B450M S2H anakart ile R5 1600 sistem toplama

tolgahanyc

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle selamlar herkese.

Kasa topluyorum.

Aldıklarım;

Zalman Z3 Plus kasa -400TL
Gigabyte B450M S2H anakart -400TL
FSP 500W Power Supply -250TL

Almadıklarım;

İşlemci olarak AMD Ryzen 5 1600 ile 1600 AF arasındayım. Arasındaki fark nedir, hangisini almalıyım? Bütçe 1200TL.
RAM olarak Corsair 8 GB veya HyperX 8 GB düşünüyorum. Bütçe 300-400TL
SSD olarak herhangi bir 480 GB SSD. Bütçe 400TL.

En önemlisi ekran kartı. Daha karar vermedim. Bu kasaya uyumlu ve fiyat performans 2.el tavsiye veya önerebileceğiniz bir şey var mı?

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle selamlar herkese.

Kasa topluyorum.

Aldıklarım;

Zalman Z3 Plus kasa -400TL
Gigabyte B450M S2H anakart -400TL
FSP 500W Power Supply -250TL

Almadıklarım;

İşlemci olarak AMD Ryzen 5 1600 ile 1600 AF arasındayım. Arasındaki fark nedir, hangisini almalıyım? Bütçe 1200TL.
RAM olarak Corsair 8 GB veya HyperX 8 GB düşünüyorum. Bütçe 300-400TL
SSD olarak herhangi bir 480 GB SSD. Bütçe 400TL.

En önemlisi ekran kartı. Daha karar vermedim. Bu kasaya uyumlu ve fiyat performans 2.el tavsiye veya önerebileceğiniz bir şey var mı?

Şimdiden teşekkürler.

Merhaba,
Ryzen 1600 ile 1600 AF arasında üretim farkı vardır. 14nm ve 12nm olarak ikiye ayrıldılar. 1600 AF daha güncel bir işlemci ve 12nm olarak üretildiği için güncel program, oyunlarda ciddi anlamda fark ettirirr. Ama aradaki fark fazlaysa bulaşmayın. Biraz daha iyi bir işlemci bakabilirsiniz. RAM bellek olarak XMP modunda kullanacaksanız hangisini aldığınız fark etmez. Ancak ben ve benim gibiler gibi overclock yapacaksanız, ekstra performans istiyorsanız Crucial modellerine yönelmenizde fayda var. Ekran kartı ikinci elde 7870 veya R9 serisinden bakabilirsin. Ama onlar sana yetmez herhalde. Tabii onun için bütçe belirtirsen adamakıllı tavsiye verebilirim. Ve 400 TL'ye 480GB SSD bulman imkansız. Bütün bu parçaları ikinci el alacaksın sanırım. Bütçeye bakılırsa hiçbirini sıfır alamıyorsun çünkü. Son zamlardan sonra fiyatlar ciddi anlamda arttı. 2021 Aralıkta 350 TL'ye aldığım Corsair RAM bellek 500 TL'den başlıyor. Gerçekten çok üzücü.

Merhaba,
Ryzen 1600 ile 1600 AF arasında üretim farkı vardır. 14nm ve 12nm olarak ikiye ayrıldılar. 1600 AF daha güncel bir işlemci ve 12nm olarak üretildiği için güncel program, oyunlarda ciddi anlamda fark ettirirr. Ama aradaki fark fazlaysa bulaşmayın. Biraz daha iyi bir işlemci bakabilirsiniz. RAM bellek olarak XMP modunda kullanacaksanız hangisini aldığınız fark etmez. Ancak ben ve benim gibiler gibi overclock yapacaksanız, ekstra performans istiyorsanız Crucial modellerine yönelmenizde fayda var. Ekran kartı ikinci elde 7870 veya R9 serisinden bakabilirsin. Ama onlar sana yetmez herhalde. Tabii onun için bütçe belirtirsen adamakıllı tavsiye verebilirim. Ve 400 TL'ye 480GB SSD bulman imkansız. Bütün bu parçaları ikinci el alacaksın sanırım. Bütçeye bakılırsa hiçbirini sıfır alamıyorsun çünkü. Son zamlardan sonra fiyatlar ciddi anlamda arttı. 2021 Aralıkta 350 TL'ye aldığım Corsair RAM bellek 500 TL'den başlıyor. Gerçekten çok üzücü.
merhaba,
1600 le 1600 AF arasında çok fiyat farkı yok ozaman af modeli düşünebilirim. evet 2.el alıyorum bunları dediğiniz ekran kartlarına baktım şu anda işimi görür ondan almayı planlıyorum. ekran kartı bütçem şu anlık 1500 tl idareten. evet fiyatların artması da gerçekten çok üzücü hiç bir şey alınmıyor. bu arada pc de şuan sadece anakart ve psu var kabloların hepsini taktım. güce takıp power a bastığımda psu fanı dönmezmiydi ? birde ekran kartsız şuanlık pc yi açıp windosu kurabilir miyim erkan gelirmi
teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Merhaba,
1600 le 1600 AF arasında çok fiyat farkı yok o zaman af modeli düşünebilirim. Evet 2.el alıyorum bunları dediğiniz ekran kartlarına baktım şu anda işimi görür ondan almayı planlıyorum. Ekran kartı bütçem şu anlık 1500 TL idareten. Evet fiyatların artması da gerçekten çok üzücü hiçbir şey alınmıyor. Bu arada PC de şu an sadece anakart ve PSU var kabloların hepsini taktım. Güce takıp Power'a bastığımda PSU fanı dönmez miydi? Bir de ekran kartsız şu anlık PC'yi açıp Windows'u kurabilir miyim erkan gelir mi?
Teşekkür ederim.

Bilgisayarın bütün işlemlerini yapan biliyorsun ki işlemcidir. Sen kasaya tetik için komut verirsin ama bu komutu uygulayacak bir işlemci olmadığından senin komutun cevapsız kalır. Yani sistem açılmaz. Ekran kartı olmadan o sistemde görüntü alamazsın. Çünkü Ryzen yalnızca g serisinde grafik birimi bulunduruyor. Bkz; Ryzen 3 2200G, Ryzen 5700G vs. vs. Bu arada ben de geçen gün kart bulamadığım için 2 GB HD7850 aldım. Bir güzel bakımlarını yapıp frekansıda maksimuma çekince açıkçası gerçekten memnun kaldım. 900 TL gibi bir fiyata aldığım performans muazzam gibi geldi bu piyasada. Ekran kartı alırken kesinlikle sağını solunu incele. Mesela fan yataklarını, fan kanatlarını PCB üstünü, altını, görüntü girişlerini, soğutma bloğunu, yanık,leke,tamir durumunu vs. Ben alırken bazı şeyleri atladım sonradan aklıma geldi ama Allah'tan kart temiz çıktı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı