B550 Aorus Pro vs ROG STRIX B550-F vs Prime X570-P

balikeat

Megapat

Anakart ihtiyacımdan dolayı İncehesap Gaming gecesinden ASUS TUF X570 alacaktım, çok uyguna geliyordu ama sayfayı birkaç kez yenilemeye kalmadan stokları bitirdiler.:)

Fiyat olarak bir birlerine çok yakınlar.

Bir de ₺450 değerinde Mouse hediyeli X570-P modeli var. Aklımı çok kurcalıyor. 4 Yıla yakındır Logitech G402 kullanıyorum. Anakart bahanesiyle mouse değiştirmiş olurum diye düşünüyorum ama iki B550 modeli VRM yapısı ve komponent kalitesi olarak X570-P'den bariz üstün.
Bu konuda tavsiyelerinize ihtiyacım var.
MSI Anakart kesinlikle ve asla düşünmüyorum.

Mouse'unuzdan memnun değilseniz X570 almak daha mantıklı ve muhtemelen X570 anakartlar 5. nesili bile destekleyecek(üst model bir anakart olmasından yola çıkarak söylüyorum kesin bilgi değildir).

Mouse'unuzdan memnun değilseniz X570 almak daha mantıklı ve muhtemelen X570 anakartlar 5. nesili bile destekleyecek(üst model bir anakart olmasından yola çıkarak söylüyorum kesin bilgi değildir).
5. Nesil ile AM5 sokete geçileceği için destekleme durumu olmayacak. Ryzen 4000 serisi AM4 Soketin sonu olduğu için bu anakartlar aslında biraz da ölü yatırım. Yarı fiyatına düzgün bir B450 mi alsam diye düşünmüyor değilim.

Aorus Pro.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
(DK 5:56)

Ya da B450 Tomahawk MAX. Ya da ARGB lazımsa ASRock B450 Pro4.

Son düzenleme:
ROG STRIX B550-F GAMING'in 1 tane ARGB girişi var, o benim için bir sıkıntı mesela. Eğer önemli ise B550 AORUS PRO daha iyi olur, eğer illaki ROG STRIX olacaksa ROG STRIX B550-F GAMING seçilebilir.

5. Nesil ile AM5 sokete geçileceği için destekleme durumu olmayacak. Ryzen 4000 serisi AM4 Soketin sonu olduğu için bu anakartlar aslında biraz da ölü yatırım. Yarı fiyatına düzgün bir B450 mi alsam diye düşünmüyor değilim.

Yüksek O.C. düşünceniz varsa da B550 güncelinden gitmek faydalı olacaktır. AM5 soket gelince bunlar kullanılmayacak doğru ama alacağınız Anakart'ta Ryzen 4000 serisini de performanslı şekilde çalıştırırsınız. Ne kadar geniş düşünüldüğü ile alakalı bir durum.

Yüksek O.C. düşünceniz varsa da B550 güncelinden gitmek faydalı olacaktır. AM5 soket gelince bunlar kullanılmayacak doğru ama alacağınız Anakart'ta Ryzen 4000 serisini de performanslı şekilde çalıştırırsınız. Ne kadar geniş düşünüldüğü ile alakalı bir durum.
Bence AM5 soket yerine AM4+ çıkacak. Önceden de oldu, AMD bir soketin +'lısını çıkartmadan diğer sokete geçmedi. AM5 olsa bile yine 1331 pin olacağını düşünüyorum, bu sayede yeni işlemciler eski anakartlarda kullanılabilecek. Tabii ki bu benim düşüncem.

Yeni konular

Geri
Yukarı