B550 anakartta T sensör kaç derece olmalı?

Aldernield

Femtopat
Daha fazla  
RAM
corsair vegaence 16x2 cl 18 mhz 3600
Ekran kartı
XFX RT 6750 XT
Anakart
Asus rog strix b550 f gaming Wifi II
İşlemci
ryzen 7 5800x
Merhaba. Dün ASUS B550 anakartlı PC topladım BIOS'a girdiğimde her şey normal gözüküyor ama t_sensor diye bir bölümde dereceler 127 falan gösteriyor korktum kapadım. Nedir bu t sensor kaç derece olmalı nasıl düzeltirim yardımcı olursanız çok memnun olurum. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
HWMonitor ile hangi sensörün olduğuna bakar mısınız?
Anakartın farklı yerlerinde farklı sensörler olabilir. Hele ki gaming anakartlarda bu sensörler daha fazladır.
VRM Temp ise muhtemelen yüksek voltaj veriyor işlemciye.
Sıvı soğutma mı kullanıyorsunuz? Kasa içi soğutma nasıl?

HWMonitor ile hangi sensörün olduğuna bakar mısınız?
Anakartın farklı yerlerinde farklı sensörler olabilir. Hele ki gaming anakartlarda bu sensörler daha fazladır.
VRM Temp ise muhtemelen yüksek voltaj veriyor işlemciye.
Sıvı soğutma mı kullanıyorsunuz? Kasa içi soğutma nasıl?
deepcool ak620 kullaniyorum cpu 36 motherboard 20 ekran karti da 20 30 civarlarda. sorun Tsensore bağladığım ne olduğunu bilmediğim bir kablodan ola bilir mi? dün gece geç saatlerde kurulum yaptığım için t sensore bağlamış ola bilirim. 2 pinli bir kablo vardı sanırım fan ışıklarıyla ilgili bir kabloydu. nereye bağlanacağını anlamadım. yanlışlıkla oraya bağlamış ola bilirim. şu an işteyim gidince oraya bakicam

deepcool ak620 kullaniyorum cpu 36 motherboard 20 ekran karti da 20 30 civarlarda. sorun Tsensore bağladığım ne olduğunu bilmediğim bir kablodan ola bilir mi? dün gece geç saatlerde kurulum yaptığım için t sensore bağlamış ola bilirim. 2 pinli bir kablo vardı sanırım fan ışıklarıyla ilgili bir kabloydu. nereye bağlanacağını anlamadım. yanlışlıkla oraya bağlamış ola bilirim. şu an işteyim gidince oraya bakicam
Sıcaklık sensörü için bağlantı anakartta var mı bilmiyorum, bunun hakkında tecrübem de olmadı ama bir bakın isterseniz.

Sıcaklık sensörü için bağlantı anakartta var mı bilmiyorum, bunun hakkında tecrübem de olmadı ama bir bakın isterseniz.

Evet sicaklik sensoru varmış ve yanlışlıkla oraya bağlamışım çıkardım artık n\a yazıyor. Sorun çözüldü. Teşekkürler yine de yardım için.

Bu arada Ryzen 7 5800X ı o kadar kötülediler ki forumlarda sıcaklık yüzünden ben her oyunu 80 90 derecede oynayacağım diye korkuyordum. Elden Ring oynadım işlemci 50 dereceyi bile geçmedi henüz (4.2 GHz sabit yaptım).

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklık aslında direnç okuma ile ilgili bir şey. Bağlantıyı yanlış yaparsanız haliyle direnç değeri de farklı olacağı için mevcut ölçtüğü direnç değerinin sıcaklık karşılığını gösterir size. Yani böyle bir bağlantı varsa bağlantı noktalarını kontrol edip doğru bağlamak önemli. Burada hatalı bağlantıdan kaynaklı problem yaşanmaz, sadece yanlış ölçüm sonucu gösterilmiş olur.

Sıcaklık aslında direnç okuma ile ilgili bir şey. Bağlantıyı yanlış yaparsanız haliyle direnç değeri de farklı olacağı için mevcut ölçtüğü direnç değerinin sıcaklık karşılığını gösterir size. Yani böyle bir bağlantı varsa bağlantı noktalarını kontrol edip doğru bağlamak önemli. Burada hatalı bağlantıdan kaynaklı problem yaşanmaz, sadece yanlış ölçüm sonucu gösterilmiş olur.
doğru söylüyorsunuz. bir sorum olucak . bu değerler normal mi? 93 derece falan var

Dosya Ekleri

• Capture.PNG
    Capture.PNG
    138,5 KB · Görüntüleme: 9
Bu değerler normal mi? 93 derece falan var.
Araştırdığımda mesela AUXTIN0 değeri PSU'ya ait bir değer. Ve genellikle bu değerlerin yanlış ölçülebildiği yazılmış. Sadece CPU ve VRM sıcaklıklarıyla ilgilenin demişler hep. Ben de bu değerleri hiç kontrol etmedim ama HWMonitor programı pek referans alınabilecek program değil. Anlık saçma değerler üretebiliyor veya yanlış değer gösterebiliyor.

Araştırdığımda mesela AUXTIN0 değeri PSU'ya ait bir değer. Ve genellikle bu değerlerin yanlış ölçülebildiği yazılmış. Sadece CPU ve VRM sıcaklıklarıyla ilgilenin demişler hep. Ben de bu değerleri hiç kontrol etmedim ama HWMonitor programı pek referans alınabilecek program değil. Anlık saçma değerler üretebiliyor veya yanlış değer gösterebiliyor.
yine teşekkür ederiim ben de araştırdım ve genel olarak yanlış değerler olduğu dedi her kes başka bir app le denedim (hwinfo64). sonuçlar normaldi. sonuç olarak hwmonitorla sıcaklik ölçmeyin gereksiz panik yaşamamak için

Geri
Yukarı