B450M Pro-VDH Plus sistemde 64 + 16 GB RAM kullanılabilir mi?

xdahx

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, 16 GB RAM ve 256 GB SSD'lik sistemimi yükseltmek için yeni donanımlar aldım, şu anda kargoda.
2 adet Single kit Kingston Fury Beast 32 GB DDR4 3200 MHz KF432C16BB/32
1 adet Kingston KC3000 2TB PCI-e 4.0 NVMe M.2 SSD.

B450M Pro-VDH Plus anakartımdaki 256 GB'lık M.2 SSD'mi çıkarıp yerine yeni aldığım KC3000 M.2 SSD'yi takacağım. Anakartım gen4 desteklemediği için KC3000'den tam performans alamayacağımı biliyorum.
Danışmak istediğim bir şey var. Şu anda Kingston HyperX 16(8x2) GB DDR4 3200MHz RAM HX432C16PB3K2/16 RAM'lere sahibim. Bu 16 GB RAM'e ek olarak 64(32x2) GB yeni RAM'leri takarsam herhangi bir sorun yaşar mıyım? Yoksa sorunsuz 80GB RAM'i kullanır mıyım? Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Merak edenler için aşağıya şu anki sistem özelliklerimi bırakıyorum.

Dosya Ekleri

• pc.jpg
    pc.jpg
    60,7 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleyen: Moderatör:
Mavi ekran hataları ile karşılaşmanız çok olası çok tavsiye etmem. MHz ve marka aynı bile olsa örneğin; birinde Samsung B- die diğerinde Micron zar var ise çok uyumlu çalışmayacaktır.

Ben serverlarda 5950X ile 128 GB RAM kullanıyorum ama sanallaştırma vs. gibi bir amacınız yoksa o RAM'lerin 32 üstünü kullanamazsınız video düzenleme vs içinde 2. ve 4. slota takılacak 32x2 RAM yeter hocam olurda bir uyuşmazlık olur emeğiniz gider kurtaramazsız. Elinizdeki 16 GB RAM'leri satın derim.

Marka aynı, MHz aynı, CL aynı, Voltaj değerleri aynı, sadece RAM'lerin GB boyutu farklı. Açıkçası uyumsuzluk yapar mı emin değilim, tabii üstatlarım daha iyi bilir.
Sanallaştırma amacıyla kullanmayı düşündüğüm için fazla RAM olsun istiyorum. 64 GB değil de 80 GB olması o yüzden benim için önemli. Ama performansta ciddi bir düşüş olur mu bilmiyorum, olursa kullanmam. Yani;
8+8+32+32 (sanırım Flex mode oluyor) mi daha performanslı çalışır yoksa 32+32 mi(Dual channel) daha performanslı çalışır emin olamadım.
Üstatlarım sizin fikriniz nedir bu konuda @Yener K. @Recep Baltaş @Ecmel?

Son düzenleyen: Moderatör:
Farklı RAM'lerin çalışma garantisi olmuyor. Şans işi diyebiliriz.

Geri
Yukarı