B450M-K Anakart yerine yükseltme önerisi

Hayatacankat

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Benim kafamı birkaç gündür kurcalayan ve ne adım atmam hakkında net bir düşüncem olmadığı konu var. Sizlere danışmak istedim. Burada bu konu hakkında bana fikir verecek ve adım atmamı sağlayacak kişiler elbet vardır diye düşünüyorum.

Öncelikle konuya şu an kullandığım donanımlarımı söylemekle başlamak istiyorum. Ryzen 5 3600 - ASUS Dual Radeon RX 5600XT EVO 6 GB - ASUS Prime B450M-K II - Corsair 2x8GB Vengeance LPX 3200 kullanıyorum.

Ben Twitch üzerinden genellikle GTA FiveM yayınları yapan birisiyim. Sorunlarda burada eşlik ediyor. Sabit 60 FPS oynadığım halde kalabalıklar içerisinde ister istemez 45-30 ve yeri geldiğinde 15 FPS'lere kadar düşen performanslar alıyorum. Bu nedenle öncelikle daha fazla RAM satın almayı düşünerek hiç olmazsa 15-20 FPS daha yüksek almayı amaçlıyorum. Bunun içinde 4 slotlu bir anakarta ihtiyaç duyuyorum. Temel sizden destek almak istediğim konu bu. Yeni bir 4 slotlu anakart için sizce ne almalıyım. Fakat şurada bir özel isteğim daha var, o da 2 adet M.2 slotu olması. Bu kriterlerde ben kendim bakındığımda Z590'lardan anakartlar buldum fiyatları yüksek ama bütçem çerçevesinde alınabilir.

İkinci konu şöyle: Günü kurtarmak adına B550 serilerinden (örnek verecek olursam: ASUS TUF Gaming B550M-E gibi) bir anakart alıp yükseltmeleri daha sonra mı yapmalıyım?

Yoksa artık yükseltmelere başlamanın zamanı geldi ve Anakart, RAM ile ilk adımı atmalı mıyım?

Bu konular hakkında fikrinize ihtiyacım var. Paraya biraz daha kıyıp DDR5 anakartlara geçmenin vakti geldi mi? Çünkü yavaş yavaş 1-2 sene içerisinde mevcut donanımlarımı değiştirmek istiyorum. Şimdilik bütçem çerçevesinde Ekran Kartına bütün parayı vermeyeceğim için, şimdiki idare ettiğinden dolayı Anakart ve RAM'leri yükselterek performans almayı hedefliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart ve RAM yükseltmen pek işe yaramayabilir. Oyun içindeyken toplam RAM kullanımız kaç GB oluyor?
Her şeyin sabit, sorunsuz olduğu 60fps durumlarında %75 (12,3GB) bellek kullanımı alıyorum. Fakat fpslerin çakıldığı zamanları şuan hatırlamıyorum. Olsa olsa 90 olabilir diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı