Başlangıç için nasıl bir elektrogitar önerisi

Çalamayacağınız parçalar tremolo yüzünden değil de daha çok sizin acemiliğinizden olacaktır. Ayrıca tremolo kolu basit olarak (floyd rose ile yapılan uçuk kaçık şeyler hariç) vibrato eklemek içindir, bunu eliniz ile de yapabilirsiniz (belli bir seviyeye kadar) o yüzden şu an için tremolo olmadığından sevdiğim şarkıları çalamayacağım tarzı dertlere girmenize gerek yok. İyice öğrendikten sonra tarzınızın bir parçasıysa (örneğin benim değil) floyd rose, vintage tarzı oynar köprülere yönelebilirsiniz.
Anladım. Peki 6 telli ve 7 telli arasındaki fark olarak ne düşünüyorsunuz? Başlangıçta 6 daha kolay mı olacaktır? Bir de hollow body fikrinden düpedüz vaz mı geçmem gerekiyor? Tasarımları çok hoş geliyor bilmiyorum. Genel olarak Ibanez'in artcore serisi çok güzel.
Mesela bu 2 gitar arasındaki farkı anlamadım. Palaye Royale'in gitaristi Sebastian Danzig'de gördüm aslında buna benzer tasarımları. Ama sanırsam o Gretsch marka gitarlar kullanıyor. Bu attığım 2 artcore gitar onun gitarlarına çok benziyor. Ama alma istediğiniz şeyleri çalamazsınız derseniz tabikide hiç girişmeyeyim. Ya new orleans'tan yana tercihimi kullanırım, ya da tremoloya ihtiyacım yoksa uygun fiyatlı mat siyah ibanezler var, onlara yönelebilirim. Bir 7 telli, tremololu Ibanez de var bu arada güzel duran ama 7 tel olduğu için bilemedim.

Arkadaşın dediği gibi başlangıç gitarlarda sabit köprü tercih edin akort büyük problem oluyor yoksa. Tremolo efektini gitarın sapı ile gövdesini zıt yönlerde baskı uygulayarak da verebilirsiniz tabii tremolo gibi olmaz ama çoğu parçada iş görmüştü zamanında. Aman çok baskı uygulamayın elinizde 2 parça gitar kalabilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaşın dediği gibi başlangıç gitarlarda sabit köprü tercih edin akort büyük problem oluyor yoksa. Tremolo efektini gitarın sapı ile gövdesini zıt yönlerde baskı uygulayarak da verebilirsiniz tabii tremolo gibi olmaz ama çoğu parçada iş görmüştü zamanında. Aman çok baskı uygulamayın elinizde 2 parça gitar kalabilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Tremolo konusunda şüphelere düşmemdeki genel sebep fiziksel kurs almayı da planladığım için bir şeyleri o açıdan da öğrenebilirim gibi hissediyorum. Her şeyin kendince zorluğu olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda tabii. Üzerine çalışmadığım sürece hiçbir şekilde öğrenemem zaten. Tabii gidip bir müzik mağazasından bilgi alabilirim belki ama şuan cebimde direkt para olmadığı için gereksiz geliyor bu yüzden ücretsiz bir şekilde buradan bilgi almaya çalışıyorum. Teşekkürler hepinize yardımlarınız için. Karar vermek imkansız gibi duruyor veya ben çok kayboldum.

Tremolo konusunda şüphelere düşmemdeki genel sebep fiziksel kurs almayı da planladığım için bir şeyleri o açıdan da öğrenebilirim gibi hissediyorum. Her şeyin kendince zorluğu olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda tabii. Üzerine çalışmadığım sürece hiçbir şekilde öğrenemem zaten. Tabii gidip bir müzik mağazasından bilgi alabilirim belki ama şu an cebimde direkt para olmadığı için gereksiz geliyor bu yüzden ücretsiz bir şekilde buradan bilgi almaya çalışıyorum. Teşekkürler hepinize yardımlarınız için. Karar vermek imkansız gibi duruyor veya ben çok kayboldum.

Aslında imkansız değil, evet çok fazla alternatif mevcut ama şu an bakış açınız mevcut para durumunuza göre sizi yormayacak sıkıntısız bir gitar almak olmalı. Öğrenmeye başladıktan sonra tarzınız değişebilir belki jazz belki klasik müziğe yöneleceksiniz bu yüzden en azından şu an için tarzınıza yönelik değil öğrenmeye yönelik bir gitar tercih etmeniz doğru olan. Floyd Rose köprülü bir gitarım var inanın whammy barı takmaya çoğu zaman uğraşmıyorum bile tremolo çok kafanıza takmanız gereken bir etmen olmamalı.

Aslında imkansız değil, evet çok fazla alternatif mevcut ama şu an bakış açınız mevcut para durumunuza göre sizi yormayacak sıkıntısız bir gitar almak olmalı. Öğrenmeye başladıktan sonra tarzınız değişebilir belki jazz belki klasik müziğe yöneleceksiniz bu yüzden en azından şu an için tarzınıza yönelik değil öğrenmeye yönelik bir gitar tercih etmeniz doğru olan. Floyd Rose köprülü bir gitarım var inanın whammy barı takmaya çoğu zaman uğraşmıyorum bile tremolo çok kafanıza takmanız gereken bir etmen olmamalı.
İşe girip taksitle almayı düşünüyorum zaten, bu yüzden biraz daha fiyat aralığı konusunda kafam rahat. Öğrenmeye yönelik bir gitar olarak da ne tercih etmeliyim hiç bilmiyorum. Son günlerde çok kafamı kurcalamaya başladı yalan yok. Sabah akşam araştırma yapıyorum ama hiçbir şekilde tatmin olmuyorum sonuçlardan. Sanırsam Les Paul kasa mat siyah bir elektro gitar alıp öğrenmeye başlayacağım. Gönderide bahsettiğim new orleans olabilir belki. Onun haricinde bir öneriniz var mıdır?
Edit:
Dore'de bu ikisini bulabildim mat siyah les paul kasa olarak. Zuhal Müzik'te pek bir şey bulamadım. Sarı siteyi de geziyorum boş vakitlerimde ama orada da çok ilgi çekici bir modele rastlayamadım.
Bir de bu var önceden beğenmiş olduğum. Sizce bu üçü arasında hangisi ne konuda iyi? Nasıl bir seçim yapmalıyım?

Son düzenleme:
İşe girip taksitle almayı düşünüyorum zaten, bu yüzden biraz daha fiyat aralığı konusunda kafam rahat. Öğrenmeye yönelik bir gitar olarak da ne tercih etmeliyim hiç bilmiyorum. Son günlerde çok kafamı kurcalamaya başladı yalan yok. Sabah akşam araştırma yapıyorum ama hiçbir şekilde tatmin olmuyorum sonuçlardan. Sanırsam Les Paul kasa mat siyah bir elektrogitar alıp öğrenmeye başlayacağım. Gönderide bahsettiğim New orleans olabilir belki. Onun haricinde bir öneriniz var mıdır?
Edit:
Dore'de bu ikisini bulabildim mat siyah les paul kasa olarak. Zuhal Müzik'te pek bir şey bulamadım. Sarı siteyi de geziyorum boş vakitlerimde ama orada da çok ilgi çekici bir modele rastlayamadım.
Bir de bu var önceden beğenmiş olduğum. Sizce bu üçü arasında hangisi ne konuda iyi? Nasıl bir seçim yapmalıyım?

ESP LTD EC-10 Kit Siyah Elektro Gitar + ESP Gigbag - idefix bu gitar da çok güzel bir gitar fakat alacağınız zaman dore veya zuhalden almanızı tavsiye ederim. İki markayı da hiç sevmem yalan yok piyasada tekelleştikleri için fahiş fiyatlara satıyorlar fakat satış sonrası destek çok önemli ve bu markalar sattıkları ürünlerin arkasında duruyor. Attığınız 3 gitar arasında New orleansı duymadım açıkçası ama Epiphone ve Schecter güzel gitarlar. Ben alacak olsam Schecter alırım daha önce Diamond Plus manyetiklerini deneme fırsatım oldu çok tatlı bir tonu var. Kararsız kalırsanız bu 2 modelde doreye gidip çalışan kişilerden bildiğiniz bir parçayı çalmasını rica edin kulağınıza güzel geleni alın yarı yolda bırakmayacak modeller bunlar.

ESP LTD EC-10 Kit Siyah Elektro Gitar + ESP Gigbag - idefix bu gitar da çok güzel bir gitar fakat alacağınız zaman dore veya zuhalden almanızı tavsiye ederim. İki markayı da hiç sevmem yalan yok piyasada tekelleştikleri için fahiş fiyatlara satıyorlar fakat satış sonrası destek çok önemli ve bu markalar sattıkları ürünlerin arkasında duruyor. Attığınız 3 gitar arasında New orleansı duymadım açıkçası ama Epiphone ve Schecter güzel gitarlar. Ben alacak olsam Schecter alırım daha önce Diamond Plus manyetiklerini deneme fırsatım oldu çok tatlı bir tonu var. Kararsız kalırsanız bu 2 modelde doreye gidip çalışan kişilerden bildiğiniz bir parçayı çalmasını rica edin kulağınıza güzel geleni alın yarı yolda bırakmayacak modeller bunlar.
Attığınız gitar parlak siyah ama dinlediğim kadarıyla çok güzel. Dore veya zuhal'de bulunmuyor ama araştırdığım kadarıyla. New Orleans'ı da pek bulamadığım için sanırsam ondan yana da tercihimi yapmayacağım.
Schecter Solo-II SGR veya Epiphone Les Paul Special VE almayı düşünüyorum. Les Paul kasa ve mat siyah olmaları çok hoşuma gidiyor. Nirvana, Arctic Monkeys gibi grupları çalabilir miyim? Kafabindünya diye bir Türk grubu da var çalmak istediğim. Post-rock diye geçiyor sanırsam yaptıkları tür. Eğer çalabilirsin derseniz yarın bir dore müzik mağazasına gidip bilgi alacağım.

Anladım. Peki 6 telli ve 7 telli arasındaki fark olarak ne düşünüyorsunuz? Başlangıçta 6 daha kolay mı olacaktır? Bir de hollow body fikrinden düpedüz vaz mı geçmem gerekiyor? Tasarımları çok hoş geliyor bilmiyorum. Genel olarak Ibanez'in artcore serisi çok güzel.
Mesela bu 2 gitar arasındaki farkı anlamadım. Palaye Royale'in gitaristi Sebastian Danzig'de gördüm aslında buna benzer tasarımları. Ama sanırsam o Gretsch marka gitarlar kullanıyor. Bu attığım 2 artcore gitar onun gitarlarına çok benziyor. Ama alma istediğiniz şeyleri çalamazsınız derseniz tabikide hiç girişmeyeyim. Ya new orleans'tan yana tercihimi kullanırım, ya da tremoloya ihtiyacım yoksa uygun fiyatlı mat siyah ibanezler var, onlara yönelebilirim. Bir 7 telli, tremololu Ibanez de var bu arada güzel duran ama 7 tel olduğu için bilemedim.
Link attıklarınız Jazz kasa gitardır. Karakteristik soundları nedeni ile tercih edilirler. Genellikle kalın tel kullanılır ve jazz, bluez tarzı müzikler icra edilir. Hardrock gibi soundlara uymazlar çünkü yapısı akustiktir, distortion açtığınızda sesleri çamurlaşmaya başlar.

7 Telli ile başlanmaz. Üst telin kontrolü zordur. Susturamaz, bare basamazsınız. Standartlardan şaşmayın. 7 Tel, bariton, multicsale gibi gitarlar standart dışı ölçülerdir. Özel tarzlarda / şarkılarda kullanılırlar. Normalini öğrenince onları da çalarsınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Link attıklarınız Jazz kasa gitardır. Karakteristik soundları nedeni ile tercih edilirler. Genellikle kalın tel kullanılır ve jazz, bluez tarzı müzikler icra edilir. Hardrock gibi soundlara uymazlar çünkü yapısı akustiktir, distortion açtığınızda sesleri çamurlaşmaya başlar.

7 Telli ile başlanmaz. Üst telin kontrolü zordur. Susturamaz, bare basamazsınız. Standartlardan şaşmayın. 7 Tel, bariton, multicsale gibi gitarlar standart dışı ölçülerdir. Özel tarzlarda / şarkılarda kullanılırlar. Normalini öğrenince onları da çalarsınız.
Anladım. Les Paul mat siyah düşünmeye başladım zaten. Onda da 3 seçenek arasındayım.

Neye göre hangisini tercih etmeliyim bilmiyorum. Bu üçünden birini alacağım ama manyetikler konusunda pek bir şey bilmediğim için seçimimi yapamıyorum. Nihai karar için yardımcı olabilir misiniz?
@ddnnn

Anladım. Les Paul mat siyah düşünmeye başladım zaten. Onda da 3 seçenek arasındayım.

Neye göre hangisini tercih etmeliyim bilmiyorum. Bu üçünden birini alacağım ama manyetikler konusunda pek bir şey bilmediğim için seçimimi yapamıyorum. Nihai karar için yardımcı olabilir misiniz?
@ddnnn

Yeni başlıyorsunuz. Manyetik ile işiniz yok. onun etkisi çok sonra, siz gitarı düzgün çalabildiğinizde ortaya çıkacak bir şey. O yüzden önemsemeyin, rengini şeklini beğendiğinizi alın.

Not: New orleans duymadığım bir marka. Sunta çıkabilir. Uzak durun . O üçlüde, en iyisi; bütçeniz varsa Schecter.

Yeni konular

Geri
Yukarı