B460 M Pro XMP profile 2 seçilmiyor

ayazcag

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, B460 M Pro anakarta sahibim ve default olarak XMP profile 1 seçili. İnternette benimle aynı anakarta sahip insanlar XMP profile 2'yi seçip, maximum RAM MHz'ine çıkarıyorlar. Bende sadece XMP, enabled ve disabled var. Nasıl profile 1 veya profile 2 olarak seçeceğim? Çünkü enabled yaptığım halde MHz artmıyor 2666 iken 2666 olarak kalmaya devam ediyor.

Memory Try it! 2933 olarak gözüküyor ama Dram Frequency'de En fazla 2666 var, bunun sebebi nedir sizce?

Ramlerim : Crucial Ballistic 2x8 DDR4 3000 Mhz
İşlemci: İntel i5 10400 2.90 ghz ( İşlemciden dolayı diyenler olduğu için yazma gereği duydum )

Son düzenleme:
Evet, işlemciden dolayı 2666 olarak kalıyor. i7 ve i9'da sanırım 2933 MHz olarak hız verebiliyordu.

Evet, işlemciden dolayı 2666 olarak kalıyor. i7 ve i9'da sanırım 2933 MHz olarak hız verebiliyordu.
Ozaman şöyle birşey sorayım, ben intel işlemci sevmiyorum. Zamanında hediye olarak geldiği için i5 olarak alınmış. Benim anakartta intel işlemci soketine sahip olduğu için AMD Ryzen işlemci de takamıyorum. Ben şimdi Ryzen 5 3600 alsam, hangi anakart'ı almam gerekiyor ki Ramlerimi 3000 mhz'de kullanayım? Anakart önerisinde bulunursanız hangisi kafama yatarsa almak istiyorum.
Anakartın maksimum 2933 MHz destekliyor sadece çok güçlü anakart alırsan 3500MHz üstü görürsün düşük anakartlar 2933 sınırlıdır.
Tamam bende onu sormuştum. 2666 mhz kullanmaktan iyidir, 2933 yapmak istiyordum da bir türlü olmuyor. İşlemciden dolayımı 2933 olmuyor? İlk önce burayı bir kesinleştirelim.

Ozaman şöyle birşey sorayım, ben intel işlemci sevmiyorum. Zamanında hediye olarak geldiği için i5 olarak alınmış. Benim anakartta intel işlemci soketine sahip olduğu için AMD Ryzen işlemci de takamıyorum. Ben şimdi Ryzen 5 3600 alsam, hangi anakart'ı almam gerekiyor ki Ramlerimi 3000 mhz'de kullanayım? Anakart önerisinde bulunursanız hangisi kafama yatarsa almak istiyorum.

Tamam bende onu sormuştum. 2666 mhz kullanmaktan iyidir, 2933 yapmak istiyordum da bir türlü olmuyor. İşlemciden dolayımı 2933 olmuyor? İlk önce burayı bir kesinleştirelim.

AMD'nin anakartlarında RAM sınırı yok zaten bildiğim kadarıyla. Her anakart ile olur.

O zaman şöyle bir şey sorayım, ben Intel işlemci sevmiyorum. Zamanında hediye olarak geldiği için i5 olarak alınmış. Benim anakartta Intel işlemci soketine sahip olduğu için AMD Ryzen işlemci de takamıyorum. Ben şimdi Ryzen 5 3600 alsam, hangi Anakart'ı almam gerekiyor ki RAM'lerimi 3000 MHz'de kullanayım? Anakart önerisinde bulunursanız hangisi kafama yatarsa almak istiyorum.

Tamam bende onu sormuştum. 2666 MHz kullanmaktan iyidir, 2933 yapmak istiyordum da bir türlü olmuyor. İşlemciden dolayımı 2933 olmuyor? İlk önce burayı bir kesinleştirelim.

Hiç 2933 anakartım olmadı bilgi sahibi değilim bir şey diyemiceğim kusura bakma.
Artık Ryzen 5 alacaksan da Ryzen 5 5600 X bu devirden sonra 5.nesil altlı kullanmak saçma olur. Gidip en düşük anakartı alsan bile 3000MHz kullanabilirsin ama 2666 ile 2933 Hz arasında taş çatlasın 1 FPS 2 FPS oynar.

Belleklerdeki MHz değişiklikleri en çok GPU dahil olan Ryzen işlemcilerde performans artışı sağlıyor. Harici bir ekran kartınız olduğu için ve Intel işlemci kullandığınız için bu konuya pek takılmamanızı öneririm.

Buna ek olarak aynı anakarta sahip diğer kullanıcılar farklı profil seçebiliyorlarsa eğer belki de sizin BIOS versiyonunuz eskidir. Varsa BIOS güncellemesi yapıp öyle deneyin.

MSI kendi sitesinde anakartın i5 ve altında 2666 MHz'e kadar çalışabileceğini söylüyor.
i7 ve i9 da 2933 MHz'e ulaşabilirsin diyor.
10400'den R5 3600'e geçmek pek mantıklı gelmedi bana. AMD tarafına geçeceksen B550 anakart ve 5. nesil AMD almalısın ki geçtiğine değsin. Ama ciddi bir maliyet bu da.

1643611547031.png

MSI kendi sitesinde anakartın i5 ve altında 2666 MHz'e kadar çalışabileceğini söylüyor.
i7 ve i9 da 2933 MHz'e ulaşabilirsin diyor.
10400'den R5 3600'e geçmek pek mantıklı gelmedi bana. AMD tarafına geçeceksen B550 anakart ve 5. nesil AMD almalısın ki geçtiğine değsin. Ama ciddi bir maliyet bu da.

Eki Görüntüle 1289494
Kral Asus Rog Strix B550 anakart almaya karar verdim. Yanında işlemci olarak sence AMD Ryzen 7 Pro 4750g mi almayalım? Yoksa Ryzen 5 5600g mi almalıyım? Sen bana ne önerirsin?

4750G ve 5600G APU işlemcidir. Ekran kartın var ise G serisine boşu boşuna para verme.
Donanım bilgin zayıf ise harcama yapmadan bir bilene sormanda fayda var.

Geri
Yukarı