B450M sistemde Secure Boot aktif ettikten sonra ekran gelmiyor

EgeA

Hectopat
Selam, birkaç gün önce FIFA'da aldığım hata yüzünden Secure Boot'u aktif etmek için BIOS'a girdim. Kaydedip çıktığımda ise sisteme görüntü gelmedi. Bu sorunu çok fazla insanın yaşadığını gördüm. BIOS pilini çıkarmak, ekran kartsız çalıştırmak gibi çeşitli yolları denesem de sonuç alamadım. En son çare bir bilgisayarcıya danıştım; BIOS çipini söküp yeni BIOS yazılımı kurmaktan başka çare olmadığını söyledi. Bilgisayarı götürdüm; BIOS çipini söktü fakat yazılım kurmaya çalışırken bir hata aldı. Çipin birebir aynısını bulamadığımız için bir muadilini sipariş ettik. O çipin işe yarayacağını düşünüyorduk fakat bugün beni aradı ve o çipin de işe yaramıyor gibi göründüğünü, yeni anakart almam gerekebileceğini iletti. Bir ayar değişikliği anakart değişimine nasıl sebep olabilir? Bana biraz saçma geldi açıkçası. Sizce başka bir bilgisayarcıya da göstermeli miyim?
  • Anakart: MSI B450M Pro-VDH Max.
  • Ekran kartı: Galax RTX 2060 Super.

Bios pilinizi çıkartıp biraz bekleyin. Geri takıp ramleri çıkartıp bekleyin. Artık görüntü gelmeli.

Bios pilinizi çıkartıp biraz bekleyin. Geri takıp ramleri çıkartıp bekleyin. Artık görüntü gelmeli.
Secure Boot ayarını değiştirmek biosa farklı bir dosya yazdığından pili çıkarıp beklenildiğinde falan fabrika ayarına dönse bile düzelmeyebiliyormuş.

Bilgisayarcıya götürmek yerine garantiye vermeniz gerekiyordu. "Çipin birebir aynısını bulamadığımız"dan sonraki kısmı zaten okumadım öyle bir şey olmadığı için. BIOS'u anakartın sitesinden indirip çipe yazdırmak bu kadar zor olmamalı.
Malesef garanti süresi doldu. Çipe yazdırma kısmında hata verdi program. Çipi görüyor, içindeki yazılımı falan okuyor fakat yeni sürüm yazdırma kısmında hata aldık. Sipariş ettiğimiz çip orijinal çip ile aynı şemaya sahip. Ona yüklenen yeni bios sürümüyle beraber görüntü yine gelmedi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı