işlemi yapmayıp hala kafa patlatıyor olmanız benim çok garibime gitti. Sorun BIOS'da değilse tekrar en gücel sürüme dönersiniz, bu kadar zor olmamalı...
sizde kusura bakmayın sorun baya yordu beni.Sormadan edemiyorum.Şu an yapmadı 1 gündür.Deneyip göreceğim
Evet gerekli. MSI'in sitesinden bakın derim veya bir tutorial izleyin.
içerisinde uefi windows 10 bulunan usb f11 yaptığımda en başında UEFI yazmakta

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı