B450M-H anakarta Bluetooth özelliği kazandırmak

Eyüphan KAYA

Decapat
Yer
İstanbul-Sarıyer
Daha fazla  
Meslek
Yazılım Geliştirici
Merhaba arkadaşlar.
Bu anakarta PCI-e X1 slotuna takılan Bluetooth kartlarından almak istiyorum. Bu anakartta yapabilir miyim, ürün olarak ne önerirsiniz?
USB olanları istemiyorum.

X1 slotuna uyumlu olanlar var. Elbette biraz daha pahalı oluyor. Bir de bazen ekran kartı fazla yer kaplarsa sıkıntı çekenler oluyor.

X1 slotuna uyumlu olanlar var. Elbette biraz daha pahalı oluyor. Bir de bazen ekran kartı fazla yer kaplarsa sıkıntı çekenler oluyor.

Teşekkürler ekran kartının üzerinde yer var, oraya takacağım. AMD anakartlarına takılamadığı gibi bir şey okudum da saçma geldi tabii biraz. O yüzden sormak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
PCIe slotlarına takabileceğin sadece Bluetooth özelliği olan kartları bulmak şu an neredeyse imkansız, hatta belki hiçbir zaman çıkmamış da olabilir (bundan emin değilim).

PCIe Wi-Fi kartlar mevcut piyasada ve onlarda Bluetooth oluyor, alırsan onlardan da düşünebilirsin ama bence hiç lüzmu yok. PC'ye sadece Bluetooth özelliği eklemek istiyorsan direkt USB'li Bluetooth adaptörlerini öneririm, daha uyumlu ve daha kompaktlar.

AMD anakartlarına takılamadığı gibi bir şey okudum da saçma geldi tabi biraz.
Yalan. Öyle bir şey yok.

PCI-e slotlarına takabileceğin sadece Bluetooth özelliği olan kartları bulmak şu an neredeyse imkansız, hatta belki hiçbir zaman çıkmamış da olabilir (bundan emin değilim).

PCI-e Wi-Fi kartlar mevcut piyasada ve onlarda Bluetooth oluyor, alırsan onlardan da düşünebilirsin ama bence hiç lüzmu yok. PC'ye sadece Bluetooth özelliği eklemek istiyorsan direkt USB'li Bluetooth adaptörlerini öneririm, daha uyumlu ve daha kompaktlar.

Yalan. Öyle bir şey yok.

Evet gördüm hem Wi-Fi hem Bluetooth özellikli oluyorlar genelde. Aslında Wi-Fi kartı önerisi diye sorsam daha doğru olacaktı.

USB istememenizin sebebi nedir? Bluetooth'u ne için kullanacaksınız?

Zaman içerisinde USB'lerde temassızlık benzeri sorunlar olur mu diye düşünerek ve anakarta doğrudan bağlı olan kartın performansının daha iyi olacağını düşünerek PCI-e kart almak istemiştim. Bluetooth kulaklık, hoparlör vb. takmayı düşünüyorum.

Zaten genelde PCIe olanlar kombine olurlar. Tanımama olayı ise daha çok firmaların yazılım desteği ile ilgili.

Evet gördüm hem Wi-Fi hem Bluetooth özellikli oluyorlar genelde. Aslında Wi-Fi kartı önerisi diye sorsam daha doğru olacaktı.

Zaman içerisinde USB'lerde temassızlık benzeri sorunlar olur mu diye düşünerek ve anakarta doğrudan bağlı olan kartın performansının daha iyi olacağını düşünerek PCI-e kart almak istemiştim. Bluetooth kulaklık, hoparlör vb. takmayı düşünüyorum.

Yaklaşık 2 senedir ASUS BT500, kasanın arkasında direkt anakarta bağlı duruyor. Hoparlör olarak Bluetooth hoparlör kullanmama ve arada sırada AirPods Pro bağlamama rağmen daha hiç üzmedi. Ki kaldı ki anakarta 2 adet 2.4GHz kablosuz mouse ve gamepad alıcısı takılı durumda. Kasanın üstünde de direkt modem var. Bu sinyal karışıklığında bile hiç problem yaşamadım. Problem yaşayacağınızı düşünmüyorum. Alıp takın orada oldugunu bile unutursunuz zaten zamanla.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı