B460M-A Pro ve i5 10400F sistem için UPS önerisi

GamanLee

Decapat
Daha fazla  
Elektrik kesintileri ve düzensiz akımdan dolayı UPS alacağım. Bilgisayarı ve monitörü düzgünce kapatmama yetecek bir UPS arıyorum.
  • Intel i5 10400F İşlemci
  • MSI B460M-A Pro Anakart
  • RTX 2060 Ekran Kartı
  • 2x8 GB DDR4 RAM
  • 1 TB SATA SSD
  • 500 GB M.2 SSD
  • 650 Watt 80+ Bronz PSU
  • + LG UltraGear 24GN65R-B 23.8" 1ms 144Hz Monitör

İnternette hesaplama sitelerine baktığımda 400-450 Watt civarı elektrik harcadığını yazıyor ama emin olamadım yine de buradan bu konu hakkında bilgili kişilere sormak istedim. Bu sistem ve monitör için 650VA UPS yeterli olur mu? Yoksa 850VA mı almak gerekir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Regülatörlü olması nedeniyle aşağıdaki ürünü aldım. Bayağıdır kullanıyorum. En az 850va almalısınız. 1000 alın kafanız rahat olsun.

Schneider Electric BVS 1000VA 4 Schuko Çıkış Kesintisiz Güç Kaynağı BVS1000I-GR
Ürün güzel ama çok pahalı şu ürün nasıl olur: https://www.hepsiburada.com/powerfu...ve-ups-kesintisiz-guc-kaynagi-p-hbv00000vnsxc

Powerful markasını 5-6 sene önce kullandığımda memnun kalmamıştım (aniden güç kesiyordu). Şu anda nasıldır bilemiyorum.
FSP markası hakkında bir bilgin var mı nasıldır? Bir de bu UPS'ler elektrik gitmediğinde yani normal çalışırken herhangi bir ses çıkarıyor mu? Pc zaten ses çıkarıyor fanlar falan bir de o ses çıkarırsa durulmaz ortamda.

Powerful bende sürekli röle sesi çıkartıyordu o yüzden kullanamadım. Bir de bilgisayara tam sınır güçte alırsanız her marka zorlama sesi yapar. Sizinle linkini paylaştığım ürün uygun sınırlar dahilinde kullanıldığında kesinlikle ses yapmıyor. Cihazı açınca ilk anda 3 saniye sinyal çalıyor, sonra 3-4 saniye regülatörün devreye girmesi sesi oluyor. Sonra mutlak sessizlik. Ama kapasite sınırlarında denediğimde ses yaptı onu da belirtmeliyim. 1000VA UPS'e 750W tam yük bindirdim, en azından denedim. Zaten akıllı koruma sistemleri olanlar aşırı yükte kapanıyor. 1-2 saniye sonra da kapandı :)
1000VA üst limiti 600Watt'dır. Ona göre hesaplamalarınızı yapın. Sizin tüm bileşenleriniz sanırım tam yükte (fanlar ve ışıklar dahil) 400W gibi bir rakam çeker. Sizin güvenli alanınız 1000VA.

Buyrun, ucuz satıcıdan da çıktı karşıma.

Genel olarak UPS'lerin 0.6 faktör değeri olduğundan hesapladığımda güç kaynağınız sadece 1083.3VA istiyor. Ama bu değer tam kapasite için. Güç kaynağınızı %100 kullanmayacaksanız pek sorun olmaz. Ama güç kaynağını %100'e yakın bir yükte kullanacaksanız ve monitörünüz de 70W civarı güç tüketimi varsa (özelliklere baktım, en yüksek 30.2W tüketiyor.) minimum 1200VA UPS öneriyorum. Ama garanti olsun istiyorsanız ben minimum 1500VA'lık UPS öneriyorum. Eğer parayı gömmeye hazırım diyorsanız ben 1500 veya 2000VA'lık online UPS'lerden almanızı öneriyorum. Orta fiyatta bir şey arıyorsanız ise 1500VA line interactive UPS'ler işinizi görecektir.

Ama bu faktör değeri UPS'ten UPS'e değişebilir. Bazı UPS'ler 0.9'a kadar faktör değeri sağlayabiliyor. Ama bu UPS'lerin fiyatı ise biraz tuzlu.

Son düzenleme:
Powerful bende sürekli röle sesi çıkartıyordu o yüzden kullanamadım. Bir de bilgisayara tam sınır güçte alırsanız her marka zorlama sesi yapar. Sizinle linkini paylaştığım ürün uygun sınırlar dahilinde kullanıldığında kesinlikle ses yapmıyor. Cihazı açınca ilk anda 3 saniye sinyal çalıyor, sonra 3-4 saniye regülatörün devreye girmesi sesi oluyor. Sonra mutlak sessizlik. Ama kapasite sınırlarında denediğimde ses yaptı onu da belirtmeliyim. 1000VA UPS'e 750W tam yük bindirdim, en azından denedim. Zaten akıllı koruma sistemleri olanlar aşırı yükte kapanıyor. 1-2 saniye sonra da kapandı :)
1000VA üst limiti 600Watt'dır. Ona göre hesaplamalarınızı yapın. Sizin tüm bileşenleriniz sanırım tam yükte (fanlar ve ışıklar dahil) 400W gibi bir rakam çeker. Sizin güvenli alanınız 1000VA.

