B450M S2H anakart ile 3D render sistemi oluşturulabilir mi?

yaveyada

Picopat
Merhabalar, bu forumdaki ilk konum.

Aylar önce sadece 3D modellemek için bilgisayar toplamıştım, fakat sonradan daha yeni programlar keşfedip onlar ile de çalışmak istediğimde ekran kartımın yetersiz olduğunu gördüm.

Acaba şu anki sistemimle programın istediği ekran kartı arasında bir uyum sorunu olur mu? Hangi ekran kartına yükseltmeliyim?

Şimdiden teşekkürler :)

Şu anda bulunan bilgisayar özelliklerimi ve kullanmak istediğim programın gereksinimlerini görsel olarak ekleyeceğim.

sdadas.jpg

asdasfasdfa.jpg

-anakart-
B450M S2H AMD B450 2133 MHz DDR4 soket AM4 mATX.
-işlemci-
AMD Ryzen 5 1600SOKET AM4 3.4 GHz 16MB cache işlemci.
-RAM-
Corsair Vengeance LPX 8 GB DDR4 3000 MHz C16.
-Ekran kartı-

Sapphire RX 570 Pulse ITX 8 GB GDDR5 DX12
-Power Supply-
Everest BTX-600-2 600W 80 Plus Bronze aktif PFC 12cm fan.
-SSD-
SanDisk SSD Plus 240 GB 530Mb-440Mb/s SATA 3 2.5" - - SSD

Adobe substance painter programı için sistem gereksinimleri;

substance .jpg

• minimum:
    • 64-Bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
    • işletim sistemi: Windows 8 / 10 - 64 Bit mandatory
    • bellek: 8 GB RAM
    • ekran kartı: Intel HD 5000 - ıris Pro 6200 - NVIDIA GeForce GTX 600 - NVIDIA Quadro K2000 - AMD Radeon HD 7000 - AMD Radeon Pro wx-serie / Pro Duo - AMD firepro W-series / firepro s-series
    • depolama: 3 GB kullanılabilir alan
    • ilave notlar: ıntegrated gpus are not recommended
  • önerilen:
    • 64-Bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
    • işletim sistemi: Windows 8 / 10 - 64 Bit mandatory
    • bellek: 16 GB RAM
    • ekran kartı: 4 GB+ of video RAM
    • depolama: 3 GB kullanılabilir alan
    • ilave notlar: ıntegrated gpus are not recommended

Programı açtığımda verdiği uyarı şu şekilde;

error.jpg

Son düzenleme:
Yapmayı düşündüğünüz 3D renderin bağlı olduğu yazılım ağırlıklı olarak GPU ve belleğe önem veriyor gibi, çalışacağınız alan doğrultusunda profesyonel anlamda sık ve bol çalışma yapan birisiyseniz öncelikle RAM miktarınızı artırın derim, mümkünse söylenildiği gibi minimum 16 GB olmasına önem verin, bunun yanında RX 570'in size sunacağı eş zamanlı çözümleme/çizme render performansını bir gözlemleyin, eğer ki yoğun olarak spesifik kompleks modellemeler üzerinde yetersiz kaldığını ve bu arada geçen zaman sizin için çok kritik bir noktaysa o zaman GPU değişimini de göz önünde bulundurabilirsiniz. İşlemci noktasına hiç değinmedim, R5 1600AF sizi büyük ihtimalle GPU odaklı bir render yazılımında en ağır senaryoda dahi üzmeyecektir.

Sistem yeterli ama ek performans için 8GB ram daha almanızı öneririm ve PSU kalitesiz sisteme zarar verebilir.

Ek 8 gb almayı düşünüyorum, hatta belki daha da yükseğe çıkabilirim ileride.

Ama programı açtığımda hata alıyorum, o görseli eklemeyi unutmuşum, hemen konu altına ekliyorum.
Sistem yeterli ama ek performans için 8GB ram daha almanızı öneririm ve PSU kalitesiz sisteme zarar verebilir.

Olabilidiğince uygun fiyatlı olması için Everest tercih etmiştim, sizce ne gibi zarar ihtimalleri var? Duruma göre zamanla onu da değiştirebilirim.
Yapmayı düşündüğünüz 3D renderin bağlı olduğu yazılım ağırlıklı olarak GPU ve belleğe önem veriyor gibi, çalışacağınız alan doğrultusunda profesyonel anlamda sık ve bol çalışma yapan birisiyseniz öncelikle RAM miktarınızı artırın derim, mümkünse söylenildiği gibi minimum 16 GB olmasına önem verin, bunun yanında RX 570'in size sunacağı eş zamanlı çözümleme/çizme render performansını bir gözlemleyin, eğer ki yoğun olarak spesifik kompleks modellemeler üzerinde yetersiz kaldığını ve bu arada geçen zaman sizin için çok kritik bir noktaysa o zaman GPU değişimini de göz önünde bulundurabilirsiniz. İşlemci noktasına hiç değinmedim, R5 1600AF sizi büyük ihtimalle GPU odaklı bir render yazılımında en ağır senaryoda dahi üzmeyecektir.
Substance Painter programını açtığımda aldığım hatayı konunun sonuna görsel olarak ekledim, sanırım ekran kartında paylaşılan bellek olarak ramden aldığı için mi o hatayı alıyorum hiç bilmiyorum, uzun zamandır bilgisayar parçalarını takip etmiyordum o sebeple çok fazla bilgim yok desem yeridir.

8 gb ram ekleyerek sizce ne değişir sistemde?
Edit:

Adobe Substance Painter için,
Ekran kartı sürücüsünün opsiyonel olanını indirmişim, önerilenini kurduğumda driver issue uyarısı kalktı. TDR ıssue uyarısının çözümü ise kendi sitesinde yer alıyor. Yaptıktan sonra sonucu ekleyeceğim.
Edit 2 :

Evet program sorunsuz olarak açıldı sadece ram yükseltmem için beni uyardı, Teşekkürler cevaplarınız için :) yakın zamanda ram yükseltmesi yapıcam. İyi forumlar.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı