B450M S2H V2 XMP açınca mavi ekran veriyor

Sgtr_53

Hectopat
Sistemim:
-AMD Ryzen 7 2700X
-Gigabyte B450M S2H V2
-Kingston HyperX Fury RGB 1x16 GB 3200MHz
-ASUS ROG STRIX RTX 3080 10GB LHR
-Seagate FireCuda 510 250GB SSD
-Samsung 860 EVO 500GB SSD
-MSI MPG A850GF 850W 80 Plus Gold PSU

Arkadaşlar öncelikle merhaba. Bilgisayarım ilk zamanlarda XMP açıp 3200MHz oynarken hiçbir sıkıntı olmuyordu. Fakat son zamanlarda -Mayıs'ın başından beridir- mavi ekran alıyordum. Minidump dosyalarıma kendim bakınca bir sürü netkrnlmp.exe (yanlış olabilir böyle bir şeydi) ve bir sürü Memory corruption hatası almıştım. Ondan sonra Memtest86 çalıştırdığımda bir hata almıştım. RAM'in sorunlu olduğunu düşünürken XMP'yi kapatıp açtıktan sonra mavi ekran vermemeye ve Memtest86'da da hata almadım. Tam garantiye verecekken madem düzeldi kullanmaya devam edeyim dedim. Geçen haftadan beri yine hata almaya başladım oyunda XMP açınca bir 5dk sonra mavi ekran almaya başladım. XMP kapatıp oynayayım diyorum bu sefer FPS örneğin Rocket League de 300'den 90a düşüyor.

Her neyse dedim ve sorunu çözmeye çalışırken BIOS güncellemesi varsa onu yapayım dedim. Belki sorunu çözer diye ve yeni BIOS'u yüklemek için yüklemeyi başlattım ve yüklenirken bir içeri gittim. Geldiğimde PC kapanmıştı ve ekranda sinyal yok yazısı vardı galiba RAM XMP açık olduğundan hata vermiş ve kapanmıştı. Doğal olarak BIOS yüklenmeden kapandığı için BIOS çökmüştü. Bugün anakartı Dual BIOS olmadığından teknik servise verdim. Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın bilgili bir arkadaşımız varsa sorunu tam olarak anlasın diye yazdım. Soruma gelecek olursak hazır anakart servisdeyken RAM'i de garantiye göndersem mi? Sorun RAM de mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-07-06 201330.png
    Ekran görüntüsü 2023-07-06 201330.png
    51,4 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Bir hafta 10 gün içinde gelecek geldiği zaman etiketlerim. Teşekkür ederim.

@William Butcher

Hâlâ mavi ekran alıyor musunuz? Alıyorsanız tRDRDSCL - 5 tWRWRSCL - 5 tWTRS - 5 tFAW - 36 girer misiniz? Bunlardan sonra da mavi ekran alırsanız frekansı 3000 MHz civarına kısmayı deneyin. Stabiliteyi test etmek için.

Az önce yarım saat Forza oynadım ve oynarken hiç mavi ekran almadım. Fakat kapattığım anda ve bu mesajı attıktan hemen sonra 4-5 defa yedim :D. Bu mesajı yazmak için manuel olarak frekansı 3133MHz ve 1.34v yaptım stabil oldu gibi. FPS testi daha yapmadım.

Sizin dediğiniz programı XMP açıp mı yapmalıyım? Açacaksam çok hızlı olmam lazım :D

Az önce yarım saat Forza oynadım ve oynarken hiç mavi ekran almadım. Fakat kapattığım anda ve bu mesajı attıktan hemen sonra 4-5 defa yedim :D. Bu mesajı yazmak için manuel olarak frekansı 3133MHz ve 1.34v yaptım stabil oldu gibi. FPS testi daha yapmadım.

Sizin dediğiniz programı XMP açıp mı yapmalıyım? Açacaksam çok hızlı olmam lazım :D

XMP açıkken yapmanıza gerek kalmadı mavi ekran aldığınıza göre. Stabil bir ayar tutturup onda kullanmanız iyi olur. Ryzen 1000 ve 2000 serisinin bellek kontrolcüleri 3200 MHz kaldıramayabildiğinden böyle sorunlar yaşatabiliyor.

Sizin önerdiğiniz bir frekans ve voltaj var mı? Bunu rastgele yaptımda voltajı falan biraz düşüreyim mi? Programı indirmeme gerek kalmadı dediğinize göre, değil mi?

Geri
Yukarı