Buyrun, ucuz satıcıdan da çıktı karşıma.
Biraz araştırdım bu markayı ama ağır koku yaptığından bahsetmişler ve bip sesini kapatma tuşu da yokmuş galiba. Bunlarla karşılaştınız mı siz?

Genel olarak UPS'lerin 0.6 faktör değeri olduğundan hesapladığımda güç kaynağınız sadece 1040VA istiyor. Ama bu değer tam kapasite için. Güç kaynağınızı %100 kullanmayacaksanız pek sorun olmaz. Ama güç kaynağını %100'e yakın bir yükte kullanacaksanız ve monitörünüz de 70W civarı güç tüketimi varsa minimum 1200VA UPS öneriyorum. Ama garanti olsun istiyorsanız ben minimum 1500VA'lık UPS öneriyorum. Eğer parayı gömmeye hazırım diyorsanız ben 1500 veya 2000VA'lık online UPS'lerden almanızı öneriyorum. Orta fiyatta bir şey arıyorsanız ise 1500VA line interactive UPS'ler işinizi görecektir.

Ama bu faktör değeri UPS'ten UPS'e değişebilir. Bazı UPS'ler 0.9'a kadar faktör değeri sağlayabiliyor. Ama bu UPS'lerin fiyatı ise biraz tuzlu.
Online olanlar sürekli çalıştığı için ses yapıyor diye yazıyordu internette bu yüzden hiç bakmadım bile bir de pahalı olduğu için tabii. 1000VA dan fazlasını alamam bütçeden dolayı. Zaten yüksek güç tüketen oyunlar ya da uygulamalar pek kullanmıyorum. Genel olarak dizi film ve Lol, cs tarzı pc yormayan oyunlar oynuyorum.

Son düzenleme:
Biraz araştırdım bu markayı ama ağır koku yaptığından bahsetmişler ve bip sesini kapatma tuşu da yokmuş galiba. Bunlarla karşılaştınız mı siz?

Online olanlar sürekli çalıştığı için ses yapıyor diye yazıyordu internette bu yüzden hiç bakmadım bile bir de pahalı olduğu için tabii. 1000VA dan fazlasını alamam. Zaten yüksek güç tüketen oyunlar ya da uygulamalar pek kullanmıyorum. Genel olarak dizi film ve Lol, cs tarzı pc yormayan oyunlar oynuyorum.
Koku ilk 1 hafta evet vardı. Ağır mı? Sürekli elektronik ürünlerle uğraşan ve yeni cihaz kokusunu bilen biri için hayır. Cihazı 1 hafta kadar kullandıktan sonra koku geçti. Bu arada bu fiyat skalasındaki tüm UPS'ler pasif soğutma olduğu için ısınma da yapar. Dolayısıyla kapalı bir yere gömmemeniz gerekir.

Ses ve koku ile ilgili şunu söyleyeyim, bu UPS masamın üzerinde sağ elimden 30 santim ileride sürekli çalışıyor.

Bip sesi kesilmiyor. Zaten elektrik kesildiğinde güvenle önce bilgisayarımı kapatıyorum, sonra düğmeden UPS'yi kapatıyorum. Duyduğum bip sayısı 5-10'u geçmiyor bu süreçte.

Şu ana kadar 20 yılda 5 tane kesintisiz güç kaynağım oldu. Hepsi bir miktar koku yaptı, geçti. Hepsi pasif soğutma olduğu için ısındı.

Kesintisiz güç kaynağımı hava sirkülasyonunun olduğu bir noktada, ayaklarını 1-2 mm yükselterek ve dik kullanıyorum (Duvara asılmış gibi ama masamın üzerinde). Isınma minimumda kalıyor.

Aynı güç kaynağının 500VA olanından da televizyon, uydu alıcı ve konsol için aldım.

Bu arada sanki markanın ortağıymışım da reklamını yapıyormuşum gibi oldu :D
Burada karar verirken tercihiniz malzeme kalitesi, kullanılan teknoloji, servis ağı olmalı. Tabi fiyatı da malum ülkemiz şartlarında en büyük kriterlerden biri. Ben önceden aldığım ve arıza yapan fason markalı UPS'lerimden iki tanesini servise veremediğimden geri dönüşüme gönderdim. Bilinen, kaliteli markalardan şaşmayın. Neticede bunların içinde 7 amperlik aküler var.

Geri
Yukarı