Çözüldü B450M-K II ve R5 5500 sistem açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Arda Togo

Femtopat
Daha fazla  
Yeni alınan sistem siyah ekran veriyor, açılmıyor. Ryzen 5 5500 işlemcim var, 700W güç kaynağı var.
Hiç açılmadan önce BIOS güncellemesi yapılmalı mı? B450M-K 2 anakartın kutusunda Ryzen 5000 desktop ready yazısı var ama açılmıyor. Sebebi nedir?

Çözüm
Ryzen 5000 Ready yazısı eski Ryzen 5000 işlemciler için olabilir. Eski Ryzen 5000 serisi işlemciler (5600X, 5800X vs.) için gerekli BIOS sürümü 2409. Yeni Ryzen 5000 serisine dahil olan Ryzen 5500 için gerekli olan BIOS sürümü ise 3211.
Kaynak: PRIME B450M-K II

Buradan çıkarım yapacak olursak BIOS sürümü 3211'nin altında olabilir. Önce bir BIOS'u güncellemeni tavsiye ederim. Anakartında Flashback özelliği olduğu için flashdisk yardımıyla güncellemeyi yapabilirsin.

BIOS Flashback ile nasıl güncelleme yapılır videosu burada. Türkçe alt yazı ile izleyebilirsin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

En güncel BIOS dosyası:
Ekran kartıyla alakalı olduğunu sanmıyorum. R7 240'ın kendi belleği var zaten. Tek RAM kullanıyorsan onu da çıkarıp takmayı deneyebilirsin. Eğer işe yaramazsa diğer slota takmayı deneyebilirsin. Bu arada tek RAM dediğin 16 GB değil mi?

Eğer sorunun 8 GB modülün olmasına rağmen sistem sana 7.8 GB diyorsa o aradaki 200 MB'lik değer BIOS'un ve diğer bileşenlerin düzgün çalışabilmesi için ayrılan gerekli bir değer. Yani bunda hiçbir sorun yok.

Son düzenleme:
Hocam BIOS'u nasıl güncelledin ben Gigabyte B450M S2H aldım USB flashback başka bir PC değil mi yaptın ben de aynı anakart CPU aldım.
Gigabyte B450M S2H anakartta flashback özelliği yok. Konuda bahsi geçen anakart ASUS B450M-K II.

BIOS güncellemek istiyorsan arayüzden güncellemen gerek.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Gigabyte B450M S2H anakartta flashback özelliği yok. Konuda bahsi geçen anakart ASUS B450M-K II.

BIOS güncellemek istiyorsan arayüzden güncellemen gerek.

Flasha yükleyip PC reset atıp BIOS'a girip mi yoksa normal indirip mi açacağım.

Videoda gösterildiği üzere indirdiğin dosyayı arşivden çıkarıp flashdiskine atacaksın ve BIOS'a girip attığın dosyayı seçerek güncelleme işlemini yapacaksın. Ek olarak BIOS sürümün F32'den daha düşükse önce F32'ye güncellemen gerek, sonra en son sürüme güncelleyebilirsin.

En başta chipset sürücünün güncel olduğundan emin olman gerek. Güncelleme notlarında belirtilmiş. Bu linkten işletim sistemini seçip AMD Chipset Drivers'ı indirmen yeterli. Kurulum esnasında tüm seçenekler işaretli olsun ve kurulum bittikten sonra bilgisayarını yeniden başlat.

Dediğim gibi BIOS sürümün F32'den düşükse de bu linkten F32 sürümünü indirip flashdiskine at ve BIOS üzerinden F32 sürümünü yükle.

F32 işleminden sonra da güncel BIOS sürümünü flashdiskine atıp yüklemen lazım. F63d ve F63a sürümleri yanlış bilmiyorsam beta olması lazım. Eğer beta sürümlerle herhangi bir işin yoksa en güncel beta olmayan F62 sürümünü kurmanı öneririm.

Eğer BIOS sürümün F32 veya daha yüksekse direkt BIOS'unu güncel sürümlere yükseltebilirsin.

Videoda gösterildiği üzere indirdiğin dosyayı arşivden çıkarıp flashdiskine atacaksın ve BIOS'a girip attığın dosyayı seçerek güncelleme işlemini yapacaksın. Ek olarak BIOS sürümün F32'den daha düşükse önce F32'ye güncellemen gerek, sonra en son sürüme güncelleyebilirsin.

En başta chipset sürücünün güncel olduğundan emin olman gerek. Güncelleme notlarında belirtilmiş. Bu linkten işletim sistemini seçip AMD chipset Drivers'ı indirmen yeterli. Kurulum esnasında tüm seçenekler işaretli olsun ve kurulum bittikten sonra bilgisayarını yeniden başlat.

Dediğim gibi BIOS sürümün F32'den düşükse de bu linkten F32 sürümünü indirip flashdiskine at ve BIOS üzerinden F32 sürümünü yükle.

F32 işleminden sonra da güncel BIOS sürümünü flashdiskine atıp yüklemen lazım. F63D ve F63a sürümleri yanlış bilmiyorsam beta olması lazım. Eğer beta sürümlerle herhangi bir işin yoksa en güncel beta olmayan F62 sürümünü kurmanı öneririm.

Eğer BIOS sürümün F32 veya daha yüksekse direkt BIOS'unu güncel sürümlere yükseltebilirsin.

Teşekkürler daha çok iyi anlatmışsınız sağ olun.

Geri
Yukarı