B450M H BIOS ve sürücü güncelleştirmeleri niçin ve nasıl yapılır?

Tcnbyrk

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar. Daha öncesinde BIOS Update yapmayan birisi olarak sizlere sorularım olacak. Öncelikle;

1)BIOS Update yaparak anakartımı güncel tutmanın bana ne gibi getirileri olacak?

2)Gigabyte B450M H anakartım F1 sürümü yüklü F2 daha güncel yüklemeli miyim?

3)Chipset, Audio, LAN, SATA driverları da görünüyor sayfada. Onları teker teker mi güncelleyeceğim?

Şimdiden teşekkürler, iyi forumlar.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    15,7 KB · Görüntüleme: 44
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    13,8 KB · Görüntüleme: 47
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    7,1 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleyen: Moderatör:
1) Güncelleme ile eski sürümdeki hatalar giderilebilir, yeni özellikler eklenebilir.

2) Evet.

3) Sistemde onlarla ilgili bir sorun yoksa gerekli değil. Çipseti de şu rehbere bakarak güncelleyebilirsin:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Güncelleme rehberi de budur:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

1)Düzgün ve hatasız bir BIOS güncellemesi bilgisayarın stabilitesini artırır.
2)Reddit'te vs. insanların o sürümde sorun yaşamadığından emin olduktan sonra yükleyebilirsin.
3)Chipset'i AMD sitesinden güncellersen daha yeni bir sürüm kurmuş olursun. Genelde anakartın destek bölümündekiler daha eski oluyor, ama ikisini de kontrol etmende fayda var.

çok teşekkür ederim aygıt yöneticisinden teker teker baktığımda audio driverlarının güncel sürümde olmadığını gördüm onları usbye atarak mı yoksa direk setup olarak mı kuruyoruz bilginiz var mı?
1) Güncelleme ile eski sürümdeki hatalar giderilebilir, yeni özellikler eklenebilir.

2) Evet.

3) Sistemde onlarla ilgili bir sorun yoksa gerekli değil. Çipseti de şu rehbere bakarak güncelleyebilirsin:

Güncelleme rehberi de budur:

BIOS update genellikle uyumluluk sorunu çekmemek için yapılır, hata düzeltmeleri de bulunabilir. F2 sürüme güncelleyebilirsiniz.

Buradan chipset driveri yükleyebilirsiniz.

LAN driverlerini ellemenize gerek yok, Windows update gerekli sürücüleri yüklüyor. Bunun haricinde problem çıkarsa manuel yüklemeniz gerekir.

1)Düzgün ve hatasız bir BIOS güncellemesi bilgisayarın stabilitesini artırır.
2)Reddit'te vs. insanların o sürümde sorun yaşamadığından emin olduktan sonra yükleyebilirsin.
3)Chipset'i AMD sitesinden güncellersen daha yeni bir sürüm kurmuş olursun. Genelde anakartın destek bölümündekiler daha eski oluyor, ama ikisini de kontrol etmende fayda var.
çok teşekkürler bunu bildiğim iyi oldu sadece chipset için mi, mesela realtek için farklı bir yerden bakmama gerek var mı?

@Tcnbyrk bazılarında setup dosyası vardır, bazılarında yoktur. Setup dosyası yoksa bu rehber yardımıyla güncelleyebilirsin.

Hocam aslında bazı anakartlar da BIOS'u Windows bile güncelliyor.

Benim BIOS sürümünü Windows güncelledi.

BIOS update genellikle uyumluluk sorunu çekmemek için yapılır, hata düzeltmeleri de bulunabilir. F2 sürüme güncelleyebilirsiniz.

Buradan chipset driveri yükleyebilirsiniz.

LAN driverlerini ellemenize gerek yok, Windows update gerekli sürücüleri yüklüyor. Bunun haricinde problem çıkarsa manuel yüklemeniz gerekir.
tamamdır teşekkürler

Son düzenleme:
çok teşekkürler bunu bildiğim iyi oldu sadece chipset için mi, mesela realtek için farklı bir yerden bakmama gerek var mı?
Realtek'i direkt Gigabyte sitesinden indirmiştim ben. Kendi sitesindeki ve Gigabyte'ın sitesindekiler aynı sürümlerdi. Onboard ses kartınızın modelini öğrenip en güncel sürümü indirebilirsiniz.

Geri
Yukarı