B450M-S2H R5 3600 CPU voltaj sabitleme

Colt44

Kilopat
Daha fazla  
Gigabyte B450M S2H.
R5 3600.
Aerocool Air frost 4.
Kullanıyorum boşta 60-75 derece arası geziyor voltaj değerleri 1.44 1.42 civarlarına cıkıyor sonra 0.87 civarına iniyor cok dengesiz bir CPU frekansı ve ısısı söz konusu BIOS konusunda bilgili değilim baktım ancak bu anakartta CPU voltaj sabitleme panelini bulamadım kaç v nasıl sabitlemeliyim yardım eder misiniz?
Güç planı AMD balanced.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam daha önce oc yada voltaj ile ilgilenmediyseniz voltaj sabitlemeyi önermem. CPU BOOST kapatmanız yeterli olacaktır bu sıcaklarda hele low profil bir soğutucu ile muhakkak sıcak çalışacaktır.
Ama voltaj sabitlemek istiyorsanız bios üzerinden gigabyte arayüzünü bilmiyorum lakin override modu var onu seçerek istediğiniz değeri girebilirsiniz. Dediğim gibi bilmiyorsanız fazla zorlamayın stabil çalışmayabilir. Ama ryzen master uygulamasını biliyorsanız az çok internette rehber var mı bilmiyorum ordan da voltaj değiştirebilir işlemcinize en uygun en stabil voltajı bulup daha sonra biostan override ile o değeri girebilirsiniz kolay gelsin.

Core performans Boost seçeneğini devre dışı bıraktım.
Bu arada Air frost 4 isimli urunu satın alırken 12cm fanlı yazıyordu geldiğinde 9 oldugunu gordum stok sogutucu ile arasina 5-10 derece oynatsa yeterli diye düşündüm ancak sanırım iade edeceğim ve daha iyi bir kule tipi alacağım şu an boşta sıcaklık 39-43 arasında 10 dakikalik oyun testi yaptiktan sonra sonucu buraya yazarım kapatmadan once 80 dereceye cıkıyordu.
hocam şöyleki panel ve gpu ratio vs belli ancak değiştirilmiyor.

Core performans Boost seçeneğini devre dışı bıraktım.
Bu arada Air frost 4 isimli urunu satın alırken 12cm fanlı yazıyordu geldiğinde 9 oldugunu gordum stok sogutucu ile arasina 5-10 derece oynatsa yeterli diye düşündüm ancak sanırım iade edeceğim ve daha iyi bir kule tipi alacağım şu an boşta sıcaklık 39-43 arasında 10 dakikalik oyun testi yaptiktan sonra sonucu buraya yazarım kapatmadan once 80 dereceye cıkıyordu.
hocam şöyleki panel ve gpu ratio vs belli ancak değiştirilmiyor.
Oyunda 80 derece yüksek bi değer cpu boost kapadığınızda nasıldı sonuç?

CPU Boost kapattım frekans 3.6 sabitlendi ve voltaj sıçramaları durdu oyun icinde bir performans farkı gözlemleyemedim ısı cok iyiydi Max 65 olmak uzere ortalama 60-61 derecede çok teşekkürler.

CPU Boost kapattım frekans 3.6 sabitlendi ve voltaj sıçramaları durdu oyun icinde bir performans farkı gözlemleyemedim ısı cok iyiydi Max 65 olmak uzere ortalama 60-61 derecede çok teşekkürler.
rica ederim. Fark gözlemleyememeniz normal boost açık olsada işlemci sıcaklıklardan dolayı frekans düşürüyor. Daha iyi bir soğutucu ile 4.2 falan sabitleyip performans artışı alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı