B450M S2H ve Corsair Vengeance RAM Uyumsuzluğu

CelalHann

Hectopat
Makaleler
1
Herkese iyi forumlar arkadaşlar,

2 Gün önce EX-A320M-GAMİNG Anakart ile Ryzen 3 1300X işlemcim CMU16GX4m2C3000c15 Corsair Vengeance LED CL15 3000MHz 2x8=16 GB'de RAM vardı sorunsuz çalışıyordu.

Anakart ve işlemciyi dün upgrade ettim. Aldığım parçalar şunlar:
Gigabyte B450M S2H Anakart
Ryzen 5 1600 İşlemci

Eski RAM'leri de bu anakarta taktım zaten açtığım gibi BIOS güncelledim.

RAM'ler 2133 MHz'de çalışıyordu. XMP'yi açtım Profile#1'e aldım. Bilgisayar 3 kere reboot attı ekran gelmeden. Son rebootta siyah ekranda kaldı sonra bekledim 2 3 dakika güç tuşuna basılı tutup kapattım. Tekrar açtığımda XMP Aktif ama 2133 MHz'di hala sonra Windows'u açtım W10 Pro 1903 bu arada. Görev yöneticisinde RAM 8 GB Yazıyordu sadece. CPU-Z'de 16 GB Ama tek CPU-Z gibi programlarda. Dedim Format atayım o kadar şey değişti Windows diskini sıfırladım yeniden yüklendi 1903 ama gene 8 GB Yazıyordu, CPU-Z'de Dual olarak çalışıyor gözüküyordu ama 8 GB Yazıyordu görev yöneticisinde CPU-Z'den RAM'ların frekansı 1064MHz arkadaş 2'ye çarpsan 2133 gene XMP'de açık sonra birini çıkardım RAM'lerin XMP Çalıştı RAM 3000MHz Çalıştı ama Single modundaydı. Görev yöneticisinde 8 GB CPU-Z'dede 8 GB yazıyordu tek kanalda sorun yok. Diğer ramdede tek kanal denedim çalıştı aynı şekil. Tekrar çift yapınca 2133MHz Çalışıyordu 8 GB yazıyordu 16 GB Yerine, B450M S2H Gigabyte baktım Memory Support'a benim RAM'ler yok dedim olmasa açılmazdı bir kere.

Ama bir tane gördüm benimkinin modeli CMU16GX4m2C3000c15 desteği olan CMK16GX4m2C3000c15 cmu yerine CMK yazıyordu sadece. Şimdi arkadaşlar Gigabyte destek talebi açtım sorunu çözsün diye resimlerin hepsini aşağıda atacağım Ben RAM uyumsuzluğu falan yeni öğrendim ASUS ve MSI'da Memory Support diye kısım yok sadece Gigabyte anakartlarda var. Sizce ne yapmalıyım Gigabyte ekler mi benim RAM'leri oraya? Yoksa rammi değiştirmeliyim. Ya da bunun çözümü var mı bu arada PUBG Falan girdim MSI Afterburner açtım RAM kullanımı 7GB üstüne çıkmadı hiç Ultra ayarlar 45-60 FPS aldım bu arada. Sorunun çözümü var mı 16 GB RAM 8 GB Olarak gözüküyor

1572898468420.png

Bu CPU-Z
CL 15 Dual Channels

1572898494008.png

Bu Görev Yöneticisi

1572898612862.png

Bu da tek kanal 8 GB Fark ettiyseniz CL16'ya çıkmış. Dual'de 15'di.

@Recep Baltaş Bu konudan en iyi senin anlayacağını düşünüyorum o kadar Technopat videosu sonucunda.

Şimdiden teşekkür ederim iyi forumlar.
@Asım Demir anladığım kadarıyla böyle konulardan anlıyorsunuz bir bakarmısınız?

Dosya Ekleri

• 1572898553605.png
    1572898553605.png
    126,3 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleme:
Gigabyte'ı bu yüzden sevmiyorum işte, yıllardır bu tarz sorunları devam ediyor.
Öncelikle eski BIOS sürümüne dönüp öyle dene. Olmazsa, 11.11 ya da Muhteşem Cuma indirimlerinden uyguna RAM bulursun. Eskisi gibi pahalı değil, 180 liraya RAM bulunuyor.
Ne olur olmaz diye de bir RAM testi yap.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gigabyte'ı bu yüzden sevmiyorum işte, yıllardır bu tarz sorunları devam ediyor.
Öncelikle eski BIOS sürümüne dönüp öyle dene. Olmazsa, 11.11 ya da Muhteşem Cuma indirimlerinden uyguna RAM bulursun. Eskisi gibi pahalı değil, 180 liraya RAM bulunuyor.
Ne olur olmaz diye de bir RAM testi yap.
RAM testi yaptım. Zaten, eskilerinde yok bu RAM'in desteği. En günceli yüklü şu an.

Merhabalar konuyu hortkatmak istedim. Aynı sorunu ben de yaşıyotum gigabyte b450m s2h anakartım var ancak tek ram ile toplamıştım. Daha sonra 2. bir ram takviyesi yapayım dedim ilk kullandığım ram ile birebir aynısını aldım ancak ne yazıkki 2 tane Ram kullandığımda bana 16 gb gösteriyor ancak 7.95 kullanılabilir diyor. Ramleri tek tek denediğimde ilk 1. Slotta hem yemi hem de eski rami pc görüntü vermiyor. 2. Slotta hem yemi hem eski ramleri denediğimde görüntü geliyor. Benim sıkıntım hem 2 ram kullanınca toplam 16 gösteriyor ancak 7.95 kullanılabilir bellek diyor hem de XMP aktifleştirnce de bu sefer PC 2 kez voltaj kesip yeniden başlatıyor. 4 başlangıçta da görüntü gelmiyor.

Çözümünü bulan varmı.
Sistem:
RYZEN 5 2600
RX 590

Merhabalar konuyu hortkatmak istedim. Aynı sorunu ben de yaşıyotum gigabyte b450m s2h anakartım var ancak tek ram ile toplamıştım. Daha sonra 2. bir ram takviyesi yapayım dedim ilk kullandığım ram ile birebir aynısını aldım ancak ne yazıkki 2 tane Ram kullandığımda bana 16 gb gösteriyor ancak 7.95 kullanılabilir diyor. Ramleri tek tek denediğimde ilk 1. Slotta hem yemi hem de eski rami pc görüntü vermiyor. 2. Slotta hem yemi hem eski ramleri denediğimde görüntü geliyor. Benim sıkıntım hem 2 ram kullanınca toplam 16 gösteriyor ancak 7.95 kullanılabilir bellek diyor hem de XMP aktifleştirnce de bu sefer PC 2 kez voltaj kesip yeniden başlatıyor. 4 başlangıçta da görüntü gelmiyor.

Çözümünü bulan varmı.
Sistem:
RYZEN 5 2600
RX 590
Sorun işlemcinizden kaynaklı sizinde sanırım başka işlemci takın deneyin bide kesin çözülecektir.

AMD işlemcilerinin böyle bir sorunu var sanırım

Ben herşeyi denedim ram değiştirme vs boşuna denemeyin.
Sorun işlemcinizden kaynaklı sizinde sanırım başka işlemci takın deneyin bide kesin çözülecektir.

Anakart bile değiştirdim B350M PC MATE Geçtim aynı sorun devam etti kısacası işlemciyi iade edin başka bir yerden yenisini alın.

Anakart bile değiştirdim B350M PC MATE Geçtim aynı sorun devam etti kısacası işlemciyi iade edin başka bir yerden yenisini alın.

Yanıtın için teşekkürler gigabyte garanriye gönderdim çıkan sonuç ile tekrar deneyeceğim.

Ayrıca işlemciyi iade edemem 8. ayda aldığım bir sistem ve Ram yükseltim dedim bu sorunla karşılaştım.

Son düzenleme:
Gigabyte B450M S2H.
Ryzen 5 1600.
Kingston HyperX Fury 8 GB 3200MHz DDR4 RAM HX432C16FB3/8 (2x8 Dual ram)
BIOS'ta profil olarak 3200 yapıp yeniden formatlama yaptım.
Her şey sorunsuzdu, sonra donmalar yaşandı BIOS'tan RAM profilini 3000 düşürünce sorun çaözüldü ana işlemci frekansı 3600 çıkıyor kendisini OC yapıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı