B450M S2H anakarta bağlı kasa ön fanları nasıl kontrol edilir?

erasepat

Decapat
Makaleler
2
B450M S2H anakartım var. Yakın zamanda Dark maxima V20 kasa alacağım. Bu kasada 2 tane önde bir tane arkada 3 fan var. Bu kasa içinde fan kontrolcüsü var zaten lakin bu kontrolcüye işi bırakınca fan hızı düşük ve yüksek olarak 2 kademe oluyormuş. Ben istiyorum ki bu kontrolcüden çıkan kabloyu anakartımdaki SYS_FAN1'e takıp fan dönüş hızı otomatik olsun. Araştırmalarıma göre BIOS'tan manuel ayarlama yapılabiliyor(aşağıdaki resimdeki gibi).
Peki bunu başka türlü yapma imkanı yok mu? Kasa fanları da işlemci fanı gibi işlemci sıcaklığına göre tamamen otomatik hız artırıp azaltma yapamıyor mu? İlla manuel olarak hangi sıcaklıkta ne kadar hızda dönsün diye kendim mi atamam lazım?

smartfan5-4(1).jpg

Öncelikle kasanın fanlarının PWM destekli olması lazım ve bir adet fan çoklayıcıya ihtiyacın olacak.

Manuel ayarlamak zorunda değilsin, CPU ya da Chipset sıcaklığı gibi şeylere de bağlı olacak şekilde hız ayalarmasını yaptırabiliyorsun.
Cevap için teşekkürler öncelikle. Anladığım kadarıyla şöyle olacak, 3 fanın da bağlantısını fan çoklayıcıya bağlayıp onu da sys_fan1'e takacağım? Peki bunun kasanın içinde bulunan RGB kontrolcünün kablosunu direkt sys_fan1'e takmaktan farkı ne? Çünkü ben ilk mesajımda dediğim gibi "şu sıcaklıkta şu devirde dönsün" şeklinde grafik üzerinden ayar istemiyorum. Hızı tamamen kendi ayarlasın istiyorum mümkün mü sizin dediğiniz gibi yaparsam?
Bir de sizin dediğinizi yaparsam RGB ışıkları ne olacak?

RGB kontrolcunun fan desteği varsa çıkartmayın. Kontrolcunun fotoğrafını atarsaniz daha iyi yardımcı olmaya çalışabilirim.

Fanlar ARGB idi galiba, o anakartta ARGB desteği yok o yüzden kontrolcüde kalabilir.
Hocam 9. dakika 10. saniyede var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı