Çözüldü B460 Torpedo Neden Overclock Yapılabiliyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Femto

Kilopat
Makaleler
12
Daha fazla  
Bu anakartı alırken asıl önceliğim görünüş olmuştu, başka bir şey değil. Ancak benim merak ettiğim bir şey var, bu anakart neden overclock destekliyor? PL1 ve PL2 değerlerini değiştirerek sürekli Max Turbo hızında çalıştırmaktan bahsetmiyorum, yanlış anlaşılmasın. Benim bildiğim B460 tamamen kilitli bir çipset, o zaman neden içinde CPU Ratio ayarını değiştirmek için bir seçenek mevcut? Ben şu an işlemci olarak i5 10600K alsam ve anakarta taksam ne kaybederim ki? Bir B460 Tomahawk incelemesi izledim ve incelemede overclock yapılabildiği söylendi. 10900K ile hız aşırtma yapılabilmiş. Ayrıca, aynı VRM'leri kullanan (yanlış bilmiyorsam) B460 Mortar, Asrock Z490 Phantom Gaming 4 ve Z490 Pro 4 ve Gigabyte Z490 UD modellerini VRM performansı olarak ezip geçiyor. Böyle bir şey neden var, Z490 almak için tek sebep 2933MHz üstünde RAM kullanabilmek mi? Kaynaklar;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çözüm
Video da overclock yok sanırım. 51 yazarak 10900K'nın turbo hızlarda çalışmasını sağlıyor. Ki PC açıkken göremedim. Yani video da overclock yok. Voltaj vs başka bir değer ile de oynamıyor. Bunu bende yapıyorum MSI B460M-A Pro ile.

Örnek; Ben ES işlemci ile B460M-A Pro anakart da overclock yapabildim.
ES model işlemci almazsan Overclock yapamazsın. Videolarda gördüğün ES model işlemciler. 10900K ES modeli 10700K performansı sunuyor diye okumuştum. Diğerlerinin performansları hakkında fikrim yok.

ES derken, o hangi model oluyor? Anlayamadım maalesef.
Mühendislik örneği işlemciler. Bildiğimiz piyasada satılan işlemcileri B460 ile Overclock yapamazsın. ES model olması şart. Aliexpress üzerinde satışları var ve şuan piyasadaki işlemcilerin gerçek performanslarını sunmuyorlar.

Attığım incelemedeki kişi öyle bir işlemciden bahsetmemiş, gayet normal bir 10900K kullanıyor gibi.

Attığım incelemedeki kişi öyle bir işlemciden bahsetmemiş, gayet normal bir 10900K kullanıyor gibi.
Normal 10900K ile Z serisi anakartlar dışında Overclock yapamazsınız. Tek istisnai durum dediğim gibi ES model işlemciler.

Video da overclock yok sanırım. 51 yazarak 10900K'nın turbo hızlarda çalışmasını sağlıyor. Ki PC açıkken göremedim. Yani video da overclock yok. Voltaj vs başka bir değer ile de oynamıyor. Bunu bende yapıyorum MSI B460M-A Pro ile.

Örnek; Ben ES işlemci ile B460M-A Pro anakart da overclock yapabildim.

Çözüm

Geri
Yukarı